Προς το περιεχόμενο

Ο μαγνήτης της κιθάρας μου ακούγεται ''μουντός''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Πρόκειται για μια fender από διάφορα parts που αγόρασα πρόσφατα από συμφορουμίτη και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με το που την πήρα, της άλλαξα άμεσα το pickguard (γιατί ήταν ολόιδια εμφανiσιακά με μια άλλη στρατ μου). Φοβάμαι μήπως έκανα καμιά βλακεία, γιατί ο middle μαγνήτης ακούγεται τέρμα ''μουντός'', σαν να έχω μηδενίσει το tone (σαν, ακούγεται πολύ χειρότερα)! Και φυσικά ''μου τρώει tone'' και στις θέσεις 2 και 4...απότι ξέρω οι μαγνήτες ''δεν χαλάνε'' οπότε θα ήθελα οι γνώστες να μου πουν αν αυτό το πρόβλημα έχει να κάνει με κάποιο καλώδιο που δεν κάνει καλή επαφή ή αν έχουν ξανασυναντήσει τέτοιο πρόβλημα...    :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν της αλλάξεις pickguard δεν το έκανε?

Αν ναι κοίτα για τις επαφές του επιλογέα, μπορεί να έχει στραβώσει κάποιο ποδαράκι και να ακουμπάει αλλού.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως κατι δεν κολλησες σωστα,ή κατι ακουμπαει καπου.

Ξανακανε τις κολλησεις σου προσεκτικα ακολουθωντας το σχεδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν της αλλάξεις pickguard δεν το έκανε?

Αν ναι κοίτα για τις επαφές του επιλογέα, μπορεί να έχει στραβώσει κάποιο ποδαράκι και να ακουμπάει αλλού.

 

Δεν το ''ορκίζομαι'' κιόλας ότι έπαιζε σωστά πριν αλλάξω πίκγκαρντ, αλλά απ'ότι θυμάμαι την πρώτη φορά που την έβαλα σε ενισχυτή έπαίζαν όλες οι θέσεις ωραία...μετά άλλαξα το pickguard και όταν πήγα να παίξω live η κιθάρα ''με κρέμασε'' και έπαιζα μόνο στις θέσεις 1 και 5. Όταν πήγα σπίτι πείραξα λίγο το ύψος των μαγνητών και νόμισα ότι έφιαξε (καθώς σπίτι παίζω αρκετά σιγά). Σε χθεσινή πρόβα όπως που είπα να πάρω αυτήν την κιθάρα ,πάλι με κρέμασε...

 

Προφανως κατι δεν κολλησες σωστα,ή κατι ακουμπαει καπου.

Ξανακανε τις κολλησεις σου προσεκτικα ακολουθωντας το σχεδιο.

 

Δεν κόλλησα τίποτα, ούτε έκανα κάποιες συνδέσεις (δεν έχω ιδέα από wiring και τέτοια...). Απλά αφαίρεσα τους μαγνήτες από το ένα pickguard, τους βίδωσα στο άλλο pickguard και το κούμπωσα στην κιθάρα. Ωστόσο και οι δυο μου αναφέρατε την λέξη ''κάτι ακουμπάει κάπου'', ''κάποιο ποδαράκι ακουμπάει αλλού'', μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι? ευχαριστώ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pickup2.th.jpg

 

pickupk.th.jpg

 

potds.th.jpg

 

Αυτές τις έβγαλα πριν τους ξεβιδώσω για να τους βάλω στο άλλο pickguard. Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε. Οι μαγνήτες neck και middle άνηκαν στην ίδια κιθάρα και έχουν τα νούμερα ''56205'' και ''56206'' (oι μαγνήτες των παλιών fender american series).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτά που λες, δεν παίζει καλά ο middle. Δες μήπως έχει πρόβλημα, π.χ. βάλε μόνο τον middle στο volume

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι φωτογραφίες δε βοηθάνε και τόσο, μία γενικότερη με τον επιλογέα να φαίνεται θα βοηθούσε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι φωτό είναι πριν την αλλαγή του pickguard. απ'ότι κατάλαβα λοιπόν θα πρέπει να ξαναανοίξω το pickguard. υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω? (αν ακουμπάει κάτι σε κάποιο σημείο κ.τ.λ.? αυτό θα 'ηθελα να μπου διευκρινίσετε...  :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Lord Goumis αν η strat σου εχει κλασσικα 1 volume και 2 tone ενδέχεται το tone του middle να τα εχει παίξει και να χρειάζεται αλλαγή.Αυτό που σου είπαν τα παιδιά για το αν πατάει κατι κλπ, σημαίνει να τσεκάρεις οτι ολα μεσα ειναι καθαρά και δεν ακουμπαει καποια κόλληση με κάποια άλλη ή δεν έχει στραβωσει κανενας ακροδέκτης ποτενσιομέτρου κλπ.επειδή παλιά είχα αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα με εσενα και εψαχνα να βρω τι είναι και τι φταίει τελικά ήταν το πιο απλο.τα είχε φτύσει το ποτενσιόμετρο του tone.Ελπιζω να σε βοηθησα.Keep on Rocking!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου