Προς το περιεχόμενο

Σπρώξιμο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

Έστω ότι είμαι μουσικός-χομπίστας, έχω φτιάξει 2-3 τραγούδια με πλήρη παραγωγή, δεν με ενδιαφέρει το κέρδος, αλλά θέλω να ακουστούν παρά-έξω. Τι κάνω;

 

Πέρα από την προφανή λύση του Noiz (downloads - θα το κάνω και αυτό αν και η άποψη μου είναι ότι θα χρειαστεί καλύτερη υποδομή για να είναι μία αξιόπιστη πηγή διανομής), τι άλλες λύσεις υπάρχουν;

 

Σκέφτηκα να στείλω σε κάποιο περιοδικό που δίνει και CD (π.χ. Rock&Roll) μήπως και μπει κανένα, το είχα κάνει και παλαιότερα στο In Rock με μία άλλη μπάντα. Ωστόσο, είχα τα κονέ μου τότε, δεν μου είναι πλέον εύκολο.

 

Σκέφτηκα να στείλω σε ραδιοφωνικούς σταθμούς (Rock, Red, Best,...) μπας και...

 

Με βάση το γεγονός ότι δεν με ενδιαφέρει να κυκλοφορήσω LP ή ό,τι άλλο,

υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Ποιά περιοδικά υπάρχουν σχετικά και πως έρχεται κανείς σε επαφή μαζί τους; (τι ρωτάω βραδυάτικα...)

 

¶λλη ιδέα: αν υπάρχουν και άλλοι από εσάς σε αυτή την κατάσταση, πόσο πιθανό είναι να βγάλουμε μία συλλογή all-together;

 

Καληνύχτα,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλακτικος τροπος και πολυ ελκυστικος στο μεσο ακροατη ειναι το διαδικτυο. στηνεις μια σελιδα' date=' ανεβαζεις το υλικο, το ακουνε ανθρωποι απο την αλλη πλευρα του φεγγαριου. ελαχιστο κοστος, μεγιστη προβολη. και πληρης ανεξαρτησια.[/quote']

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι στο internet θα σε βρουν οι γνωστοί σου μόνο ή θα αργήσουν οι υπόλοιποι να σε πάρουν χαμπάρι. Το περιοδικό είναι πιο άμεσο και γι'αυτό το σκέφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exeis skeytei na ta doseis se kamia diskografikh "demo"? leme twra. :roll:

mia kai eisai apo tis keles periptoseis pou den toys endiaferei to xrima den exeis na xaseis tipota!

 

twra peri internet, ... , ti na sou pw. poloi to kanan, ala ligoi ta akoune, kane prota to proto giati mporei na piasei h douleia sou.

 

den milaw apo empiria, apla mia idea lew... YOU NEVER KNOW :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανασκέψου το διαδίκτυο... υπάρχουν sites τα οποία εξειδικεύονται στο hosting ανεξάρτητων καλλιτεχνών, δίνοντας σου μπόλικο χώρο, ενώ κυκλοφορεί σε αυτά μπόλικος κόσμος που ψάχνει τη φάση του ανεξάρτηου. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει το www.iuma.com (σου δίνουν το URL whatever.iuma.com) και τα hits που πήρα ιδιαίτερα τον πρώτο καιρο ήταν αναπάντεχα πολλά. Και λέω τον πρώτο καιρό γιατί οι τύποι έχουν πάντα link για τα νέα sites στην κεντρική τους σελίδα με αποτέλεσμα να σκάει πολλής κόσμος. Τσέκαρέ το... είναι και τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναλλακτικος τροπος και πολυ ελκυστικος στο μεσο ακροατη ειναι το διαδικτυο. στηνεις μια σελιδα' date=' ανεβαζεις το υλικο, το ακουνε ανθρωποι απο την αλλη πλευρα του φεγγαριου. ελαχιστο κοστος, μεγιστη προβολη. και πληρης ανεξαρτησια.[/quote']

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι στο internet θα σε βρουν οι γνωστοί σου μόνο ή θα αργήσουν οι υπόλοιποι να σε πάρουν χαμπάρι. Το περιοδικό είναι πιο άμεσο και γι'αυτό το σκέφτηκα.

 

Φίλε gerasimos για το site υπάρχουνκαι οι διάφορες μηχανές αναζήτησης που μπορείς να δηλώσεις το site σου κι έτσι σιγά σιγά να βλέπεις τα hits σου να αυξάνονται.

 

Αρκεί να έχεις σωστά keywords. Συμβουέψου τη sabrosona για αυτό. Ξέρει πολλά και μπορεί να σε βοηθήσει αν επιλέξσει το δρόμο του internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exeis skeytei na ta doseis se kamia diskografikh "demo"? leme twra.

Απόλυτα λογική η σκέψη σου Maxos αλλά δυστυχώς είναι πολύ πιθανότερο να βρουν και να ακούσουν οι εξωγήινοι το δισκάκι που βρίσκεται μέσα στα Voyager 1 και 2 παρά οι Ελληνικές δισκογραφικές εταιρίες να προωθήσουν μια καλή δουλειά από τις εκατοντάδες που πάνε στα γραφεία τους.

 

Θα συμφωνήσω με τον asrael για την σελίδα στο internet. Αυτό είναι το οικονομικότερο μέσο προβολής της δουλειάς σου σε βάθος χρόνου.

Εκτός από το παραπάνω θα πρότεινα επίσης να συνεργαστείς με κάποια μικρή ανεξάρτητη δισκογραφική εταιρία και να χρηματοδοτήσεις ο ίδιος ένα CD single με τα 2-3 τραγούδια σου. Αν δεν γραφτείς στη ΑΕΠΙ το κόστος ανά CD είναι γύρω στα 80 λεπτά.Έτσι τουλάχιστο θα βρίσκεται η δουλειά σου στα δισκοπωλεία και ταυτόχρονα θα μπορείς να πουλάς και online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gerasimos για το site υπάρχουνκαι οι διάφορες μηχανές αναζήτησης που μπορείς να δηλώσεις το site σου κι έτσι σιγά σιγά να βλέπεις τα hits σου να αυξάνονται.

 

Αρκεί να έχεις σωστά keywords. Συμβουέψου τη sabrosona για αυτό. Ξέρει πολλά και μπορεί να σε βοηθήσει αν επιλέξσει το δρόμο του internet.

 

Τώρα αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Με τι keywords αναζητάς μουσική; Δεν είναι εύκολο να περιγράψεις το ύφος και τη διάθεση του κομματιού με keywords από την άποψη ότι δύσκολα θα το ψάξει κάποιος έτσι. Γι'αυτό ρωτώ: όταν ψάχνετε όχι για συγκεκριμένο τραγούδι, τι είδος keywords χρησιμοποιείτε, τι βρίσκετε τελικά, με τι επιτυχία και πόσο πιθανό είναι αυτό που θα βρείτε να προέρχεται από ένα Χ παντελώς άγνωστο γκρουπ και όχι από γνωστό;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Γεράσιμε,

σε παρόμοια φάση βρίσκομαι κι εγώ. Προσπαθώ να ολοκληρώσω δώδεκα κομμάτια home-recording και ο Θεός βοηθός. Βέβαια, χρειάζομαι ακόμη δύο-τρείς μήνες δουλειά και το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο, καθώς έχω σοβαρές ελλείψεις σε θέματα κοπτοραπτικής-mixing-mastering.

Ένα πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς άν θες να αποφύγεις τις εταιρίες, είναι πόσα αντίγραφα θα φτιάξεις και σε τι ποιότητα. Πάντως, οι περισσότερες εταιρίες ξεκινάνε τουλάχιστον από 300. Υπάρχει βέβαια και η λύση να κοπιάρεις σπίτι σου. Όσον αφορά site του εξωτερικού, μπορείς να κοιτάξεις και το cdbaby.com που έχει μικρό κόστος, αλλά μην περιμένεις ανταπόκριση από Ελλάδα. Επίσης θα σου πρότεινα να φτιάξεις τουλάχιστον δέκα κομμάτια, άν θέλεις να το προχωρήσεις παραπέρα (που σημαίνει να χτυπήσεις πόρτες...). Προσωπικά, θα ήμουν πανευτυχής άν μπορούσα να σπρώξω καμιά 500αριά τεμάχια σε τιμή 3-5€. Όνειρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου