Προς το περιεχόμενο

John Cage: 4'33'' for piano - Περιμενω αποψεις...


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από περιέργεια μιας κ όλο αυτό το μαθαίνω τώρα, το συγκεκριμένο έργο έχει "παιχτεί" επανειλημμένα σε αίθουσες και λοιπούς συναυλιακούς χώρους;

 

καλησπερα .. απο οτι ξερω δεν το εχει παιξει μονο  μια φορα αλλα επανειλλημενες ( καλα το γραψα? :) ) και το εχουν κανει και διασκευες ο zappa, o tenney και η συμφωνικη ορχηστρα του bbc! :)

 

λογικα πολλες πληροφοριες θα βρεις και στο Wiki

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφαιρετική τέχνη. Χμμμμ.

Σαν γαλλική κουζίνα ένα πράγμα.

Πες έναν αριθμό.

-17.

-18, κέρδισα!!!

Η γη είναι επίπεδη, τους λέγανε. Και το πιστεύανε.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να πετάξει, τους λέγανε. Και το πιστεύανε.

Υπάρχει θεός και είναι ο τάδε, τους λέγανε. Και το πιστεύανε. Και πολεμούσαν.

Αυτό είναι τέχνη, τους λέγανε. Και το πιστεύανε. Και χειροκροτούσαν.

Μην σκέφτεστε, τους λέγανε (σιγά μην τους το λέγανε).Θα σκεφτόμαστε εμείς για εσάς.Και σταμάτησαν να σκέφτονται.

 

Αλλά πάλι........τι ξέρω εγώ από υψηλή ραπτική ?

Υ.Γ ΑΠΟΨΗ  ΜΟΥ._

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!

Εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες με την διαφορα οτι μ αυτο το κομματι ο Cage οχι μονο προσπαθει να δηλωσει κατι αλλα το παει ακομη παρακατω και αφηνει στον καθε ενα ανθρωπο να το ερμηνευσει διαφορετικα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό έκανα και εγώ μόλις.

Το ερμήνευσα.

Επίσης και αυτοί που βάζουν μουσική στα κομμάτια τους, το ίδιο κάνουν.

Άλλο ακούς και φαντάζεσαι εσύ, άλλο εγώ,με κάθε τραγούδι.

 

 

Τώρα που εντρύφησα, είδα το φως.

Λοιπόν. Το συγκεκριμένο, γίνετε άνετα θεατρικό με διάρκεια 3:44':38'' και τίτλο ''Το έργο που δεν έπαιξα'' με εισιτήριο 55€ (πρωτοποριακό ε?, τέχνη ε?, εε?) και πιάτο σε χλίδα εστιατόριο, μόνο με 183€ το κεφάλι και όνομα πιάτου...... μαντέψτε.....ελάτε εύκολο είναι.......''Το φαί που δεν έφαγα".

Περιμένω προτάσεις συνεργασίας. Τα χρήματα που βάζω είναι 200.000 € στο μιλητό. (Τι τεχνίτης που είμαι ο τοιούτος.) 8)

 

Υ.Γ    ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ._

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να αναφερω με σιγουρια 3 δηλωσεις του cage στο 4 κ 33

 

α.ο μουσικος πρεπει να ξεφυγει απ το κλισε και τα περιθωρια τις αρμονιας.πτωσεις μετρα κλπ(ατοναλ μουσικη)

β.Η αυτοσυγκεντροση του μουσικου και ο αυτοελεγχος του(αυτο υποκειτε στο εκτελεστικο κομματι του κομματιου και οι αντιδρασεις του κοινου σε σχεση με τον εκτελεστη)

γ.Ο ηχος υπαρχει παντου(βιξιματα,θορυβος βροχης και πανω απο ολα κινηση στους δρομους ;D)

 

και σχετικο βιντεο..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ                          σσσσσσσσσσ                              ΣΣ      σσ              σ            ΣΣΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ακόμα μία εκπληκτική ερμηνεία .

 

 

 

@warwick  Οι απόψεις μου δεν είναι απάντηση στις δικές σου, ούτε κατά διάνοια.(Σε περίπτωση που παρεξηγήσεις το λέω.) :)

Είναι απλά οι απόψεις μου απέναντι στο αντικείμενο. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε μια παραλλαγή στο θέμα  ;D από ένα καφρομέταλ γκρουπ που μου διαφεύγει, που ήταν το 6ο κομμάτι του CD και διαρκούσε 6 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα  ;D

 

 

Τυχαίο; Δε νομίζω  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα σχετικα με αυτο το κομματι ειχα ακουσει το εξης: Ο Cage ειχε μια εμμονη με την σιωπη. Ειχε επιχειρησει πολλες φορες να βρει αυτο που θα οριζαμε ως απολυτη ησυχια, απολυτη σιωπη. Σε μια προσπαθεια του λοιπον, κλειδωθηκε σε ενα anechoic chamber και κρατησε την αναπνοη του, περιμενωντας να ακουσει την απολυτη σιωπη. Ακομα και τοτε ομως, μπορουσε να ακουσει τους κτυπους της ιδιας του της καρδιας. Τοτε, λεει, συνηδειτοποιησε οτι δεν υπαρχει απολυτη σιωπη και εγραψε αυτο το εργο.

 

Το ολο point αυτου του εργου ειναι οτι η μουσικη αποτελειται απο τους ambient ηχους του περιβαλλοντος στο οποιο παιζεται το κομματι. Οταν εκτελειται live το κομματι, ο Cage ηθελε το ακροατηριο να κανει ησυχια και να ακουσει τους ηχους γυρω του - την αναπνοη του διπλανου σου, τον ηχο του ρολογιου στον τοιχο, το σαπιο μηχανακι του πιτσαδορου που περναει στο δρομο.

 

Ετσι, καθε εκτελεση του κομματιου ειναι τελειως διαφορετικη. Ακομα και η ιδια εκτελεση ειναι διαφορετικη για τον καθε ακροατη. Για αυτο το λογο ειπα οτι δεν εχει και πολυ νοημα το να "ακους" ενα τετοιο κομματι στο youtube.

 

Ο Cage ο ιδιος ειχε πει για το κομματι "Δεν εχω τιποτα να πω, και το λεω". Τωρα αν τετοια εργα τα θεωρουμε μουσικη, τεχνη, whatever ειναι υποκειμενικο θεμα - για εμενα παντως, ηχους περιλαμβανει, ενα καποιο νοημα εχει οποτε in my book, it's all good.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου