Προς το περιεχόμενο

John Cage: 4'33'' for piano - Περιμενω αποψεις...


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω σ αυτο..ισως λογο δασκαλου εχω σε μεγαλη εκτιμηση ολους τους δημιουργους αλλα πολυ περισσοτερο ανθρωπους οπως ο Cage...Ηδη εχει αναφερθει το προετοιμασμενο πιανο που στην μοντερνα μουσικη εχει βρει απειρους μιμητες στο πιανο...δεν θελω να αναφερθω σε ονοματα αλλα αυτο το εχουν ιοθετησει ακομη και μπασιστες στην ελλαδα!απλα με ενα μπιχλιμπιδη στις χορδες αλλαζεις ολο το ηχοχρωμα του μπασου...Ψαξε λιγο και θα καταλαβεις το μεγαλειο το Cage...  :) :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ε, του Σωκράτη του άρμοζε ένας Αριστοφάνης για να τον σατυρίσει. Για αυτού του επιπέδου τους "δημιουργούς", ένας Ρώμας (  :P ) καλός τους είναι.   

Βρε Μάνο, γιατί αυτός ο προσβλητικός τόνος για έναν "δημιουργό", όπως τον λες εσύ; Κάπου με έχεις μπερδέψει τελικά στο τι πιστεύεις, αν είναι "καλό" ή "κακό", κλπ...

 

Και +1 στα όσα λέει ο warwickplayer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά (κατ' αρχήν).

 

Αποφεύγοντας την αντιπαράθεση με ορισμένες από τις ιδέες που εκτέθηκαν, αναφέρω ότι (με αφορμή αυτό το thread) επισκέφθηκα το Amazon, προκειμένου να δω τι υπάρχει διαθέσιμο από τη δισκογραφία με έργα του Cage. Αν το κάνετε, ειδικά οι επιφυλακτικοί, θα δείτε ότι το 4:33 είναι ελάχιστο δείγμα του έργου του, και ότι δύσκολα του προσάπτει κανείς μομφές και επικρίσεις σαν του κ. Ρώμα (ξεχάστηκε ο Μαέβιους Παχατουρίδης, περιέργως).

 

Πέραν αυτού, συμφωνώ απόλυτα με τον Nikolas ότι εμένα με ενδιαφέρει οτιδήποτε θα βοηθήσει στο να σκεφτώ κάτι διαφορετικό - αν είναι λίγα λεπτά ενυπόγραφης "σιωπής", τότε καλοδεχούμενα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα που είναι η προσβολή. Αν θεωρείται προσβολή τον Ρώμα, τότε... προσβάλλετε έναν πετυχημένο καλλιτέχνη!

 

Δεν κάνω πλάκα! Αυτό είναι το επίπεδο της σύγχρονης τέχνης. Ρώμας, Cage, Παναγίες από ακαθαρσίες κ.λ.π. Δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται ο Cage υψηλή τέχνη και ο Ρώμας του πεταματού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν κάνω πλάκα! Αυτό είναι το επίπεδο της σύγχρονης τέχνης. Ρώμας, Cage, Παναγίες από ακαθαρσίες κ.λ.π. Δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται ο Cage υψηλή τέχνη και ο Ρώμας του πεταματού.   

Καταρχήν αν δε καταλαβαίνεις την διαφορά, δε ξέρω τι να πω... Ο ένας κάνει (εξ'οσων ξέρω) τον ίδιο χαρακτήρα από τότε που βγήκε στην τηλεόραση, σε σειρές που είναι πεζές... Ο άλλος πειραματίζεται. Τώρα τι ακούω στον ελεύθερό μου χρόνο; Μάλλον τον πρώτο, δε βάζω το 4'33" για dinner party, αλλά δεν παύω να εκτιμώ τον δεύτερο.

 

Αλλά πέραν τούτου εγώ αναφερόμουν στα "" ανάμεσα στο "δημιουργό" καθώς και στην διάθεση του ποστ σου... Και φαίνεται ότι δεν είμαι ο μόνος, α καταλαβαίνω καλά τα υπόλοιπα ποστ μετά το προηγούμενο δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι, όταν κάποιος παρουσιάζει 4.33 λεπτά σιωπής ως "το κορυφαίο έργο του", ή όταν κάποιος παρουσιάζει έναν ολοκόκκινο πίνακα ως τη... ρωσική επανάσταση  ;D, νομίζω ότι τα εισαγωγικά είναι κατάλληλα.

 

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην τους μπερδέψουμε με κάτι άλλους τύπους που χάσανε την όρασή τους γράφοντας ή ζωγραφίζοντας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγυης διαφορα μεταξη των δυο ειναι οτι το 4.33 εχει καποιο υποβαθρο και δηλωνει καποια πραγματα..δηλαδη ειναι κατευθυνομενο απ τον δημιουργο του.ο κοκκινος πινακας ειναι απλα ενας κοκκινος πινακας...Λεει οτι ειναι η ρωσσικη επανασταση...και?μου λεει κατι εμενα αυτο?Οχι....ενω το εργο του Cage μου λεει πολλα...Και αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο...οχι στην δουλεια του σαν συνθετη...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελικη ο Cage το μονο που εκανε ειναι να βαζει βιδες στο πιανο και να αλλαζει τα ηχοχρωματα...ο Metheny εβαλε ρομποτ να παιζουν τα οργανα!!!Μην ανοιξουμε τωρα αυτη τη συζητηση γιατι ειναι τεραστια...αλλα...Γιατι ο Metheny να κανει τεχνη βαζοντας ρομποτ να παιξουν μουσικη ενω ο Cage με τις βιδες του και την σιωπη του να ειναι τσαρλατανος?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά χαίρομαι που σου λέει το 4.33 πολλά. Γειασάν του μάγκα.

 

Θα πρέπει να ομολογήσεις πάντως ότι αυτό δε λέει ΤΙΠΟΤΑ για την αξία του έργου. Γιατί ο... Ρώμας λέει και αυτός πολλά σε κάνα εκατομμύριο Έλληνες! Για να μη μιλήσουμε για τη... Λάμψη ή πολλά τέτοια ακόμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαρλατάνο όχι, δεν θα τον έλεγα ποτέ. Αλλά υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που θα τους ταίριαζε αυτός ο τίτλος.

 

Όχι ότι λέει κάτι αυτό. Ο τσαρλατανισμός είναι πλέον ο συντομότερος δρόμος προς τη δόξα και τη φήμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου