Προς το περιεχόμενο

John Cage: 4'33'' for piano - Περιμενω αποψεις...


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικόλα, you missed the point: Ο Cage δεν είναι ο ράφτης του παραμυθιού, αλλά ο Βασιλιάς.

 

Όλη αυτή η "τέχνη για την τέχνη", το ατέλειωτο feedback του "καλλιτέχνη" με τον... αφαλό του, οδηγεί σε αστειότητες του τύπου 4.33. Τολμώ μάλιστα να πω ότι το 4.33 δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της ματαιοδοξίας της σύγχρονης τέχνης, αφού πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο να φτιάχνουμε Παναγίες από ακαθαρσίες, να ουρλιάζουμε, να σπάμε όργανα σαν πίθηκοι κλπ κλπ.

 

Μάλιστα θα ήμουν ανοικτός και στην ιδέα της σιωπής, αλλά σαν ιδέα και όχι σαν "έργο". Όταν μάλιστα ισχυρίζεσαι ότι το "έργο" αυτό έχει και... τρία μέρη  ::) έ, εκεί φτάνουμε στο επίπεδο του κινήματος του karagiozilism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Μάνο: Δε νομίζω ότι χάνω κάποιο point, απλά εστιάζω με άλλον τρόπο:

 

Για τον εαυτό μου αποκλειστικά και μόνο, δε με νοιάζει το γιατί, το πως, το πότε, και το από ποιον, για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Η ιδέα από πίσω, όπως την καταλαβαίνω εγώ, μου αρκεί για να αλλάξω κάποιες ιδέες μου.

 

Με άλλα λόγια, αν το 4'33" ή όποιο αόρατο ρούχο είναι ικανό να με κάνει να σκεφτώ κάτι με διαφορετικό τρόπο, ή ακόμη και κάτι καινούριο, τότε με γειά του και χαρά του. Ακόμη και αν δημιουργήθηκε ως αστείο (που είναι αδύνατον να το ξέρουμε αυτή τη στιγμή, μη έχοντας στην κατοχή μας κάποιο στοιχείο) δε με απασχολεί, παρά μόνο τη λειτουργεί που εκτελεί (εκτέλεσε μάλλον) το έργο σε εμένα προσωπικά.

 

ΥΓ. υπάρχει και η παρτιτούρα προς πώληση: http://www.sheetmusicplus.com/title/4-33/1008430 ;D

 

Και κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το έργο: http://solomonsmusic.net/4min33se.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο θα ήταν να έτρωγε καμιά μήνυση για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Η δίκη θα μπορούσε να αναπαραχθεί μόνο από monty python.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.

 

Το ακόμα πιο ωραίο είναι φάει κάποιος άλλος μήνυση επειδή έχει tutti παύση στο κομμάτι του... :P

 

Άντε καλή μας χρονιά...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ο ανθρωπος αυτος εχει ανοιξει συζητησεις για δεκαετιες με ενα εργο που φενεται οτι δεν κανει τιποτα και ομως δηλωνει τοσα πολλα και ειναι τοσο δυσκολο να εκτελεστει και ακομη διδασκεται και στα πανεπιστημια!!!Αυτο δεν ειναι τεχνη?δηλαδη..παει ποιο μινιμαλ?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι αστείο. Όπως δε νομίζω ότι είναι και αντιπροσωπευτικό. Δηλαδή εννοώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα, ή κάτι κατακριτέο, ή κάτι που πρέπει να μας απασχολεί αρνητικά.

 

Η φάση με την "τέχνη" έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο βορβόρου, που θα ήταν κρίμα νομίζω να κατηγορεί κάποιος τον Cage. Επί του προκειμένου θα έβαζα κάποια εικαστικά παραδείγματα, αλλά φοβούμαι ότι θα φάω μόνιμο ban, θα μου κάνετε μήνυση και θα με κρεμάσετε στο Σύνταγμα δια παραδειγματισμόν.  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το σκεφτομαι εγω...

Ο καθε συνθετης και η καθε μπαντα μεσω της τεχνης τους προσπαθουν να δηλωσουν κατι..Απο Χατζιδακη μεχρι τα παιδια που γυριζουν σειρες οπως πχ το ουκ μεχρι και καλλυτεχνες οπως η Αννα Γουλα(που η κοπελλα αυτο που κανει ειναι τεχνη και για μενα απ τις καλυτερες σατιρες στην ελλαδα)..

Ο Cage το χει παει παρακατω...με το να μην κανει τιποτα(η να φαινεται οτι δεν κανει τιποτα)Δηλωνει τοσα πραγματα...Επαναλαβανω..Ποσο ποιο μινιμαλ?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχαχα...Δεν ξερω ποιο ειναι ποιο αστειο...το αστειο σαν αστειο η το οτι ο Ρωμας σατηριζει την τεχνη... ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, του Σωκράτη του άρμοζε ένας Αριστοφάνης για να τον σατυρίσει. Για αυτού του επιπέδου τους "δημιουργούς", ένας Ρώμας (  :P ) καλός τους είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου