Προς το περιεχόμενο

John Cage: 4'33'' for piano - Περιμενω αποψεις...


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περισσότερο θεατρικό, παρά μουσικό

 

+ 1

 

Ακριβώς αυτό έχω γράψει κατ' επανάληψη, κάθε φορά που λοιδωρείται μία τέτοια διαδικασία. Είναι ένα θεατρικό δρώμενο, μινιμαλιστικού χαρακτήρα με ιδιαίτερη έμφαση στην ηχητική επιμέλεια (δηλ, στην επιβολή σιωπητηρίου). Στο βίντεο με την ορχήστρα (κάποιος μου είπε ότι κάποιος το έβαλε), είναι απόλυτα σαφές το τι συμβαίνει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν έχω εντρυφήσει στα είδη αυτά των πειραματισμών βεβαίως, όμως, η ιδέα του οτι πωλείται παρτιτούρα του 4:33" μου φαίνεται πως αγγίζει τα όρια της ανηθικότητας...

Βοηθείστε με να καταλάβω αν μου διαφεύγει κάτι, καθότι δεν έχω γνώσεις μουσικής σε θεωρητικό/ακαδημαικό επίπεδο...

κ. Ζάικο,

 

Μου είναι αρκετά δύσκολο να εξηγήσω και ο ίδιος το θέμα, αλλά θα προσπαθήσω.

 

Καταρχήν να εστιάσω σε κάτι πολύ σημαντικό, σχετικά με τις παρτιτούρες: Όπως, μπορεί να διαβάσει ο καθένας, ο Μάνος αναφέρει Vivaldi, Bach, κλπ. Τα έργα αυτών των συνθετών πωλούνται, όπως είναι αρκετά λογικό... ή όχι; Γιατί πρέπει κάποιος να αγοράσει τη μουσική κάποιου που έχει πεθάνει καταρχήν; (η απάντηση είναι ότι τα δικαιώματα λήγουν 75/60/50 (ανάλογα με την χώρα) χρόνια από τον ΘΑΝΑΤΟ του συνθέτη. Άρα τα έργα μου, αφού πεθάνω, θα κοστίζουν όσο θέλουν τα παιδιά μου, και τα παιδιά τους και όσο πάει...). Γιατί να αγοράσει τη μουσική κάποιου που έχει πεθάνει για πάρα πολλά χρόνια; (η απάντηση είναι ότι δε θα έπρεπε, αλλά οι εκδοτικές εως τον ερχομό του Ιντερνετ έβρισκαν την ευκαιρία να θυσαυρίζουν σε βάρος των μουσικών, φοιτητών, κοκ. Η επίσημη απάντηση είναι ότι με την αγορά αυτή στηρίζει ο αγοραστείς τον εκδοτικό οίκο, ώστε να προωθήση νέα μουσική. Κάτι το οποίο σπάνια γίνεται, όπως φαντάζεται κανείς, και όπως ξέρω προσωπικά).

 

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψην, μπορεί κανείς να φανταστεί το πλαίσιο στο οποίο εκδόθηκε η παρτιτούρα του 4'33", και υπάρχει προς πώληση!

 

________________________

 

Σε πιο ακαδημαϊκά επίπεδα θα έλεγα ότι η μουσική (η κλασσική μουσική), υπάρχει, όχι ως ήχος, αλλά ως ιδέα, ως σύλληψη. Μετά τη σύλληψη, σημειώνεται για αιώνες στην παρτιτούρα. Το ότι εκτελείται ή όχι αποτελεί μετέπειτα επίπεδο!

 

Με λίγα λόγια, για αρκετό κόσμο (και για εμένα ομολογώ), η παρτιτούρα, από μόνη της αποτελεί ένα έργο τέχνης. Συνεπώς, την αγοράζεις, την διατηρείς, και την προσέχεις όσο μπορείς.

 

________________________

 

Τέλος, ως προσωπική άποψη θα υπενθημίσω το χαμογελάκι που έβαλα δίπλα από την αναφορά της αγοράς της παρτιτούρας, θεωρώντας το γεγονός, μάλλον αστείο (γελοίο), αλλά όχι ανηθικό...

 

(Μάραθε: Δεν έχει υπογραφή, δεν είναι αυτόγραφο. Τολμώ να πω ότι το αυτόγραφο του Cage, θα έπιανε αρκετές δεκάδες χιλιάδες $...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψην, μπορεί κανείς να φανταστεί το πλαίσιο στο οποίο εκδόθηκε η παρτιτούρα του 4'33", και υπάρχει προς πώληση!

Aλήθεια...εγώ που δεν διαβάζω νότες και εσύ που είσαι σπουδαγμένος...τη παρτιτούρα του 4'33" θα την εκτελέσουμε με τον ίδιο τρόπο? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλήθεια...εγώ που δεν διαβάζω νότες και εσύ που είσαι σπουδαγμένος...τη παρτιτούρα του 4'33" θα την εκτελέσουμε με τον ίδιο τρόπο? ;D

Πρόσεξε όμως: το κομμάτι δεν παίζεται εύκολα σε ηλεκτρική κιθάρα, εκτός κι αν φοράει EMG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε όμως: το κομμάτι δεν παίζεται εύκολα σε ηλεκτρική κιθάρα, εκτός κι αν φοράει EMG.

To σαχλόφωνο είχα στο μυαλό μου...έχει preset ησυχία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από τη στιγμή που υπάρχει κόσμος που το αγοράζει, εν γνώσει του βέβαια, ουδέν μεμπτόν.

 

Εξάλλου στην τέχνη δεν υπάρχει ηθικό και ανήθικο.

 

Υπάρχει μόνο μου αρέσει δε μου αρέσει, και αυτό σε απόλυτα προσωπικό επίπεδο, χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να λογοδοτήσουμε σε κανέναν για την επιλογή μας.

 

Εφ όσον λοιπόν υπάρχει κόσμος που αντιλαμβάνεται κάτι από το εν λόγω έργο, το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, μου φάνηκε περισσότερο θεατρικό, παρά μουσικό, καλώς υπάρχει.

 

 

 

Σε όλα σύμφωνοι, απλά η αναφορά μου έχει να κάνει με το εμπορικό κομμάτι της ιστορίας - όχι το καλλιτεχνικό...

 

 

 

Μου είναι αρκετά δύσκολο να εξηγήσω και ο ίδιος το θέμα, αλλά θα προσπαθήσω.

 

 

 

Συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής, εννοούσα, ΤΙ έχει μέσα η παρτιτούρα; Τι απεικονίζει, με ποιόν τρόπο, πως κάποιος θα βοηθηθεί - αν βοηθηθεί - "διαβάζοντας" την;

Νομίζω παρεξηγήθηκα ελαφρώς, δεν αμφισβητώ την έκδοση/ύπαρξη τέτοιων εντύπων ούτε και είμαι αντίθετος στην πώληση τους... Αυτό που με απασχολεί, είναι ΤΙ πουλάει κάποιος...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξετασει κανεις λιγο το background του Cage και το περιβαλλον μεσα στο οποιο κινηθηκε ως νεαρος συνθετης, γινεται ευθυς αμεσως κατανοητο οτι η ρηξη με "καθιερωμενη" δυτικη μουσικη ηταν αναμενομενη.

Περα απο οποιοδηποτε αλλο στοιχειο που ενδεχομενως να εμπεριεχεται μεσα σε αυτο του το εγχειρημα, γιατι περισσοτερο περι εγχειρηματος προκειται το 4'33'', σκεφτειτε και αυτο : Μια ολοκληρη συμφωνικη ορχηστρα, με τον διευθυντη ορχηστρας και ολα, που εχει μπροστα της μια αδεια παρτιτουρα, καθεται και χαζευει το λευκο χαρτι, μην εχοντας κατι να κανει ακριβως επειδη δεν της λεει ΚΑΝΕΙΣ τι να κανει. Με μια δοση χιουμορ και αρκετου κυνισμου, βεβαιως.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε όμως κι αυτό:

 

Ίσως τελικά το 4'33'' να είναι κατά βάθος jazz κομμάτι. Ίσως το νόημα της κενής παρτιτούρας να είναι η απελευθέρωση του jazz μουσικού από το tempo και από τα changes, η οποία αναπόφευκτα οδηγεί στον ελεύθερο ομαδικό αυτοσχεδιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε όμως να έχει να κάνει και με την προσθαλάσσωση των υδροπλάνων της Νοτιανατολικής Ασίας, και πως ο παφλασμός των κυμάτων που δημιουργούνται στα πέδιλά τους περιπλέκεται με τα χαρούμενα κοάσματα των παραπλήσιων δελφινιών.

 

Κάντε λίγο ησυχία... τα ακούτε; Όχι;

 

ΑΚΡΙΒΩΣ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου