Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση ΟΑΕΕ-ΙΚΑ


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και λόγω επαγγέλματός μου ( λογιστής γαρ ) θα ρίξω λίγο τα φώτα μου.

Ας δωσω και γω μια απαντηση εχοντας σαν Λογιστης - Μουσικος - Ασφαλιστης (της Ασπις)

Εσείς λοιπόν οι λογιστές, πείτε μας και για τη Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (έτσι δεν λέγεται?) που σου επιτρέπει να εισπράξεις μέχρι 5.000 ευρώ χωρίς μπλοκάκια-παραστατικά και λοιπούς φορείς...γιατί για κάποιους είναι μία λύση.

Εννοείται ότι την υποβάλεις στη δήλωσή σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Την Αγγλια ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θα την προτεινα γιατι θεωρω οτι εμπεριεχει μεγαλο ρισκο, πχ αν αλλαξουν τους νομους και σου σκασει κανας νεο φορος? που θα το μαθεις? αν δεν σε ενημερωσουν? ή αν το κανουν ολοι αυτη την πατεντα τοτε θα υπαρχει χρημα για να φορολογισει η αγγλικη κυβερνηση. Θελω να καταληξω οτι κανενα κρατος αν μυριστει χρημα θα το αφησει χωρις να το φορολογισει με καποιον τροπο (λιγο ως πολυ, ως περισσοτερο) - παρακαλω κρατειστε οτι αυτη ειναι μια καθαρα προσωπικη θεση και τι θα εκανα εγω

 

 

 

Και εγώ προσωπικά θα φοβόμουν να κάνω έναρξη κάπου που α) δεν είμαι εκεί, β) δεν μπορώ να έχω άμεση πληροφόρηση για τα φορολογικά, γ) θα βασίζομαι σε κάποιον που δεν έχω δει καν.

Βασικά όχι μόνο θα φοβόμουν αλλά ούτε καν θα το σκεφτόμουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς λοιπόν οι λογιστές, πείτε μας και για τη Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (έτσι δεν λέγεται?) που σου επιτρέπει να εισπράξεις μέχρι 5.000 ευρώ χωρίς μπλοκάκια-παραστατικά και λοιπούς φορείς...γιατί για κάποιους είναι μία λύση.

Εννοείται ότι την υποβάλεις στη δήλωσή σου

Για το 2013 έχει πάει στα 10.000€ για κάθε έτος. Το θέμα είναι που θα βρεις κάποιον να σου κόβει απόδειξη δαπάνης. Το δεύτερο είναι ότι αν το συνεχίσεις για 2-3 χρόνια και σε τσακώσει η εφορία μπορεί να έχεις θέμα με τον Φ.Π.Α. Σίγουρα είναι μια λύση αλλά για συγκεκριμένη υπηρεσία (σε αυτή την περίπτωση μουσικός) την συστήνω για μέχρι 2 συνεχόμενα χρόνια το πολύ.

 

Απόδειξη δαπάνης μπορεί να σου κόψει μόνο επιχείρηση και όχι ιδιώτης, και νομίζω ότι συνήθως την αποφεύγουν γιατί σε έλεγχο εφορίας, αν δουνε απόδειξη δαπάνης κάνουν σαν να τσίμπησαν λαβράκι.

 

Επίσης έχει παρακράτηση 23,6% (20,00% φόρο και 3,6% χαρτόσημο). Το 20% ανάλογα με τα εισοδήματά σου μπορεί και να το πάρεις πίσω στην δήλωση, το χαρτόσημο πάει κυριολεκτικά υπέρ πίστεως και πατρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο είναι ότι αν το συνεχίσεις για 2-3 χρόνια και σε τσακώσει η εφορία μπορεί να έχεις θέμα με τον Φ.Π.Α.

Πολύ χρήσιμα όλα που γράφεις...κάποια δεν τα ήξερα.

Γιατί όμως μπορεί να έχεις πρόβλημα με το ΦΠΑ? Δεν δικαιούσαι σαν εργαζόμενος αυτά τα 10.000 ευρώ/έτος με τη συγκεκριμένη απόδειξη?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμα όλα που γράφεις...κάποια δεν τα ήξερα.

Γιατί όμως μπορεί να έχεις πρόβλημα με το ΦΠΑ? Δεν δικαιούσαι σαν εργαζόμενος αυτά τα 10.000 ευρώ/έτος με τη συγκεκριμένη απόδειξη?

Υποτίθεται ( για την εφορία) η απόδειξη δαπάνης κόβεται επειδή ο ένας συναλλασόμενος (σε αυτή την περίπτωση ο μουσικός) δεν μπορεί ή δεν θέλει να κόψει παραστατικό. Επομένως αν αποδειχτεί , σε περίπτωση ελέγχου, ότι η απασχόληση είναι περιστασιακή τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως η εφορία δει ότι επί 3 ας πούμε χρόνια συνθέτεις και πουλάς κομμάτια, τότε θα το θεωρήσει κανονικό επάγγελμα (και ας απασχολείσαι και αλλού με άλλη ιδιότητα) και θα θεωρήσει ότι με δόλο αποφεύγεις να καταβάλλεις ΦΠΑ. Γενικά το ΦΠΑ είναι το πιο αυστηρό τμήμα στην εφορία (ο λόγος είναι ότι αποτελεί τη βασικότερη πηγή εισοδήματος του κράτους) . Τώρα με τους νέους συντελεστές φορολόγησης, που οι μισθωτές υπηρεσίες φορολογούνται πολύ χαμηλότερα από τις μη μισθωτές, μπορεί πλέον και το τμήμα του εισοδήματος να γίνει πιο αυστηρό σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά αυτό ακόμη δεν το ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θεωρήσει ότι με δόλο αποφεύγεις να καταβάλλεις ΦΠΑ.

Δίκιο έχεις...Άρα με λίγα λόγια, μπορώ να το παρατείνω, κόβοντας μία χρονιά εγώ, την επόμενη η γυναίκα μου...και πάει λέγοντας...

Ακαδημαϊκά ρωτώ...με ενδιαφέρει από τη μεριά του εργοδότη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όσα έγραψε ο vagiosap.

Η απόδειξη δαπανών γενικά δεν είναι πανάκεια. Αρκετοί λογιστές στα γνωστά φορουμ συνιστούν να την χρησιμοποιούμε σαν έσχατη λύση όταν δεν μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη.

Επίσης έχει τον χαρακτήρα (συνήθως) του one-off. με ενα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητο:

το όριο ειναι 10.000ευρω.

Αν κόψεις ανα 1 μήνα 1 αποδειξη δαπανων με ποσό 800 ευρω για ενα έτος δεν είσαι παράνομος, αλλα κανει μπαμ οτι δεν ήθελες να τον προσλάβεις. δεν έχεις κυρώσεις, παρα μόνο ότι μπαινεις στο ματι της εφοριας. ενω αν εκοβες μια συνολικη 9600 τοτε δεν θα είχες προβλημα.

 

Δηλαδη τυπικα ο νομος δεν το απαγορευει αλλα δημιουργεί τετοιου είδους θέματα.

Όσον αφορά τον ΦΠΑ έχει να κανει με την μη αποδοση του στην εφορια, δηλαδη παρεχονται υπηρεσιες με προστιθεμενη αξια και δεν εισπρατεται ο αναλογος φορος.

 

All in all αν καποιος αναλαβει ενα εργο για μια εταιρεια τοτε συμβουλη μου ειναι να πληρωθει στο τελος για ολο το ποσο και τελειωνει το θεμα!

 

(sorry τωρα ειδα οτι απαντησατε)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις...Άρα με λίγα λόγια, μπορώ να το παρατείνω, κόβοντας μία χρονιά εγώ, την επόμενη η γυναίκα μου...και πάει λέγοντας...

Ακαδημαϊκά ρωτώ...με ενδιαφέρει από τη μεριά του εργοδότη

Σαν εργοδότης αν πληρωθούν οι φόροι (το 23,6% δλδ) δεν μπορούν να σε κάνουν κάτι, ειδικά αν διαθέτεις τα παραδοτέα. Πρόβλημα έχει ο δέκτης της απόδειξης ( ο απασχολούμενος) . Όμως σε περίπτωση ελέγχου από την εφορία οι αποδείξεις δαπανών θα ελεχθούν ενδελεχώς και πιθανά θα δημιουργηθεί πρόβλημα για τον εργαζόμενο. Και αυτό γιατί η εφορία εκ των προτέρων πιστεύει ότι την έκοψες καθαρά για να χαμηλώσεις το εισόδημά σου και ότι την έκοψες χωρίς να έχει παραχθεί κάτι. Επομένως σε τέτοιες περιπτώσεις τα παραδοτέα θα τα κρατάς για πάντα. Αν το αποδείξεις εσύ (σχετικά εύκολο αλλά εφοριακοί είναι αυτοί δεν ξέρεις τι και πως θα το ψάξουν) τότε το πρόβλημα πάει στον εργαζόμενο (όπου θα τον ελέγξουν για την περιοδικότητα των αποδείξεων που λαμβάνει) .

 

Το θέμα για τον εργοδότη προκύπτει στο ΙΚΑ διότι αν απασχοληθεί πάνω από 4 ημέρες σε ένα μήνα ο αργαζόμενος πρέπει να κολλήσεις ένσημα. Αυτό φυσικά μπορείς να το ρεγουλάρεις εύκολα αλλά από πέρυσι υπάρχουν υποκαταστήματα ΙΚΑ που δεν δέχονται τα παραπάνω και θέλουν ένσημα για όλους, θεωρώντας εκ των προτέρων την σταθερότητα της απασχόλησης (άκουσον άκουσον) και επομένως την υποχρέωση του εργοδότη για πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το off-topic. Αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση για αυτό το “απόδειξη δαπανώ”

 

Η γυναίκα μου ξεκίνησε να υποαπασχολείται  σε μια ΜΚΟ. Ακόμα δεν υπέγραψε σύμβαση. Η δουλειά της είναι παροχή υπηρεσιών. Την είπανε ότι δεν θα πληρώνεται πάνω από 5000/έτος συνολικά γιατί διαφορετικά πρέπει να βγάλει μπλοκάκι κτλ. Πάνω κάτω όπως τα λέτε και εσείς με την διαφορά ότι πήγε στις 10 χιλιάδες το όριο.

 

α) Την απόδειξη δαπανών ποιος την κόβει; Ο εργοδότης προς τον εργαζόμενο;Ή αυτός που που παρέχει υπηρεσία(εργαζόμενος) σε  κάποιον τρίτο;

 

β) Σε αυτό όπως κατάλαβα έχει παρακράτηση 23,6%; Έχει κάποιες άλλες κρατήσεις ο εργαζόμενος ή είναι υπόχρεος σε απόδοση ΦΠΑ; Ή κάτι άλλο;

 

γ)Στην περίπτωση μου , από τα συμφραζόμενά σας δεν τίθεται θέμα ασφάλισης. Σωστά;

 

Ξέρω τα περισσότερα τα έχετε απαντήσει ήδη, αλλά μιας και το μυαλό κολλάει.....

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου