Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση ΟΑΕΕ-ΙΚΑ


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(πχ. τι είναι το τέλος επιτηδεύματος και το εμπορικό επιμελητήριο;)

 

Το τέλος επιτηδεύματος είναι φόρος που θεσπίστηκε με την αρχή της κρίσης. Εν ολίγοις, όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, πληρώνουν ένα επιπλέον συγκεκριμένο ποσό κάθε χρόνο (για φέτος ανέβηκε στο 500άρικο αν δεν κάνω λάθος), ανεξαρτήτως του δηλωθέντος εισοδήματός τους.

 

Το εμπορικό επιμελητήριο ένα επικουρικό ταμείο για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Προκειμένου να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, πρέπει να γραφτείς σε αυτό. Πληρώνεις μια συνδρομή της τάξης των 45-50 ευρώ το χρόνο και οι υποχρεώσεις σου ως προς αυτό σταματούν εκεί.

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου, για τον αν αξίζει τον κόπο να κάνεις έναρξη στον ΟΑΕΕ ενώ δεν έχεις σταθερό εισόδημα, εγώ απλώς σου αναφέρω ότι οι εισφορές μετά από δέκα χρόνια που είμαι στον ΟΑΕΕ έχουν φτάσει τα 550 ευρώ το δίμηνο. Ξεκινάς από λιγότερα αλλά σχετικά σύντομα, ανεβαίνεις βαθμίδες και φτάνεις να πληρώνεις υπερβολικά πολλά, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι στην κατάσταση που βρίσκεται το δημόσιο ασφαλιστικό στη χώρα μας, είναι πολύ πιθανό να πάρουμε (αν πάρουμε) σύνταξη της πείνας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

Το εμπορικό επιμελητήριο ένα επικουρικό ταμείο για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Προκειμένου να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, πρέπει να γραφτείς σε αυτό. Πληρώνεις μια συνδρομή της τάξης των 45-50 ευρώ το χρόνο και οι υποχρεώσεις σου ως προς αυτό σταματούν εκεί.

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου, για τον αν αξίζει τον κόπο να κάνεις έναρξη στον ΟΑΕΕ ενώ δεν έχεις σταθερό εισόδημα, εγώ απλώς σου αναφέρω ότι οι εισφορές μετά από δέκα χρόνια που είμαι στον ΟΑΕΕ έχουν φτάσει τα 550 ευρώ το δίμηνο. Ξεκινάς από λιγότερα αλλά σχετικά σύντομα, ανεβαίνεις βαθμίδες και φτάνεις να πληρώνεις υπερβολικά πολλά, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι στην κατάσταση που βρίσκεται το δημόσιο ασφαλιστικό στη χώρα μας, είναι πολύ πιθανό να πάρουμε (αν πάρουμε) σύνταξη της πείνας.

 

Το εμπορικό επιμελητήριο δεν είναι προαπαιτούμενο- εκτός αν η δραστηριότητα σου υπόκειται σε αυτό. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες ελευθέρων επαγγελματιών που δεν χρειάζονται την εγγραφή στο ΕΕ.

 

Έναρξη επαγγέλματος από την εφορία- εγγραφή στο μητρώο, στο ΦΠΑ κλπ... Και μετά ΟΑΕΕ.

 

Ο Σπύρος στα λέει μια χαρά για το αν αξίζει ή δεν αξίζει. Αν δεν έχεις σταθερό εισόδημα από την δραστηριότητα σου, ούτε να το σκεφτείς. Αν κάνεις μια βόλτα από τον ΟΑΕΕ το 80% με 90% των ατόμων που θα συναντήσεις εκεί είναι για ρυθμίσεις ληξιπροθέσμων οφειλών ή ρυθμίσεις πάνω σε ρυθμίσεις που έχασαν...

 

Πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή... Και οι ρυθμίσεις του ΟΑΕΕ δεν παίζονται. Ο ορισμός του «δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχρεώσεις». Άστο, πονεμένη ιστορία. Τα βλέπω όταν πάω καμιά φορά για κάνα έγγραφο-ανανέωση κλπ.

 

Α και φυσικά το ταμείο έχει βαρέσει κανόνι, καθώς γύρω στο 60% των ασφαλισμένων δεν έχει πλέον να πληρώσει  ;)     

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψαχτείς επίσης (εφόσον θέλεις να παρέχεις παροχή υπηρεσιών) κάνοντας έναρξη επιχείρησης στην Αγγλία. Το έχουν κάνει πολλοί. Τα πλεονεκτήματα έναντι της Ελλάδας είναι πολλά:

1. Δεν έχεις υποχρέωση ασφάλισης & συνεπώς δημινιαία χαράτσια ΟΑΕΕ (εγώ πληρώνω 970€ το δίμηνο!!)

2. Δεν έχεις χαρτούρα μα την εφορία, τα αναλαμβάνουν όλα γραφεία στην Αγγλία με πολύ λογικές χρεώσεις.

3. Μπορείς να κόβεις αποδείξεις παντού στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο.

4. Φορολογείσαι με το 1/100000000000000...... από ότι στην Ελλάδα.

5. Δεν έχεις τέλη επιτηδεύματος και ό,τι άλλο κατεβάσουν τα κεφάλια των φωστήρων εδώ.

6. Έχεις να κάνεις με ένα ειλικρινές, τίμιο και ΣΤΑΘΕΡΟ φορολογικό καθεστώς.

 

Μειονεκτήματα:

......

 

Ρίξε μια ματιά: http://www.setupvirtualbusiness.co.uk/our-services--fee.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξέχασα:

Με τα λεφτά που θα γλυτώσεις μπορείς να κάνεις πέντ-έξι ασφάλειες ζωής με ιατροφαρμακευτική περίθαλψή, να αγοράσεις δύο διαμερίσματα, να πηγαίνεις κάθε χρόνο 3 φορές διακοπές στο εξωτερικό και να αγοράζεις τον καλύτερο μουσικό εξοπλισμό για τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To οποίο elrich, νομίζω πως είναι στα όρια της παρανομίας. Χωρίς να είμαι δικηγόρος ή λογιστής, αφού έζησα 4 χρόνια στην Αγγλία και δούλεψα εκεί, φυσικά φεύγοντας ρώτησα αν μπορώ να κρατήσω τα φορολογικά μου εκεί. Η απάντηση ήταν ΟΧΙ!

 

Τώρα, αν υπάρχουν παραθυράκια, κλπ... Δε ξέρω τι να πω, αλλά έχω μια εντύπωση ότι μπαίνουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποίο elrich, νομίζω πως είναι στα όρια της παρανομίας. Χωρίς να είμαι δικηγόρος ή λογιστής, αφού έζησα 4 χρόνια στην Αγγλία και δούλεψα εκεί, φυσικά φεύγοντας ρώτησα αν μπορώ να κρατήσω τα φορολογικά μου εκεί. Η απάντηση ήταν ΟΧΙ!

 

Άλλο το φυσικό πρόσωπο (για το οποίο η διαμονή είναι απαραίτητη προϋπόθεση) και άλλο η σύσταση επιχείρησης.

Δεν σε εμποδίζει κανείς να ανοίξεις στην Αγγλία και να παρέχεις υπηρεσίες οπουδήποτε φτάνει να είσαι φορολογικά και νομικά εντάξει στη χώρα που έχεις ανοίξει την εταιρεία.

Μην ξεχνάς ότι και οι Άγγλοι consultants περισσότερο παρέχουν τις υπηρεσίες του εκτός νησιού παρά εντός.

Απαραίτητη και η συμπλήρωση του double taxation form για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.

Αν είναι ηθικό ή ανήθικο συζητείται αλλά δεν είναι παράνομο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άλλο το φυσικό πρόσωπο (για το οποίο η διαμονή είναι απαραίτητη προϋπόθεση) και άλλο η σύσταση επιχείρησης.

Δεν σε εμποδίζει κανείς να ανοίξεις στην Αγγλία και να παρέχεις υπηρεσίες οπουδήποτε φτάνει να είσαι φορολογικά και νομικά εντάξει στη χώρα που έχεις ανοίξει την εταιρεία.

Μην ξεχνάς ότι και οι Άγγλοι consultants περισσότερο παρέχουν τις υπηρεσίες του εκτός νησιού παρά εντός.

Απαραίτητη και η συμπλήρωση του double taxation form για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.

Αν είναι ηθικό ή ανήθικο συζητείται αλλά δεν είναι παράνομο.

σωστό...

 

Πάντως για double taxation form (μιας και τα ξέρω όπως καταλαβαίνεις) είναι για φυσικά πρόσωπα βασικά... απ'ότι ξέρω πάντα...

 

τέλος πάντων, ευχαριστώ για τη διόρθωση. Μη λέω και μπούρδες και περνάνε έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ηθικό ή ανήθικο συζητείται

Μπα, δεν υπάρχει κάτι προς συζήτηση, εκτός αν καταλήξουμε ότι η σχέση εισφορών/παροχών του ΟΑΕΕ είναι ηθική.

 

Κατά τα άλλα, όπως τα είπαν ο Σπύρος και ο Τέρυ. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε elrich λίγο υπερβολική δεν είναι η πρόταση σου; Ο άνθρωπος θα προσφέρει μια υπηρεσία στη χάση και τη φέξη, παράλληλα με κάτι άλλο. ΔΕΝ είναι επιχείριση τέτοια που να δικαιολογεί το έξοδο. Εξ άλλου τα μισά που αναφέρεις είναι τα ίδια με εδώ, ενώ η Αγγλία δεν είναι φτηνή, ούτε θεωρείται tax heaven. Δοκίμασε τη Βουλγαρία για κάτι τέτοιο. Μη πάμε την κουβέντα εκεί. Δεν είναι το θέμα.

 

Ο filmmusic ρωτάει κάτι απόλυτα λογικό και νομοταγές: θα κάνω κάποια δουλειά μια στις τόσες. Πως θα είμαι νόμιμος;

 

Και του βγαίνει το τέρας του δημοσίου για να τον μπερδέψει με άγνοια νόμων, όρους, υπηρεσίες, χαράτσια και λοιπά. (Αυτή η πρόταση να μη ξεχειλώσει και γίνει θέμα παρακάτω, παρακαλώ).

 

Εν ολίγοις αυτό που σου λέει το εθνικό μας σύστημα είναι πως:

 

Αν δεν έχεις ετήσια έσοδα που να υπερβαίνουν ταμεία ασφάλισης (3-4000 περίπου), φόρο (60% των εσόδων πλέον), χαράτσια (τελη επιτηδεύματος, κλπ), ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΥΤΟ.

 

Αν κοιτάξεις στις Αγγελίες όμως θα βρείς ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που δεν έχουν τα δικά σου διλήμματα. Πολλοι ζουν ή συμπληρώνουν απο μαθήματα χωρίς να αποδίδουν τίποτα σε εφορία και ταμεία.

 

Το σύστημα οδηγεί σε φαύλο κύκλο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου