Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση ΟΑΕΕ-ΙΚΑ


ntadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνοπτικα:

1. την κοβει ο εργοδοτης την αποδειξη δαπανων

2. δεν εχει αλλες κρατησεις, και αν ειναι στο αφορολογητο το 20% θα επιστραφει με την εκκαθαριση της επομενης φορολογικης δηλωσης

3. οχι δεν θα ειναι πουθενα ασφαλισμενη

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέχασα επίσης να αναφέρω, αναφορικά με τα κόστη ανοίγματος βιβλίου,  ότι αν κάποιος ανοίξει μπλοκάκι και παρέχει ( με σύμβαση ) υπηρεσίες σε έως 3 εργοδότες τότε φορολογείται με τους ελαφρύτερους συντελεστές των μισθωτών. Απλά σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να καταχωρεί έξοδα πλην των ασφαλιστικών εισφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι σε αυτό το θέμα. (αν και είναι παλιό).

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τίποτα απ'όλα τα φορολογικά-λογιστικά, αλλά θα επιχειρήσω να ρωτήσω:

 

Ας πούμε ότι μου 'ρχεται μια δουλειά (στο εξωτερικό), κατά την οποία θα πάρω 30.000 ευρώ και θα δουλέψω όσο πάρει (3 μήνες πχ.). (όχι σταθερό ωράριο, δουλειά στο σπίτι, μουσική για μια ταινία - η οποία απ'ότι ξέρω θεωρείται ως έργο προς ενοικίαση. Δηλ. εγώ δίνω τη μουσική μου στον άλλο και τη νοικιάζει. Έτσι τα γράφουν τουλάχιστον κάποια συμβόλαια που έχω δει. Ως work-for-hire).

 

Τί πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος;

Μπορούν να ρίξουν τα φώτα τους παρακαλώ οι 2 λογιστές; :)

 

Κάνω έναρξη επαγγέλματος κτλ, γράφομαι και στον ΟΑΕΕ και όταν τελειώσουν οι 3 μήνες διακόπτω και ξεγράφομαι;

 

Και στο διάστημα αυτό πόσα ένσημα παίρνω και από ποιόν; (αν παίρνω δηλ.)

και επίσης τί πρέπει να πληρώσω και σε ποιόν;

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχω μια χρόνια ασθένεια και πρέπει να είμαι συνέχεια ασφαλισμένος για να μπορώ να παίρνω κάποια φάρμακα. Απ'ότι ξέρω ως τωρα με 50 ένσημα ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ. Σε αυτή την περίπτωση τώρα που θα είμαι στον ΟΑΕΕ πχ., παίρνω ένσημα για τη δουλειά που θα κάνω;

 

επίσης, αν μπορεί κανείς να με διαφωτίσει στις 2 αυτές περιπτώσεις;

α) τί συμβαίνει αν η δουλειά συμπίπτει σε ένα χρονικό διάστημα που έχω ήδη ασφάλιση από το ΙΚΑ;

β) τί συμβαίνει αν η δουλειά είναι σε ένα χρονικό διάστημα που δεν έχω καμιά ασφάλιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι μου 'ρχεται μια δουλειά (στο εξωτερικό)

 

δεν ασχολεισαι καν με την Ελλαδα,ρωτας στη χωρα που θα πας τι ισχυει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου