Προς το περιεχόμενο

Orange RV50, R30, THD Flexi 50. REVIEW READ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον QUIANA ειναι πανω στο σασσι (οχι πως σημαινει και τιποτα σπουδαιο αυτο,ειδικα με τις εξαιρετικης ποιοτητας εντελως ακαμπτες πλακετες που βαζει ο RIVERA)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στον QUIANA ειναι πανω στο σασσι (οχι πως σημαινει και τιποτα σπουδαιο αυτο' date='ειδικα με τις εξαιρετικης ποιοτητας εντελως ακαμπτες πλακετες που βαζει ο RIVERA)[/quote']

 

Κοιτα δεν εχω καμια ψωριλα με τα σασι και τις πλακετες, απλα σπαζοκεφαλιαζομαι για το πως θα αλλαξω/καθαρισω ενα ποτενσιομετρο εαν ειναι κολλημενο πανω στην πλακετα.

 

Εννοεις στον QUIANA οτι ειναι πανω στο σασσι ολα τα ποτενσιομετρα/λαμπες/... και φευγουν καλωδια προς την κυρια πλακετα?

 

Ασχετο... παραθετω 2 φωτο απο Λανευ και Οραντζ να μου πειτε την γνωμη σας.

 

Laney GH100Ti

laneychassisbottom6ox.jpg

 

Orange RV100H

rockerverb6.JPG

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ειναι πανω στο σασσι,το οποιο btw μαλλον απο hummer το εχουν παρει :lol:

Σιγα μη σου χαλασει ποντεσιομετρο στο Rivera!Εδω στον Peavey Classic μου δεκα χρονια & δεν εχουν χαλασει τα κορεατικα θα χαλασουν τα military specked του Rivera.

Επισης τα ποντεσιόμετρα ΔΕΝ ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ πανω στην πλακετα αλλα ΒΙΔΩΜΕΝΑ και αλλαζουν πανευκολα σε ολους τους ενισχυτες (ακομα & στους Gorilla).

Μη πολυ-μασας με τους "ειδικους" του Harmony Central που θεωρουν οτι μονο οι ''χειροποιητοι","ταξης Α", "φτιαγμενοι απο unobtanium " ενισχυτες αξιζουν.. :lol:

Αλλωστε μη ξεχνας οτι η τεραστια πλειοψηφια των κιθαριστων στον πλανητη ηχογραφουν,περιοδευουν & παιζουν με στοκ ενισχυτες Fender,Marshall & VOX (επισης συνηθως μονο αυτες τις μαρκες εχουν οι εταιρειες ενοικιασης backline) XΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ειναι πανω στο σασσι' date='το οποιο btw μαλλον απο hummer το εχουν παρει :lol:

Σιγα μη σου χαλασει ποντεσιομετρο στο Rivera!Εδω στον Peavey Classic μου δεκα χρονια & δεν εχουν χαλασει τα κορεατικα θα χαλασουν τα military specked του Rivera.

Επισης τα ποντεσιόμετρα ΔΕΝ ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ πανω στην πλακετα αλλα ΒΙΔΩΜΕΝΑ και αλλαζουν πανευκολα σε ολους τους ενισχυτες (ακομα & στους Gorilla).

Μη πολυ-μασας με τους "ειδικους" του Harmony Central που θεωρουν οτι μονο οι ''χειροποιητοι","ταξης Α", "φτιαγμενοι απο unobtanium " ενισχυτες αξιζουν.. :lol:

Αλλωστε μη ξεχνας οτι η τεραστια πλειοψηφια των κιθαριστων στον πλανητη ηχογραφουν,περιοδευουν & παιζουν με στοκ ενισχυτες Fender,Marshall & VOX (επισης συνηθως μονο αυτες τις μαρκες εχουν οι εταιρειες ενοικιασης backline) XΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :wink:[/quote']

 

Δηλαδη και στον Οραντζ και στον Λανευ (για παραδειγμα) αλλαζεις πολυ ευκολα ποτενσιομετρα και τζακς?

 

Μαζι σου για την "χειροποιητιλα"...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται εδω αλλαξα μονος μου τα input jacks στον HRD μου & ενα ποντεσιομετρο που εσπασε κατα τη μεταφορα και ειμαι & σκραπας απο ηλεκτρονικα. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok οποτε να μη με νοιαζει το εαν το ποτενσιομετρο ειναι πανω στο σασι ή στην πλακετα, απλα να κοιταξω εαν μου αρεσει ο ηχος κτλ κτλ.

 

Οποτε ειμαι μεταξυ Οραντζ και ριβερα που ελπιζω να ειναι στην ιδια κλαση

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,αλλωστε ποτε στη ζωη μου δεν εχω ακουσει να λενε για ενα κιθαριστα "πω,πω και γαμω τα κολλημενα στο σασσι ποντεσιομετρα ειχε ο ανθρωπος & που να δεις και τις NOS λυχνιες του πανω στο σασσι & αυτες!!" :lol:

συνηθως λενε "και γαμω τους ηχους ειχε ο Math!" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ και ζαλιζω τον κοσμο,

 

Εχει ακουσει ποτε κανεις τον Zinky Blue Velvet?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ και ζαλιζω τον κοσμο' date='

 

Εχει ακουσει ποτε κανεις τον Zinky Blue Velvet?[/quote']

 

Δύσκολο φαίνεται...στη χώρα μας τουλάχιστον...

 

Anyway. ¶κουσα κι εγώ (μαζί με το Γιάννη -math2014) τον Orange Rockeverb 50 head, τον Rocker 30 και τον Engl Screamer. (Με μια strat G&L 3 single coils)

 

Να πω ότι μ'άρεσε πάρα πολύ το καθαρό του rockerverb 50head + 4x12" καθώς είχε όγκο δύναμη και σκάσιμο που μου άρεσε όπως και

ο Rocker 30 που όμως δεν έχει EQ παρά μόνο volume στο καθαρό κανάλι. Το καθαρό κανάλι του Engl ακούστηκε (στ'αυτιά μου) πάρα πολύ άδειο, ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τις μεσαίες συχνότητες που δεν υπήρχαν! 8O

 

Στα γκάζια τώρα:

ο Rockerverb 50h ήταν σίγουρα ό,τι καλύτερο έχω ακούσει για ήχο classic rock με πολλές δυνατότητες και μάλιστα ακουγόταν ικανοποιητικά και σε χαμηλή ένταση λόγω του καλού master volume του.

 

Ο Rocker 30 δε μου άρεσε ιδιαίτερα γιατί έξυνε κάπως και δεν είχε τη λαμπάτη ζεστασιά που περίμενα, για να πω την αλήθεια...

 

Για τον Engl δεν έχω να πω κάτι αφού οι μεταλάδες τον λατρεύουν και με το δίκιο τους, αφού κάνει για όλα σχεδόν τα είδη της μέταλ μουσικής...αλλά όχι για classic rock, κατά τη δική μου πάντα ταπείνη γνώμη άρα δε θα τον έπαιρνα ποτέ πιστεύω, αφού δεν ψάχνω τέτοιο ήχο.

 

Αυτά τα ολίγα λοιπόν.

Ο Rocker 30 είναι πάντως μια πολύ αξιόλογη επιλογή αν κάποιος θέλει να έχει ένα καλό καθαρό και να περνάει σωστά τα πετάλια του από κει. Απλά έτσι όπως το σκέφτομαι πρέπει η κιθάρα σου να είναι απόλυτα ισσοροπημένη ηχητικά (όπως αυτή η G&L) ώστε να μην έχεις ανάγκη από τα EQ που δεν υπάρχουν στο καθαρό.

 

Βέβαια υπάρχει πάντα και η άλλη επιλογή (που εφαρμόζω τελευταία) να παίξει κανείς στο βρώμικο κανάλι με πολύ χαμηλά το gain (0,5 - 2) ανεβάζοντας την ένταση κι έτσι να έχει και τα EQ του διαθέσιμα.

 

Αν όμως έχει λύσει κάποιος προβλήματα, οικονομικής, πρακτικής και χωροταξικής φύσεως τότε με κλειστά μάτια αξίζει να πάρει κανείς τον Rockerverb 50 είτε σε κεφαλί (με την καμπίνα του) είτε σε combo με 2x12" όμως!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα λες οτι ακουσες τον Orange με 4χ12 και υποθετω πως τον screamer ακουσες τον combo.... :?: Αν ειναι καπως ετσι τα πραγματα δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα συγκρισης.. :) Ο Screamer εχει πολυ ζεστα καθαρα και πολυ ωραια γκαζια που στα αυτια μου και στο χερι μου δεν ειναι για μεταλ......γενικα τον θεωρω Rock ενισχυτη με απιστευτο ηχο!!

Ταπεινη μου γνωμη οτι το Πορτοκαλι του Orange σε τυφλωσε λιγο :D :wink: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου