Προς το περιεχόμενο

Orange RV50, R30, THD Flexi 50. REVIEW READ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Ειχα την τυχη να παω μεχρι ενα καλο κιθαραδικο στο Εδιμβουργο (τρελο κρυο) πριν 2 μερες. Εκει δοκιμασα 3εις ενισχυτες για αρκετη ωρα σε στουντιο μεσα. Τι δοκιμασα?

 

THD Flexi 50 + 2x12 cabin

Orange Rockerverb 50 2x12 combo

Oranger Rocker 30 head + 2x12 cabin

 

Επαιξα με μια Γκιμπσον Λεσπολ (το ξερω ντροπη μου...), και με τους τρεις ενισχυτες εναλλαξ. Για να μην τα πολυλογω μιλωντας με καποιους τρελα βαρεμενους μπουτικ τυπους απο Αμερικη (the gear page), ενω περιμενα να αρχισουν να μου λενε για διαφορες αμερικανικες χειροποιητες κατασκευες, μου προτειναν να δοκιμασω τον Orange, στον οποιο εχουν καταληξει καποιοι απο αυτους μετα απο περασμα απο πολλους ενισχυτες της ταξης των 3000$+

 

Συγκεκριμενα, μου ειπαν οτι εαν ψαχνω τον καλυτερο δυνατο ηχο σε ενταση δωματιου, με δυνατοτητα να βγω σε λαιβ παραλληλα με τον ιδιο ενισχυτη, η καλυτερη λυση ειναι ο Orange Rockerverb. Παραξενευτηκα εγω, πως ενας 50ρης λαμπατος, χωρις χοτπλεητ να μπορει να παιξει καλα σε πολυ χαμηλη ενταση (συζητησης/τηλεορασης).

 

Λοιπον παιδια ο 50ρης Orange Rockerverb, εβγαζε ΟΤΙ ηχο ηθελα σε ενταση κουβεντας/τηλεορασης για ΠΛΑΚΑ, χωρις χοτπλεητ. Τρελο σασταιν, βαθος, χρωμα και τονικοτητα που μονο σε δυνατες εντασεις εχω ακουσει απο αλλους λαμπατους (ακομα και 5-15Βατ). Επισης ειχε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ρεβερμπ που εχω ακουσει (λαμπατο σπρινγκ οπως το θελει ο ΣΦ).

 

Γενικα μπορουσα να βγαλω ανετα ACDC, LedZep, Cream, GnR, Tool, Metallica, Doors, Who, Sabbath... σε πολυ χαμηλη ενταση, και μου εκανε επισης μεγαλη εντυπωση το ποσο καλα ξεχωριζαν οι νοτες ακομα και με το γκεην στο 10/10.

 

Ο 30ρης Orange Rocker ηταν ΟΚ, απλα δεν ειχε την ιδια αποδοση απο χαμηλα οσο ο 50ρης, και το συγκεκριμενο κομματι ειχε προβλημα σε ενα ποτενσιομετρο (γκεην). Επισης ο 30ης ΔΕΝ εχει ρεβερμπ ουτε ΦΞ λουπα (προβλημα για ντηλευ και ρεβερμπ).

 

Ο THD ηταν η μεγαλη απογοητευση, πολυ καλος ηχος για καθαρα, τζαζ και μπλουζ αλλα ροκ/χαρντ ροκ ΔΕΝ μπορουσες να παιξεις με τιποτα χωρις πεταλι σε χαμηλη ενταση. Πολυ βαρυς και καλοφτιαγμενος ομως (οπως και ο οραντζ).

 

Στο εσωτερικο, ολα τακτοποιημενα και στους 3εις (δεν ανοιξα αυτους τους 3εις) με καλες πλακετες (εστω και αν οι λαμπες ειναι πανω στις πλακετες). Αξιο αναφορας οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μετασχηματιστες της Mercury Magnetics στους Orange.

 

Ελπιζω να ειναι χρησιμη η αναφορα αυτη και σε αλλα μελη, και να συνεχισω με 2-3 ερωτησεις.

 

1. Εχει δοκιμασει κανεις κατι αντιστοιχο γιατι ακομα προσπαθω να πιστεψω οτι ακουσα τετοιο ηχο σε τοσο χαμηλη ενταση χωρις χοτπλεητ.

2. Ο 50ρης Οραντζ θελει μπαιαζινγκ μετα απο αλλαγη λυχνιων τελικου (ειναι προβλημα αυτο?)

3. Εχω απορια πως θα ακουγεται συγκριτικα (ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ) ο Laney GH50L vs Orange RV50, μιας και ο Οραντζ εχει διπλασια τιμη σε σχεση με τον Λανευ.

 

Αυτα

Γιαννης

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι διατηρείται ακμαίο το πατριωτικό φρόνημα, μέρα που είναι! Μπράβο Γιάννη!

 

(Δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου)

 

Πάω να παίξω κι άλλο με τον Orange Crush 30 R που παρέλαβα μόλις χτες, γιατί μου αισθάνομαι πολύ Solid State... :lol:

 

Πράγματι, οι τιμές στους λαμπάτους Orange δεν είναι και απόλυτα ανταγωνιστικές...

 

...είναι μέχρι να φύγουν κι αυτοί για ¶πω Ανατολή υποθέτω... :lol:

 

Σκέφτεσαι να ψωνίσεις κάτι σ'αυτή την κατεύθυνση;

 

 

(Κι άλλος) Γιάννης

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι διατηρείται ακμαίο το πατριωτικό φρόνημα' date=' μέρα που είναι! Μπράβο Γιάννη!

 

(Δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου)

 

Πάω να παίξω κι άλλο με τον Orange Crush 30 R που παρέλαβα μόλις χτες, γιατί μου αισθάνομαι πολύ Solid State... :lol:

 

Πράγματι, οι τιμές στους λαμπάτους Orange δεν είναι και απόλυτα ανταγωνιστικές...

 

...είναι μέχρι να φύγουν κι αυτοί για ¶πω Ανατολή υποθέτω... :lol:

 

Σκέφτεσαι να ψωνίσεις κάτι σ'αυτή την κατεύθυνση;

 

 

(Κι άλλος) Γιάννης[/quote']

 

Ναι σκεφτομαι σοβαρα για τον 50ρη μαζι με 2*12 καμπινα (στην αρχη με το ηχειο του λανευ) :twisted:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για το review ρε γιαννη! :) 8)

μια παρατηρηση..μην βγαζεις τοσο χολη με τις gibson les paul...εχουν το δικο τους mojo και αν πετυχεις καλη les paul δεν φανταζεσαι ποσο θα κ$%λωσεις..καλες και οι tokai κτλ..αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για το review ρε γιαννη! :) 8)

μια παρατηρηση..μην βγαζεις τοσο χολη με τις gibson les paul...εχουν το δικο τους mojo και αν πετυχεις καλη les paul δεν φανταζεσαι ποσο θα κ$%λωσεις..καλες και οι tokai κτλ..αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα :wink:

 

Ρε συ αφου ξερεις οτι κανω πλακα . Εχω πετυχει καλες Λεσπολ και ειναι πολυ καλες κιθαρες, απλα η συγκεκριμενη που επαιξα ειχε βερνικι που κολλουσε στο χερι πολυ. :D

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε οκ 8)

απλα εχω κουραστει πολυς κοσμος να λεει οτι οι les paul ειναι για τον λουτσο οτι ειναι χαλια κατασκευασμενες και και και..ενω ειναι ολη η καβλα να εχεις μια les paul που να μαμαει! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε οκ 8)

απλα εχω κουραστει πολυς κοσμος να λεει οτι οι les paul ειναι για τον λουτσο οτι ειναι χαλια κατασκευασμενες και και και..ενω ειναι ολη η καβλα να εχεις μια les paul που να μαμαει! 8)

 

Δεκτον, απλα δεν χρειαζεται να ειναι Γκιμπσον μια Λεσπολ για να μαμαει. Μακαρι η Γκιμπσον να εφτιαχνε Λεσπολ στανταρ στα 2000ευ με τα ιδια χαρακτηριστικα που εχει μια R9 Custom shop.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως η gibson εχει χασει την μπαλα με τις τιμες της..em.icon.evil.png

(συνεχιζουμε ακαθεκτοι off topic...em.icon.clown.png)

 

Το ερωτημα ειναι...

 

Παιρνεις τον Οραντζ απο Ελλαδα ή απο εξωτερικο?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου