Προς το περιεχόμενο

Orange RV50, R30, THD Flexi 50. REVIEW READ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατεληξες στον orange ετσι;ε δες ποση ειναι η διαφορα στην τιμη τοτε και βλεπεις...

κολλας σε κατι αλλο;

 

Κοιτα, Αγγλια τον εχουν 900-1000 λιρες (1400-1500ευ+μεταφορικα για Αγγλια)

Ο Θωμας τον εχει 1550ευ

Ελλαδα εχει 2000ευ τιμη καταλογου, οποτε υποθετω -20% παμε στα 1600.

 

Το θεμα ειναι αλλο, το που θα εχεις καλυτερη υποστηριξη (εαν βεβαια ειμαι Ελλαδα απο Σεπτεμβριο και μετα, μονο τοτε τιθεται το ζητημα Ελλαδα-Εξωτερικο).

 

Απλα εχω γενικα την απορια σε ολα τα πραγματα, εαν ειναι καλυτερα να παρεις απο Ελλαδα ή απο Εξωτερικο για θεμα υποστηριξης και εγγυησης.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτι που μπορεί να είναι άσχετο' date=' μπορεί και όχι... :roll: :wink:[/quote']

 

Απο οτι καταλαβαινω καλυτερα να τον παρω απο εξωτερικο και να τον μεταφερω ασφαλισμενο με πολυ καλο πακεταρισμα στο αεροπλανο, παρα να ρισκαρω ολα οσα διαβασα στο λινκ σου.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο λόγος για τους Orange ενισχυτές, πριν μερικές μέρες είχα την ευκαιρία να κάνω ένα A/B test για αρκετή ώρα ανάμεσα σε έναν Orange Rocker 30 W και έναν Engl Screamer 50 W. Και οι δύο είναι combo ενισχυτές και έχουν μέσα ένα 12'' Vintage Celestion ηχείο. Αιτία για να κάτσω να ψάξω τους δύο ενισχυτές είναι η διαπίστωση πως έχουν και την ίδια τιμή.

 

Συγκριτικά με τον Engl Screamer ο Orange ήταν σκέτη απογοήτευση:

Πάρα πολλά σε σημείο υπερβολής μεσαία και πρίμα, για να καταφέρω να ακούσω πραγματικά καθαρό ήχο έπρεπε το gain να είναι σχεδόν στο μηδέν και επομένως έχανα σχεδόν όλη την ένταση και όσο για το reverb o Engl τον έσβησε για πλάκα στα δικά μου αυτιά. Να μην ξεχάσω πως το γεγονός ότι ο Screamer διαθέτει και ένα extra κανάλι που λειτουργεί σαν booster είτε πάνω στο καθαρό, είτε επάνω στα βρώμικα κανάλια μου άρεσε πολύ και το βρήκα πολύ χρήσιμο για lead parts. Και όλα αυτά στα 1000 ευρώ περίπου.

 

Δεν θέλω να βγάλω τους Orange άχρηστους, όσο και αν εμένα δεν μου άρεσε αυτό που άκουσα, αλλά συνονόματε Γιάννη (math2014) αν δεν έχεις ακούσει τουλάχιστον τον Screamer της Engl, just give it a try, πριν δώσεις 500-600 ευρώ παραπάνω για ενισχυτή της ίδιας κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο λόγος για τους Orange ενισχυτές' date=' πριν μερικές μέρες είχα την ευκαιρία να κάνω ένα A/B test για αρκετή ώρα ανάμεσα σε έναν Orange Rocker 30 W και έναν Engl Screamer 50 W. Και οι δύο είναι combo ενισχυτές και έχουν μέσα ένα 12'' Vintage Celestion ηχείο. Αιτία για να κάτσω να ψάξω τους δύο ενισχυτές είναι η διαπίστωση πως έχουν και την ίδια τιμή.

 

Συγκριτικά με τον Engl Screamer ο Orange ήταν [b']σκέτη απογοήτευση[/b]:

Πάρα πολλά σε σημείο υπερβολής μεσαία και πρίμα, για να καταφέρω να ακούσω πραγματικά καθαρό ήχο έπρεπε το gain να είναι σχεδόν στο μηδέν και επομένως έχανα σχεδόν όλη την ένταση και όσο για το reverb o Engl τον έσβησε για πλάκα στα δικά μου αυτιά. Να μην ξεχάσω ότι το γεγονός ότι ο Screamer διαθέτει και ένα extra κανάλι που λειτουργεί σαν booster είτε πάνω στο καθαρό, είτε επάνω στα βρώμικα κανάλια μου άρεσε πολύ και το βρήκα πολύ χρήσιμο για lead parts. Και όλα αυτά sta 1000 ευρώ περίπου.

 

Δεν θέλω να βγάλω τους Orange άχρηστους, όσο και αν εμένα δεν μου άρεσε αυτό που άκουσα, αλλά συνονόματε Γιάννη (math2014) αν δεν έχεις ακούσει τουλάχιστον τον Screamer της Engl, just give it a try, πριν δώσεις 500-600 ευρώ παραπάνω για ενισχυτή της ίδιας κατηγορίας[/b]

 

Δεκτα ολα φιλε, απλα εγω αναφερθηκα στον 50Βατ Οραντζ και οχι στον 30. Εισαι σιγουρος οτι δοκιμασες τον Ροκερ 30? Στο λεω αυτο γιατι ο 30ρης ΔΕΝ εχει ρεβερμπ ενω εσυ αναφερεις οτι το ρεβερμπ του Ενγκλ ηταν καλυτερο απο του οραντζ.

 

Σαφως και θα δοκιμασω και Ενγκλ πριν απο την τελικη αγορα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεκτα ολα φιλε' date=' απλα εγω αναφερθηκα στον 50Βατ Οραντζ και οχι στον 30. Εισαι σιγουρος οτι δοκιμασες τον Ροκερ 30? Στο λεω αυτο γιατι ο 30ρης ΔΕΝ εχει ρεβερμπ ενω εσυ αναφερεις οτι το ρεβερμπ του Ενγκλ ηταν καλυτερο απο του οραντζ.

 

Σαφως και θα δοκιμασω και Ενγκλ πριν απο την τελικη αγορα.[/quote']

 

Το ξέρω πως αναφέρθηκες στον 50άρη Orange και νομίζω πως αυτός έχει κιόλας 2 ηχεία μέσα...Εγώ δοκίμασα τον Rocker 30 W, ο οποίος σωστά λες πως δεν έχει reverb, και στο προηγούμενο post εννοώ πως όταν άνοιξα αρκετά το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ reverb του Engl, o Orange ήταν σαν μην τον άκουσα ποτέ! Απλά τα έχω γράψει κάπως περίεργα και δημιουργείται αυτή η παρανόηση...

 

Εγώ σύγκρινα 30άρη Orange με 50άρη ENGL γιατί έχουν ακριβώς την ίδια τιμή (1000 ευρώ) και ήθελα να δω από κοντά τι τόσο σπουδαίο έχει πια ο Orange (???) ώστε να πουλιέται στα ίδια χρήματα με έναν ενισχυτή μεγαλύτερο και από εταιρεία με υψηλή ποιότητα. Γι'αυτό και λέω πως το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό...δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί τα τόσα χρήματα!

Και σου προτείνω να ακούσεις αυτόν ενισχυτή άλλη μια φορά! Πιστεύω ότι έχεις πολλές πιθανότητες να γλυτώσεις 500 ευρώ... :D :D

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι κάνω διαφήμιση στην Engl, σκέψου ότι εγώ παίζω χρόνια τώρα με Μarshall JCM 800 και του είμαι πιστός παρά τους πολύ καλούς ενισχυτές που κατά καιρούς έχω ακούσει! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεκτα ολα φιλε' date=' απλα εγω αναφερθηκα στον 50Βατ Οραντζ και οχι στον 30. Εισαι σιγουρος οτι δοκιμασες τον Ροκερ 30? Στο λεω αυτο γιατι ο 30ρης ΔΕΝ εχει ρεβερμπ ενω εσυ αναφερεις οτι το ρεβερμπ του Ενγκλ ηταν καλυτερο απο του οραντζ.

 

Σαφως και θα δοκιμασω και Ενγκλ πριν απο την τελικη αγορα.[/quote']

 

Το ξέρω πως αναφέρθηκες στον 50άρη Orange και νομίζω πως αυτός έχει κιόλας 2 ηχεία μέσα...Εγώ δοκίμασα τον Rocker 30 W, ο οποίος σωστά λες πως δεν έχει reverb, και στο προηγούμενο post εννοώ πως όταν άνοιξα αρκετά το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ reverb του Engl, o Orange ήταν σαν μην τον άκουσα ποτέ! Απλά τα έχω γράψει κάπως περίεργα και δημιουργείται αυτή η παρανόηση...

 

Εγώ σύγκρινα 30άρη Orange με 50άρη ENGL γιατί έχουν ακριβώς την ίδια τιμή (1000 ευρώ) και ήθελα να δω από κοντά τι τόσο σπουδαίο έχει πια ο Orange (???) ώστε να πουλιέται στα ίδια χρήματα με έναν ενισχυτή μεγαλύτερο και από εταιρεία με υψηλή ποιότητα. Γι'αυτό και λέω πως το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό...δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί τα τόσα χρήματα!

Και σου προτείνω να ακούσεις αυτόν ενισχυτή άλλη μια φορά! Πιστεύω ότι έχεις πολλές πιθανότητες να γλυτώσεις 500 ευρώ... :D :D

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι κάνω διαφήμιση στην Engl, σκέψου ότι εγώ παίζω χρόνια τώρα με Μarshall JCM 800 και του είμαι πιστός παρά τους πολύ καλούς ενισχυτές που κατά καιρούς έχω ακούσει! :lol: :lol:

 

Δεκτον φιλε, θα δοκιμασω και ENGL σιγουρα, απλα με χαλαει λιγο η ποιοτητα κατασκευης τους και το γεγονος οτι δεν φημιζονται για τις Κλασικ ροκ ικανοτητες τους.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη ερωτηση.

 

Laney GH50L vs Rockerverb50 ? Εχει κανεις καμια αποψη για την αποδοση σε χαμηλη ενταση και στη ποιοτητα κατασκευης? Ο οραντζ εχει διπλασια τιμη απο τον Λανευ παρεπιπτοντως.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση για τον Flexi που στο συγκεκριμένο 'ανεπίσημο review' μάλλον αδικείται...

 

Όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι με πλακέτες (όχι point to point) αλλά όπως θα σας πει οποιοσδήποτε τεχνικός... άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... ¶λλο military spec προδιαγραφές και άλλο βιομηχανικές. Επίσης άλλο είναι να βγάζει μια εταιρεία 500 ενισχυτές το χρόνο και άλλο 5000.

 

Αυτά τα ολίγα προς αποκατάσταση της τάξεως και χωρίς ίχνος εμπάθειας για κανέναν :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση για τον Flexi που στο συγκεκριμένο 'ανεπίσημο review' μάλλον αδικείται...

 

Όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι με πλακέτες (όχι point to point) αλλά όπως θα σας πει οποιοσδήποτε τεχνικός... άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας... ¶λλο military spec προδιαγραφές και άλλο βιομηχανικές. Επίσης άλλο είναι να βγάζει μια εταιρεία 500 ενισχυτές το χρόνο και άλλο 5000.

 

Αυτά τα ολίγα προς αποκατάσταση της τάξεως και χωρίς ίχνος εμπάθειας για κανέναν :wink:

 

Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα ή δεν καταλαβες σωστα (μαλλον το 1ο)

 

Ο Φλεξι ειχε ΦΟΒΕΡΗ ποιοτητα κατασκευης, και κριμα που δε μου αρεσε ο ηχος του. Ο Οραντζ απο την αλλη δεν υπολοιποταν ιδιαιτερα σε ποιοτητα κατασκευης. Απο την αλλη το 500 και το 5000 δεν σημαινει απαραιτητα οτι οι μικροτεροι αριθμοι ισοδυναμουν σε καλυτερο μηχανημα. Κοιταξα να τους δω και τους 2 με ματια κουκουβαγιας :twisted: και κριμα που δε μου αρεσε σαν ηχος ο φλεξι.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου