Προς το περιεχόμενο

Orange RV50, R30, THD Flexi 50. REVIEW READ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα λες οτι ακουσες τον Orange με 4χ12 και υποθετω πως τον screamer ακουσες τον combo.... :?: Αν ειναι καπως ετσι τα πραγματα δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα συγκρισης.. :) Ο Screamer εχει πολυ ζεστα καθαρα και πολυ ωραια γκαζια που στα αυτια μου και στο χερι μου δεν ειναι για μεταλ......γενικα τον θεωρω Rock ενισχυτη με απιστευτο ηχο!!

Ταπεινη μου γνωμη οτι το Πορτοκαλι του Orange σε τυφλωσε λιγο :D :wink: 8)

 

:lol: Καλό! Η Αλήθεια είναι ότι το πορτοκαλί μου αρέσει σα χρώμα!

 

Ναι, έχεις δίκιο, λάθος μου που δεν το διευκρύνισα, μιλούσα για combo Engl φυσικά.

 

Βέβαια λάβε υπόψιν ότι ο Engl στάθηκε αντιμέτωπος face to face με τον Orange σε φλατ ρυθμίσεις, οπότε γι'αυτό να μου φάνηκε και η τρελή αυτή διαφορά.

Κι εγώ αν σταθώ δίπλα σε έναν τύπο 1,65 θα φανώ πανύψηλος (1,95), ενώ αν με δεις δίπλα σε έναν 1.85-1.90 θα φανω φυσιολογικός...

 

Αν μπορείς κάνε το τεστ κι εσύ στο Λογοθέτη και κρίνε.

 

¶λλωστε είναι γνωστό ότι ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό...

:wink:

 

Και σίγουρα δεν ήμουν καθόλου προκατειλλημένος...Μακάρι να μου έκανε ο amp αυτός γιατί από χαρακτηριστικά με καλύπτει απόλυτα, αλλά ηχητικά δε θα το λεγα... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητοι φίλοι.

 

Διάβασα προσεχτικά όλα τα posts και διακρίνω μεγάλη προχειρότητα και μια κάποια επιφανειακή αντιμετώπιση του θέματος.

Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι είμαι κάτοχος και των δύο ενισχυτών (orange rocker 30 kai engl 50 screamer, combos)

Kαταρχίν ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Ο orange rocker 30 δεν είναι σε καμία περίπτωση high gain amp. Δεν πρόκειται ποτέ να σας βγάλει ήχο σαν τον high lead (ας το ονομάσουμε 4ο κανάλι) του screamer.

Ο ORANGE ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ HXHTIKA ΣE AYTO ΠOY ONOMAZOYME VINTAGE και εδώ επιτρέψτε μου να σας πω ότι στο καθαρό του κανάλι (ναι, ναι, αυτό που έχει μόνο ένα volume και απουσιάζει to reverb, με το holygrail tης e.h., την fender usa signature strat μου και το delayla του carl martin προκαλώ τον οποιοδήποτε engl για μαθήματα touch and feeling.

¶σε που για πρώτη φορά έχω πενταθέσιο επιλογέα και με το καθαρό του orange έχω 5 διαφορετικούς πραγματικά ήχους. Στο βρώμικο κανάλι του από την άλλη με flat mids, treble and bass, me to drive sto max kai to volume sto 2-3, ενα Μι ακκόρντο από την lespaul standard moy ορίζει το classic rock. Oπότε για ήχους περισσότερο vintage ο orange 30 rocker είναι μακράν η αποκάλυψη της χρονιάς στα 1000ε.

Τώρα όπως θα διαβάσατε παραπάνω τα ...έχωσα για δεύτερη φορά (επωλήθη βλέπετε η Νuno washburn n4 μου), και πήρα και τον ENGL 50 SCREAMER ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚ¶ ΓΙΑ ΤΟ HIGH GAIN KΑΝΑΛΙ ΤΟΥ. Διότι ο ΟRANGE ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΈΧΕΙ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ (και μην σας παραμυθιάζουν με πεταλάκια - ΟΙ EL 34 ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ HIGH GAIN)

Απο την άλλη ο engl παίζει φοβερό high gain ak;omh kai se xamhl;a volume.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

VINTAGE--->ORANGE 30 ROCKER

HIGH GAIN--->ENGL 50 SCREAMER

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ LOW LEAD ΒΡΩΜΙΚΑ ΤΟΥ SCREAMER, ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΗΣ ΝΟΤΑΣ ΤΟΥ ORANGE DEN ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΣ ΤΟΥ ENGL ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΛΕΙΔΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

2Ο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.....

φιλικα ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μπόκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου