Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για αγορα κιθαρας Gibsonκαι ενισχυτη Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι λες καλε βαθια νυχτωμενος εισαι... ειναι δυνατον στον φορουμ τουτο να συμβει κατι τετοιο;; σε λιγο θα ποσταρουν ανερχομενοι ντραμερς και θα τους λενε να παιρνουν φεντερομπασα...

 

 

 

υγ. πως μπαινω και γω στην κλικα για να παιρνω κανα ποσοστο;

 

 

Αγαπητο μου παιδι VirusSnake, οταν ενας ανθρωπος 40 ετων που τωρα ξεκινα να μαθαινει κιθαρα, και ενδιαφερεται για μπλουζ και ροκ ποσταρει ενα θεμα για το αν πρεπει να αγορασει μια κιθαρα σαν τη Λουσιλ, η εστω απλα μια σκαφατη γκιμπσον, αποκαλωντας το και ολ αραουν οργανο (βεβαια μετα το ολ αραουν το ανακαλεσε, αλλα εγω το ποστ μου το ειχα φτιαξει πριν...), το θεμα εξ αρχης ειναι μη ηθελημενη παπαρια. Το γεγονος αυτο και μονο εμενα με νομιμοποιει να γραφω ηθελημενες παπαριες....(αν και δεν πιστευω να εγραψα παπαρια αλλα την αληθεια).

Το θεμα εδω δεν ηταν αν καταλαβες για το αν η λουσιλ ειναι καλη κιθαρα.

 

Και κατι για τους κλαρητζηδες που πιθανως να παρεξηγηθηκε.

Οι κιθαριστες που παιζουν με τους κλαρητζηδες (δεν θα ξερεις μαλλον) χρησιμοποιουν σχεδον κατ αποκλειστικοτητα τετοια οργανα (πανακριβα, οι πιο πολλοι απ αυτους τα εχουν ειδικες παραγγελιες η ειδικα μοντελα κλπ που μερικα απο αυτα ξεφευγουν κατα πολυ τα δεκα χιλιαρικα....τα χω δει και τα χω ζησει...).

 

ΥΓ

Αν θελεις και συ να μπεις στην κλικα και να παρεις μερτικο απο τετοιες δουλειες, παρατα τις πεντατονικες και μαθε να δουλευεις ολοκληρες καμμια 20/αρια "περιεργες" κλιμακες, και το σημαντικοτερο και πιο δυσκολο, στην θεση να ριχνεις το ακορτο και αμεσως στη αρση να ξεκινας κλιμακα (τα λεγομενα μακροβουτια).

Αν τα κανεις αυτα, επικοινωνησε μαζι μου μεσω ΠΜ, και θα βρω εγω την ακρη.

 

Μιλαμε παντα για σοβαρους κλαριτζηδες...vintage!! Αυτοι οι "κλαρητζηδες" ξερεις ειναι παιχταραδες και οχι καλαπορτσηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν αναφερθηκα (αμεσα) σε σενα, δεν αναφερθηκα (μονο) σε αυτο το θεμα... βλεπεις πολλες φορες νηματα του στυλ θελω να παρω κιθαρα για να παιζω acdc και ερχεται (παντα μα παντα) ο χ Tsotir και προτεινει φεντεροειδες.

 

 

για να απαντησω στα πανηγυρτζηδικα επιχειρηματα σου, θα σου πω οτι νaι ισως εχεις δικιο ισως παιζουν με ουμπερ κιθαρες οι βλαχοι την καραγκουνα... αυτο ομως δεν σημαινει οτι η lucille δεν ειναι μια απο τις καλυτερες blues κιθαρες που βγαζει η gibson.

 

εχουμε και λεμε λοιπον

 

1) ο φιλος σκεφτεται να παρει την λουσιλ αρα εχει η μπορει να βρει αυτα τα χρηματα.

2) Βλεπει την αγορα σαν επενδυση και θελει να παρει custom οργανο.

3)παιζει μπλουζ και classic rock που 80% των περιπτωσεων θελει humbacker.

 

υγ. αν δεν μπορεις να δεις την ''αβαντα'' που παιζει στα φεντεροειδη εδω μεσα δεν αξιζει να συνεχισουμε την κουβεντα ευχαριστω :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και κατι για τους κλαρητζηδες που πιθανως να παρεξηγηθηκε.

Οι κιθαριστες που παιζουν με τους κλαρητζηδες (δεν θα ξερεις μαλλον) χρησιμοποιουν σχεδον κατ αποκλειστικοτητα τετοια οργανα (πανακριβα, οι πιο πολλοι απ αυτους τα εχουν ειδικες παραγγελιες η ειδικα μοντελα κλπ που μερικα απο αυτα ξεφευγουν κατα πολυ τα δεκα χιλιαρικα....τα χω δει και τα χω ζησει...).

 

ΥΓ

Αν θελεις και συ να μπεις στην κλικα και να παρεις μερτικο απο τετοιες δουλειες, παρατα τις πεντατονικες και μαθε να δουλευεις ολοκληρες καμμια 20/αρια "περιεργες" κλιμακες, και το σημαντικοτερο και πιο δυσκολο, στην θεση να ριχνεις το ακορτο και αμεσως στη αρση να ξεκινας κλιμακα (τα λεγομενα μακροβουτια).

Αν τα κανεις αυτα, επικοινωνησε μαζι μου μεσω ΠΜ, και θα βρω εγω την ακρη.

 

Μιλαμε παντα για σοβαρους κλαριτζηδες...vintage!! Αυτοι οι "κλαρητζηδες" ξερεις ειναι παιχταραδες και οχι καλαπορτσηδες.

 

Τα μόνα παραδοσιακά ελληνικά έγχορδα όργανα ειναι ο ταμπουράς το λαούτο το σαντούρι το κανονάκι η λύρα και ίσως και το βιολί.

 

Τώρα τι σχέση έχει η αμερικάνικη gibson customια με την ελληνική μουσική δεν μπορώ να καταλάβω. Προφανώς οι κλαριντζήδες που αναφέρεσαι ειναι τόσο TRUE όσο είναι TRUE gibson η κινεζούλα epiphone μου... (καλή ειναι δεν λέω)

 

Οι περισσότεροι κιθαρίστες που έχω δει να παίζουν με κλαρίνα (γενικά γνωστα κλαρίνα από μετρια εώς πολύ καλα) έχουν φοβερά μηχανήματα και απαίσιο ήχο. Ετυχε να έχει βάλει μια φορά στο αμάξι ο πατερας μου μια γνωστή λαϊκή τραγουδίστρια, με αδιαμφισβήτητο (απο πολλους) μεγαλείο και κοντεψα να ξεράσω απο την ανεκδιήγητη κιθάρα που έπαιζε από πίσω.

 

Όσο για τισ κλίμακες, αναφέρεσαι προφανώς στα μακαμ. Μάθε λοιπόν πως για να μαθεις "ολόκληρα" μακαμ χρειαζεται να περάσει... αρκετός καιρός μιας και απέχουν (με τις παραλλαγές τους) πολύ απτα 20 που είπες. Για την ακρίβεια είναι γύρω στα 400(καταλαβαίνεις οτι μια κιθάρα είναι πολύ φτωχή για αυτά) .

 

Όλα αυτα προφανώς δεν τα βγάζω απτο μυαλό μου αλλά είναι από έγκυρες πηγές δασκάλων (παραδοσιακών) αλλά και από 2 ξαδέρφια που είναι στο τμήμα παραδοσιακής μουσικής στην Αρτα (εκ των οποίων ο ενας και κλαριντζής  ;) )

 

Όλα αυτά φιλικά.

 

Σόρρυ για το οφφ τοπικ.

 

επιμένω και εγώ στο να δοκιμάσεις την ES 137 τουλαχιστον

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ενας ανθρωπος 40 ετων που τωρα ξεκινα να μαθαινει κιθαρα, και ενδιαφερεται για μπλουζ και ροκ ποσταρει ενα θεμα για το αν πρεπει να αγορασει μια κιθαρα σαν τη Λουσιλ, η εστω απλα μια σκαφατη γκιμπσον, αποκαλωντας το και ολ αραουν οργανο (βεβαια μετα το ολ αραουν το ανακαλεσε, αλλα εγω το ποστ μου το ειχα φτιαξει πριν...), το θεμα εξ αρχης ειναι μη ηθελημενη παπαρια.

[/b][/size]

 

εγώ γιατί δεν το βρήσκω παπαριά (ηθελημένη ή μη)?

βλέπει ολους σχεδον τους σοβαρούς ;D μπλουζιστες να παιζουν με 335 και "σε" ρωταει αν ειναι να πάρει την λουσιλ - 335  ή Les Paul ......που ειναι η παπαρια?

 

και για να ανακαλέσω το ανακαλεσμένο............ειναι all around όργανο..

 

όλες οι κιθάρες είναι ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο φιλος σκεφτεται να παρει την λουσιλ αρα εχει η μπορει να βρει αυτα τα χρηματα.

 

Φιλε, ο φιλος μπορει να παρει οτι θελει, δικα του ειναι τα λεφτα και οτι γουσταρει τα κανει.

Εγω (αφου με ρωτησε), απλα ειπα τη γνωμη μου, τιποτε παραπανω.

 

ο χ Tsotir και προτεινει φεντεροειδες.

 

Ο Χ Tsotir, ειναι απο επαρχιακη πολη (βλαχος οπως ειπες, αλλα ροκας βλαχος), και του αρεσουν τα φεντεροειδη (εχει κι αλλα οργανα ομως), ειν κακο αυτο??

 

υγ. αν δεν μπορεις να δεις την ''αβαντα'' που παιζει στα φεντεροειδη εδω μεσα δεν αξιζει να συνεχισουμε την κουβεντα ευχαριστω

 

Αν ισχυει κατι τετοιο, μου ειναι τελειως αδιαφορο. Εχω το μυαλο την ηλικια και την οριμοτητα να μπορω να φιλτραρω καθε πληροφορια που περνω απο οπουδηποτε, και αναλογα πραττω στη ζωη μου.

Ξερεις ειναι η νοοτροπια μας τετοια, που τελικα θα πουμε οτι ο γιαμμετ και σουπερ φανκ εχουν φλομωσει στα τσεκ απο το Αμερικα απο φεντερ μερια (αν δεν το χουμε πει ηδη).  ;D

 

ΥΓ

Παιδια δεν εχω την ορεξη να ξεκινησουμε διαλογο παραπληροφορησης εδω τουτη τη στιγμη περι κλαρητζηδων, περι κλιμακων, περι ολ αραουντ οργανων, κλπ κλπ.

Ας σταματησουμε εδω λοιπον.

Χρονια πολλα και καλη χρονια (και γεια στα μλαρια μας που λεμε και μεις οι βλαχοι).  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και για να ανακαλέσω το ανακαλεσμένο............ειναι all around όργανο..

 

όλες οι κιθάρες είναι ;)

 

 

Ακριβώς !! δεν θα πάρω 30 κιθάρες για να παίζω μουσική  ;)

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο Fender 65 Deluxe Reverb Guitar Amp Combo μεχρι την δευτερα ειχε

992.48 € και σημερα το εχει 1,167.49 € το  dv247

οσο και το musicorama

 

τα παραπονα σου στην Μερκελ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου