Προς το περιεχόμενο

μαγαζί για ρύθμισμα κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι ξεροκέφαλος, αλλά δεν πειράζει, και εγώ είμαι! :lol:

 

Για το nut αυτό που γράφεις δεν ισχύει πάντα, ή τελικά δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος. Πολλές φορές πρέπει να γίνει αυτό:

 

Το παράδειγμα του nut: στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται απλώς να 'χαραχτεί' το nut' date=' πρέπει να χαμηλώσει, που σημαίνει το βγάζουμε, το τρίβουμε, το ξανακολλάμε.

[/quote']

 

Να χαμηλώσει, εννοώ από τη βάση του. Ξεκόλλημα, τρίψιμο, ξανακόλλημα.

 

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν λόγοι να θέλει να πάει κάποιος σε μαγαζί και με το να προτείνουμε πάντοτε το γνωστό 'μάθε να το κάνεις μόνος σου' δεν είναι το πλέον εποικοδομητικό. :wink:

 

Απορώ που δεν έχει πάρει κανείς άλλος θέση και συζητάμε οι δυο ξεροκέφαλοι μόνοι μας. :roll: :lol:

 

Α, και όσο για τη Jaguar έχω δει προσωπικά έναν από τους 2 μάστορες που ανέφερα να σετάρει μια τέλεια.

 

Αλλά δεν θα πω ποιος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα για μια κιθαρα που εχει ΣΟΒΑΡΑ προβληματα δηλ. θελει ΤΑΣΤΑ (αλλαγη η τριψιμο),επισκευη ταστιερας (ισιωμα,πλαναρισμα) & σοβαρη δουλεια στα ηλεκτρονικα δεν μιλαμε πλεον για ΡΥΘΜΙΣΗ αλλα για ΕΠΙΣΚΕΥΗ οποτε εκει ο μαστορας ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ.

 

Προσωπικα & ανεπιφυλακτα προτεινω τον Βαγγελη τον Καγμακη ο οποιος ,ειδικα στα ταστα,ειναι πραγματικος καλλιτεχνης :wink:

 

 

Να χαμηλώσει, εννοώ από τη βάση του. Ξεκόλλημα, τρίψιμο, ξανακόλλημα.

 

σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ κιθαρα με εργοστασιακο Nut? Δεν νομιζω, το προβλημα ειναι σχεδον παντα στα κακοκομμενα αυλακια,αλλα και παλι για να σου κανω το χατηρι :lol: ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εχει σχεση με το nut ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ!!!! :lol:

 

να και ενα ωραιο tutorial

 

http://www.stewmac.com/nuts

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... το ζήτημα δεν είναι να μου κάνεις το χατίρι... :D

 

Ναι, σε καινούργια εργοστασιακή κιθάρα μου έχει τύχει. Αλλά έτσι κι αλλιώς προσωπικά προτιμώ να αλλάζω τελείως το nut (με tremnut ή tusq) οπότε...

 

¶λλο είναι το θέμα. Είδες ότι και εσύ προτείνεις κάποιον τελικά... Αν έρθει ο άλλος και σου πει 'φίλε μου, πες μου ένα μαγαζί να μου σετάρουν την κιθάρα, δεν έχω χρόνο/δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου/έχω χέρια μπαμπουίνου/έχω 15 βαθμούς μυωπία, τέλος πάντων, θέλω να το αναλάβει επαγγελματίας' εσύ δεν μπορείς να του λες 'διάβασε το άρθρο'! :wink:

 

Αυτό ήταν το αρχικό μου point και όχι αν πρέπει ή αν είναι εύκολο να κάνουμε μόνοι μας setup το όργανό μας (sic!) 8)

 

Και κάτι τελευταίο: προτείναμε και οι δύο κάποιους μάστορες, αυτό μήπως αντίκειται στους κανόνες του φόρουμ; Έτσι για να είμαστε σωστοί... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν πέσει κι άλλο σιδερένιο γάντι ξεμωραμένοι παππούδες :lol: :lol: ακούστε και έναν δικηγόρο του :twisted: (εμένα) :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν επειδή το άρθρο έχει γραφτεί πριν πολύ καιρό από τον κ.κ Superfunk καλό είναι που το λινκάρει σε κάθε "τέτοιου" είδους θρέντ διότι κάποια νέα μέλη της παρέας μας προφανώς όταν ποσταραν την ερωτησή τους δεν έκαναν ένα απλό σέρτς. Παρεπιπτώντως επειδή δεν το διαβάζει το θρέντ μόνο ο ενδιαφερόμενος αλλά και πολλοί "επισκέπτες" αλλά και φίλοι πιστεύω ότι να δίδεται η επανάληψη του λίνκ λύνει σε πολλούς τα χέρια (έλυσε και τα δικά μου όταν το ζώων εκεί που έλυνα τις κιθάρες πιτσιρίκος και τις έδενα για πλάκα, κάτι μούρθε εδώ και 4-5 χρόνια και δεν τις άγγιζαν παρά μόνο τεχνικοί) ώσπου κάηκα από μερικούς - μερικούς (μην τα ξαναλέμε :twisted: :cry: :cry: ) αποφάσησα να τις φτιάξω μόνος!!! (σεταρισμα) και τις 7 τότε!!!!! όσο για μάστορες δεν ξέρω από διαφήμηση ή δυσφήμηση αλλά οι γνώμες απέχουν πασσαράγγες των περισσοτέρων εδώ.

Σε αυτόν που εγώ π.χ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και θα τον σύστηνα ανεπιφύλακτα μόλις άκουσα συγκέκριμμένη ζημιά που έκανε σε άλλον ΦΡΙΚΑΡΑ!

Επίσης από έναν που θα τον κουτουλήσω που θα μου πάει άμα τον πετύχω! μου κατέστρεψε κιθάρα και είδα πάλι αλλού δική του δουλειά και έμεινα μ...κας!!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή το άρθρο έχει γραφτεί πριν πολύ καιρό από τον κ.κ Superfunk καλό είναι που το λινκάρει σε κάθε "τέτοιου" είδους θρέντ διότι κάποια νέα μέλη της παρέας μας προφανώς όταν ποσταραν την ερωτησή τους δεν έκαναν ένα απλό σέρτς. Παρεπιπτώντως επειδή δεν το διαβάζει το θρέντ μόνο ο ενδιαφερόμενος αλλά και πολλοί "επισκέπτες" αλλά και φίλοι πιστεύω ότι να δίδεται η επανάληψη του λίνκ λύνει σε πολλούς τα χέρια

 

Τα δικά μου τα ΕΛΥΣΕ πάντως!!! Και κυρίως...με έκανε να απομυθοποιήσω την κιθάρα (πριν φοβόμουν να χρησιμοποιήσω κατσαβίδι πάνω της) με την καλή έννοια πάντα ;)

 

Thanks SF :D ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, για να δω αν θα γίνω κατανοητός τώρα... 8)

 

Ερώτηση: 'Ξέρεις κανέναν καλό ελαιοχρωματιστή να μου βάψει ένα δωμάτιο στο σπίτι;'

Απάντηση: 'Έλα μωρέ, γιατί δε το βάφεις μόνος σου, εύκολο είναι, ορίστε οι οδηγίες!'

 

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε abraxas αμα δεν μπορεί κανείς να βάψει και ένα δωμάτιο μόνος του.... :lol: :lol:

(έλα μωρέ πλάκα κάνω, κατάλαβα και πολύ καλά τι θες να πεις, χεχε)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ξερεις κανεναν που να οργανωνει ταξιδια στον Αρη? :lol:

-ελα ρε αν δεν μπορεις μονος σου να φτιαξεις ενα διαστημοπλοιάκι τι μπορεις τελος πάντων? :lol: :lol:

 

-ξερεις κανεναν που να φτιαχνει ατομικες βομβες?

-ελα ρε μεγαλε!φτιάξτη μόνος σου,παιχνιδακι ειναι!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες μου φτιαξατε το απογευμα. ολοι αυτης της σελιδας ειστε σκετη απολαυση σημερα. κατι εχει το νεφος εκει στην πρωτευουσα σημερα. ολο ατακες ειστε.(εχει και στα γιαννενα νεφος? τι σκατα) :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου