Προς το περιεχόμενο

μαγαζί για ρύθμισμα κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ααααααχ, αρχίζω να θυμάμαι τις παλιές, "καλές", εποχές Takis vs SF...

 

:roll: :roll: :roll:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=830

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1744

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1495

 

:D:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και μιλάμε για ρυθμίσεις και service...

κάποτε είχα δώσει τη κιθάρα για τρίψιμο τάστων (χωρίς να θυμάμαι για ποιο λόγο) και τώρα είναι λίγο δύσκολη στα slide και bending.. Ξέρει κανείς τι πρέπει να γίνει..υπάρχει κάποιο υλικό που βάζεις πάνω στα τάστα για να γλιστράνε πιο πολύ? (βέβαια δε θέλω και υπερβολικά!)

thanx

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφέρω χαρακτηριστικό παράδειγμα. Παλιότερα πηγαινα για setup την κιθάρα μου σε έναν από τους πιο γνωστούς τεχνικούς του κέντρου (ο οποιός πέραν όλων των άλλων σου δεσμεύει την κιθάρα στο μαγαζί του χωρίς να ασχολείται μαζί της για πάνω από 2 εβδομάδες). Ο συγκεκριμένος τεχνικός είχε δώσει στην γέφυρα του οργάνου ένα radius το οποίο δεν είχε καμία σχέση με αυτό της ταστιέρας. το οποίο είχε ως αποτέλσμα τα bends να γίνονται πολύ δύσκολα. Με την βοήθεια του απλούστατου αυτού μετρητή' date=' ο οποίος φαίνεται στην αρχική σελίδα του site του Π. Οικονομάκη (foto πάνω αριστερά, μια λευκή καρτέλα την οποία ακουμπά στις χορδές μιας tele), έδωσε στην γέφυρα το πραγματικό radius της ταστιέρας (και έκανε την ζωή μου πιο εύκολη :wink: ).

.[/quote']

 

Φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος το έχει συνήθεια να καταστρέφει τις κιθάρες του κόσμου με αυτόν τον τρόπο!

 

Με αυτό και πολλά άλλα πραγματικά απορώ με εκείνους που όχι μόνο πηγαίνουν εκεί αλλά τον συνιστούν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για ρυθμίσεις και service...

κάποτε είχα δώσει τη κιθάρα για τρίψιμο τάστων (χωρίς να θυμάμαι για ποιο λόγο) και τώρα είναι λίγο δύσκολη στα slide και bending.. Ξέρει κανείς τι πρέπει να γίνει..υπάρχει κάποιο υλικό που βάζεις πάνω στα τάστα για να γλιστράνε πιο πολύ? (βέβαια δε θέλω και υπερβολικά!)

thanx

 

Φαίνεται δε γυαλίστηκαν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τόσο πολύ έναν επιπλοποιό το ποσοστό υγρασίας ενός κομματιου rosewood το οποίο προορίζει για να φτιάξει ένα ντουλάπι όσο κάποιον κατασκευαστή που το θέλει για να φτιάξει μια κιθάρα.

 

ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα ξύλα που χρησιμοποιούνται σε κιθάρες, ακόμα και των 100 Ευρώ, είναι από μύλους και είναι ΘΕΟΞΕΡΑ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πω ένα μεγάλο μπράβο στον superfunk που με το άρθρο του μπορούμε πλέον να κάνουμε και μόνοι μας set up :wink:

χωρίς την βοήθεια των ειδικών αυτοβαπτιζόμενων μαστόρων δοκιμάζοντας την ασχετοσύνη τους και μαθαίνοντας πάνω στα δικά μας όργανα :? μιλάμε ότι πολοί από δαύτους έχουν καταστρέψει τάστα, ηλεκτρικά, κλπ. και με περίσο θράσος και καβάλα το καλάμι έγιναν επιστήμονες αχ! η λαμογιά πάει σε όλα τα επαγγέλματα, μελετήστε καλά τις συμβουλές του superfunk και μην μασάτε μόνο κερδισμένοι θα βγείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πω ένα μεγάλο μπράβο στον superfunk που με το άρθρο του μπορούμε πλέον να κάνουμε και μόνοι μας set up :wink:

χωρίς την βοήθεια των ειδικών αυτοβαπτιζόμενων μαστόρων δοκιμάζοντας την ασχετοσύνη τους και μαθαίνοντας πάνω στα δικά μας όργανα :? μιλάμε ότι πολοί από δαύτους έχουν καταστρέψει τάστα' date=' ηλεκτρικά, κλπ. και με περίσο θράσος και καβάλα το καλάμι έγιναν επιστήμονες αχ! η λαμογιά πάει σε όλα τα επαγγέλματα, μελετήστε καλά τις συμβουλές του superfunk και μην μασάτε μόνο κερδισμένοι θα βγείτε.[/quote']

 

+10000000000000! ;);):D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό και πολλά άλλα πραγματικά απορώ με εκείνους που όχι μόνο πηγαίνουν εκεί αλλά τον συνιστούν κιόλας.

Ρε παιδιά δεν γίνεστε πιο συγκεκριμένοι να καταλάβουμε και μεις ποιον λέτε?

Και αν δεν θέλετε να το πείτε δημοσίως, στείλτε μου ένα pm γιατί όπως καταλαβαίνετε μ' ενδιαφέρει το θέμα.

Με βάση το άρθρο το SF έκανα και γω set up στην STRAT μου (που δεν την "φοβάμαι" και πραγματικά το αποτέλεσμα ήταν άψογο.

Πλήρως κατατοπιστικό άρθρο.

Βέβαια ψιλοκολάω να το κάνω στην Les Paul, στην PRS και στην άλλη που έρχεται.... :wink: (ετοιμάζω κιθαριστική βόμβα μεγατόνων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει τόσο πολύ έναν επιπλοποιό το ποσοστό υγρασίας ενός κομματιου rosewood το οποίο προορίζει για να φτιάξει ένα ντουλάπι όσο κάποιον κατασκευαστή που το θέλει για να φτιάξει μια κιθάρα.

 

ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα ξύλα που χρησιμοποιούνται σε κιθάρες' date=' ακόμα και των 100 Ευρώ, είναι από μύλους και είναι ΘΕΟΞΕΡΑ. :wink:[/quote']

 

+100000000000000000000!! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας μη γελιομαστε...το ΑΠΛΟ σετ-απ μιας κιθαρας ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ!

Για αυτο αλλωστε ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες κιθαρων δινουν ΜΑΖΙ με τις κιθαρες που πουλουν εναν απλούστατο ΟΔΗΓΟ σετ-απ που μονο οσοι δεν γνωριζουν καθολου αγγλικα,εχουν σοβαρη αναπηρια στα χερια ή διανοητικη ανεπάρκεια δεν μπορουν να εφαρμοσουν ...

ΕΛΕΟΣ δηλ. εδειξα για πλακα στη γυναικα μου ,η οποια ΔΕΝ ξερει κιθαρα πως μπαινει & πως βγαινει ενα μπρατσο ,πως ισιωνει & πως ρυθμιζουμε το Intonation και ρυθμισε μονη της την κιθαρα που της πηρα για δωρο σε 20 λεπτα!!

 

ΔΕΝ μιλαω για "μερεμετια" στο σετ-απ guide μου (δηλ. τριψιμο/αλλαγη ταστων,κοπη nut & επισκευες ηλεκτρικων) μιλαω μονο για το "καθημερινο" σετ-απ που ΟΛΟΙ μας ΠΡΕΠΕΙ να μαθουμε να κανουμε για να φερουμε την κιθαρα μας στα ΔΙΚΑ μας μετρα.

 

Αν καποιος τεχνιτης ΔΕΝ μπορει να ρυθμισει το radius σε εναν καβαλαρη τοτε ειναι απλα ΑΣΧΕΤΟΣ (και ΔΕΝ χρειαζονται ειδικοι "¨μετρητες" για να το πετυχεις φτανει να μην εισαι ΤΥΦΛΟΣ :lol: )

 

Με τοσα πολλα online resources απορρω που συνεχιζουμε την κουβεντα... :wink:

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το σετ-απ ειναι τοσο δυσκολο οσο και η σωστη αλλαγη χορδων (την οποια αν ειναι δυνατον πολλοι κιθαριστες δεν ξερουν να κανουν & τη δινουν και αυτη σε "μαστορες"!!!!!!! 8O )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου