Προς το περιεχόμενο

1958 Les Paul VOS Vs 1959 Les Paul VOS


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πιστεύω ότι οι WCR είναι εκεί πάνω με τους καλύτερους και η τιμή τους είναι 330 το σετ...

έχω σε LP και σε ταυρί και είναι από άλλο ανέκδοτο...

 

Αντικειμενικά καλοί oi WCR (αν και εμένα δεν μου άρεσαν ούτε οι Crossroads οι οποίοι δεν είχαν bloom και αρμονικές ούτε οι Darkburst/Godwood που άκουσα και μου φάνηκαν overwound/hot και με αρκετό treble roll off για τα γούστα μου)

 

Αντικειμενικά και οι Fralin (οι RS/Fralin True '60s ήταν οι μαγνήτες που κράτησα στην R0 μου αν και είναι αρκετά dark), οι Lollar (για πιo high end), οι Skatterbranes (νέα μόδα), o Tom Short (για τους ψαγμένους), o Haussel κλπ είναι φοβεροί κατασκευαστές.

 

Απλά ξεχωρίζεις το Α με το Α+. Όσοι ανέφερα στο προηγούμενο post είναι σε άλλο επίπεδο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Φίλε μου μιας και έχεις τους WCR. Σκεφτόμουν να αλλάξω και εγω στην 57αρα μου. WCR Darkbursts η Bareknuckle τους mule? Οι ήχοι που ψάχνω είναι zztop, bean, zep, bonamassa, Haynes αλλα και van halen, leopard, UFO

 

Ποια η άποψη σου;

 

Επίσης ποιο ιντερνετομαγαζο φέρνει τους WCR Ελλάδα;

 

Ευχαριστω

 

Ο Bonamassa και ο Haynes παίζoυν με Burstbuckers 1&2, για τους ZZ Top αν πας σε Seymour Duncan Pearly Gates θα είσαι πολύ κοντά για περισσότερα γκάζια μη σε απασχολεί, κοίτα τα πετάλια και τον ενισχυτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά καλοί oi WCR (αν και εμένα δεν μου άρεσαν ούτε οι Crossroads οι οποίοι δεν είχαν bloom και αρμονικές ούτε οι Darkburst/Godwood που άκουσα και μου φάνηκαν overwound/hot και με αρκετό treble roll off για τα γούστα μου)

 

Αντικειμενικά και οι Fralin (οι RS/Fralin True '60s ήταν οι μαγνήτες που κράτησα στην R0 μου αν και είναι αρκετά dark), οι Lollar (για πιo high end), οι Skatterbranes (νέα μόδα), o Tom Short (για τους ψαγμένους), o Haussel κλπ είναι φοβεροί κατασκευαστές.

 

Απλά ξεχωρίζεις το Α με το Α+. Όσοι ανέφερα στο προηγούμενο post είναι σε άλλο επίπεδο.  

 

Δεκτόν και σεβαστόν! (Μας βάζεις όμως φυτίλια....!!)

κάποιοι είπαν για τους tom Holmes ότι έιναι υπερβολικά hi fi ο ήχος τους (θέλει και λιγο grit ο διπλός)

 

 

Ποιες Les Paul έχεις  R0,R9,R8,R7  ???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είχα την R0. Eκλάπη πριν 3 μήνες.

 

Σίγουρα δεν είναι μουντοί ή "woofy" όπως κάποιοι άλλοι (πχ Antiquities) αλλά γρέζι έχουν και με το παραπάνω (και πολλά περισσότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:( :( :( :( :( :(

 

τραγικό ...συλλυπητήρια ... σίγουρα κανείς από εμάς εδω δε θα ήθελε να είναι στη θέση σου και όλοι σε συμπονουμε (ποναει)

Εγινε σε καποιο live  από αμάξι ή από το ίδιο σου το σπίτι?? dreadful!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Έχε υπ΄όψη σου το εξής:Συνήθως οι "σαβούρες" καταλήγουν σε "μεγάλα" καταστήματα.Επαναλαμβάνω,συνήθως. (βλέπε Guitar Center,Thomman,Musicstore και πάει λέγοντας...)

 

Τα καλύτερα κομμάτια (και αισθητικά και ηχητικά) πάντα προορίζονται για την Ασιατική αγορά και κυρίως στην Ιαπωνία.Ω ναι,όσο απίστευτο και να σου ακούγεται...

 

 

 

 

Συ γνωμη παιδια ειμαι λιγο ασχετος με les paul εχω πιασει μονο την 59 του δασκαλου μου κ μου αρεσε.Μου προτεινε την 57 58 η 59 reissue ολα καλα οργανα(λεει).Οπτικα μου αρεσει η 57 αλλα στη θεσσαλονικη δεν ξερω μαγαζια που να εχουν ετοιμοπαραδοτα τετοια μοντελα.Απο Αθηνα και εξωτερικο(ν υορκη γερμανια λονδινο) τι καλα μαγαζια εχετε να προτεινετε αφου thoman  musicstore k guitar center εχουν σαβουρες??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καλα μαγαζια εχετε να προτεινετε αφου thoman  musicstore k guitar center εχουν σαβουρες?Huh???

 

αυτο πως το ξερεις? :o :o :o :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο πως το ξερεις? :o :o :o :o

 

 

S9F :

« Απάντηση #39 στις: 18:11 - 10/01/11 »

 

Έχε υπ΄όψη σου το εξής:Συνήθως οι "σαβούρες" καταλήγουν σε "μεγάλα" καταστήματα.Επαναλαμβάνω,συνήθως. (βλέπε Guitar Center,Thomman,Musicstore και πάει λέγοντας...)

 

Τα καλύτερα κομμάτια (και αισθητικά και ηχητικά) πάντα προορίζονται για την Ασιατική αγορά και κυρίως στην Ιαπωνία.Ω ναι,όσο απίστευτο και να σου ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ αγόρασα gibson από thomann και μου βγήκε μια χαρά. Μένει μόνο να δοκιμάσω όλες τις υπόλοιπες που στείλαν στην ιαπωνία για να σιγουρευτώ ότι δεν πήρα σαβούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου