Προς το περιεχόμενο

Νέος drummer και γείτονες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... Δεν εχω ακουσει ομως τιποτα για τα triggers!!! Ειδα πως ειναι αλλα τι δουλεια κανουν δεν καταλαβα :(

 

Τα triggers (απ'οσο ξέρω) "μεταφράζουν" την ταλάντωση του δέρματος, πάνω στο οποίο τα έχεις προσαρμόσει, σε ήχο ΜΕΣΩ ενός ηλεκτρονικού εγκεφάλου, αναλόγου με αυτούς που έχουν τα ηλεκτρονικά drums.

 

Δεν ξέρω κατά πόσον έγινα αντιληπτός...

 

Το θέμα λοιπόν είναι ότι αν βάλεις στα τύμπανα σου mesh heads (σίτες) και από πάνω triggers, μπορείς να ακούγεσαι όσο δυνατά θέλεις εσύ (από το volume του ηχείου σου), ΧΩΡΙΣ να ενοχλείς τους γύρω σου, αλλά και χωρίς να χάνεις την αίσθηση ενός ακουστικού σετ.

 

Οποιαδήποτε περαιτέρω απορία, θα χαρώ να την συζητήσουμε, γιατί κι εγώ την ψάχνω μ'αυτά...

 

Κώστας 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη μετατρεπεις το ακουστικο σετ σου σε ηλεκτρονικο με λιγα λογια. Και ποσο κοστιζουν τα triggers για ολα τα τυμπανα? Με τa cymbals τι κανεις ομως :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μετατρεπεις το ακουστικο σετ σου σε ηλεκτρονικο με λιγα λογια. Και ποσο κοστιζουν τα triggers για ολα τα τυμπανα? Με τa cymbals τι κανεις ομως :?:

 

Χμμμ... μ'έπιασες !!

 

Εδώ είναι το catch της ιστορίας... Τα triggers δεν είναι πολύ ακριβά απ'ότι θυμάμαι, αλλά ο εγκέφαλος-ηχείο είναι αλμυρούτσικος.... Κάνε μια βόλτα (βόλτα!) στο... Γερμανό αλλά και σε εγχώρια sites καταστημάτων και θα δεις ενδεικτικές τιμές... Εγώ θα σε γελάσω τώρα, δε θυμάμαι...

 

Όσο για τα cymbals, μπορείς (αν τελικά το αποφασίσεις ότι αξίζει) να πάρεις σιγά-σιγά ηλεκτρονικά pads, που θα τα συνδέσεις κι αυτά στον εγκέφαλο...

 

Είναι ακριβούτσικη λύση, κι αυτός (κυρίως) είναι ο λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα εδω και οι τιμες μου κανουν!

http://www.pavlakis.com.gr/cart.php?target=category&category_id=107&pageID=1

 

Για τον εγκεφαλο ομως υπολογιζω κανα 300ευρω ακομα.

Αν οντως κανουν δουλεια τοτε θα παρω. Μονο μην δωσω τζαμπα λεφτα.

Εσυ εχεις ακουσει ποτε απο κοντα? Πεφτει ας πουμε, 50% ο θορυβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι σε μονοκατοικια με ενα κουφο γειτονα(σοβαρα :P ) και κατι αλλους αθλιους τριγυρω. Μου εχουν κανει μια φορα παρατηρηση γιατι επαιζα 3 το μεσημερι αλλα τους εβρησα και με απειλησαν αλλα τους εγαψα στα @@ μου. Βασικα ειμαι ετοιμος για ξυλο ακομα και με μπατσους αμα μου κανουν μαγκιες. Μην ξεχνατε οτι εχετε στικς! (και γυμνασμενο χερι :wink: )

 

Αμα ειστε πιο ηρεμοι απαιτηστε να σας δωσουν λεφτα για πλαστικα και μονοσεις οι γειτονες αν δεν θελουν φασαρια(εννοειτε πως με τα λεφτα παιρνουμε οτιδηποτε αλλο εξαρτημα εκτος απο αυτα :wink: )

 

Και αν γινεται μεγαλοι μουσικοι θα βγαινουν στα παραθυα και θα λενε οτι σας στηριξαν οταν μαθαινατε! 8O

 

Καλο βραδυ.....

 

POWER AFTER ALL! 8)

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια και τωρα στην πραγματικοτητα! Ενας γνωστος μου πηγε ρωτησε για ηχομονοση και του ειπαν για ενα δωματιο περιπου 15τμ 2100ευρω. Αισχος ρε παιδια δηλαδη οπως το κοβω πολλα κομματια αφρολεξ ειδικα διαμορφωμενα ειναι. Δεν ειναι διαστημικη τεχνολογια!!! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι διαστημική τεχνολογία και για 100% ηχομόνωση 2000 ευρώ για 15τμ είναι και λίγα

 

Larry εκεί κάτω στην Κρήτη καλά τα βγάζετε πέρα :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,

Το προβλημα με τη πολυκατοικια ειναι τεραστιο.Και εγω το ειχα και το αντιμετωπισα με μια ηλεκτρονικη ντραμς. Η ηλεκτρονικη ντραμς θα ελεγα οτι ειναι η πιο καλη λυση. Βεβαια αν δεν διαθετεις τοσα λεφτα η μονη λυση που ουσιαστικα σου απομενει ειναι τα δερματα μελετης τα οποια δεν εχουν κανενα rebound και τελικα σου καταστρεφουν τα χερια. Μια αλλη καλη λυση ειναι και τα mesh heads αλλα βεβαια δεν ακους τιποτα :

http://www.thomann.de/thoiw2_tdrum_th10_prodinfo.html

 

Το θεμα ειναι και τι σας ενδιαφερει ομως...Δηλαδη αν εχετε σκοπο να μελετησετε αναγκαστηκα θα το προσπαθησετε με mesh heads(για καποιο διαστημα) αν ομως θελετε να παιζετε απλα για τη κ***α τοτε πρεπει να σκεφτειτε σοβαρα τη λυση μιας ηλεκτρονικης.

Τελος να γνωριζετε οτι αυγοθηκες και φελιζολ δε κανουνε τιποτα απλως μαζευουνε λιγο την ηχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν βαζω 5 στρωσεις φελιζολ. Παντως στο ιντερνετ βρηκα φυλλα ηχομονωσης 1' date='000 x 500 x 30 mm, 28 pcs. = 14 sqm / box με 330 ευρω![/quote']

 

Μάλλον μπερδεύεις την ηχομόνωση με την ακουστική....

 

Δεν υπάρχουν φύλλα ηχομόνωσης. Υπάρχουν ηχομονωτηκά υλικά όπως ο πετροβάμβακας και διάφοροι τρόποι για να ηχομονώσεις ένα χώρο όπως το δωμάτιο μέσα στο δωμάτιο και άλλοι.

 

Αν κάνεις ένα Search στο forum θα βρείς πολλά θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου