Προς το περιεχόμενο

Νέος drummer και γείτονες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα παρει practice και τα γυρισα πισω την αλλη μερα. Καλυτερα να στησω 4 μαξιλαρια και 2 ταψια και να παιζω ετσι. Εγω θελω να βγαλω γουστα. Μονο ηλεκτρονικα ειναι η λυση! Επεισης δεν ειναι στοχος μου να εξαφανισω τον ηχο απλα να τον μειωσω ωστε να μην ενοχλω πολυ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μας πεί κάποιος μερικές λεπτομέρειες για τα triggers. Με δεδομένο οτι οι μεμβράνες θα πάλονται δεν θα ακούγονται το ίδιο δυνατα οπως και χωρις τα triggers; Ή βάζουμε και κάτι άλλο πάνω στα δέρματα; Γιατι και εγώ σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρονικά τύμπανα αλλα και αυτά που έχω κρίμα είναι να τα πετάξω. Για πείτε πως γίνεται η δουλεια με τη μετατροπή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πεί κάποιος μερικές λεπτομέρειες για τα triggers. Με δεδομένο οτι οι μεμβράνες θα πάλονται δεν θα ακούγονται το ίδιο δυνατα οπως και χωρις τα triggers;

 

Φυσικά και θα ακούγονται το ίδιο δυνατά! Γι'αυτό αν θέλεις με την χρήση των triggers να "σιγάσεις" το set σου, θα πρέπει αντί για μεμβράνες ή δέρματα να χρησιμοποιήσεις τα mesh heads (σίτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

λοιπον φιλε μου η λυση σου ειναι καρφι mesh heads τα οποια οταν μαζεψεις και φραγκα θα τα τριγκαρις...για τριγκερς μην κανεις το λαθως και παρεις τπτ φτηνα εγω σου προτεινω ddrum οχι τα red shot ομως που νε φτηνα αλλα τα pro...αυτα θα σου πανε περιπου 150-200 για ολο το σετ...τωρα για εγκεφαλο παρε το alesis dm5 γυρω στα 200 εχει και εχει τις καλυτερες μποτες που εχεις ακουσει ποτε (γι αυτο και δεν υπαρχει death/black μεταλ ντραμερ που να μην το χει)...τωρα τα υπολοιπα τομ/ταμπουρα που χει μια χαρα ειναι και αυτα αλλα ενα roland td6 και πανω ειναι καλυτερο πιστευω αλλα εχει και τα διπλα-τριπλα λεφτα οποτε αστο δεν λεει...τα τριγκερς δεν εχουν καμια σχεση με τις μεμβρανες,το σετ,τη δυναμη του χτηπιματος κτλ...ελεγχονται ηλεκτρονικα απο το εγκεφαλο οπου μπορεις να ρυθμισεις και διαφορους παραμετρους οπως πχ ευαισθησια κτλ ...και τωρα ενας μυθος που λεει οσοι εχουν τριγκερς δεν ξερουν να παιζουν αυτο ειναι η μεγαλυτερη βλακεια...με τα τριγκερς το timing γινετε εφιαλτης και δεν προκειται να παιξεις πιο γρηγορα με τριγκερς αποτι παιζεις σε ενα κανονικο σετ...τωρα γιατι χρησιμοποιουνται?καταρχας το 90% που το χρησιμοποιουν βαζουν μονο στη μποτα και αυτα γιατι αν φθασεις να παιζεις διπεταλο πανο απο 200-220 θα δεις οτι δεν μπορεις να ακουσεις τπτ ακομη και δικαση να εχεις...επισης ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις καλο ηχο στην μποτα σε τετοιες ταχυτητες και οχι μονο (και συνηθως εχουν και σφηγμενο το δερμα της μποτας για καλυτερη επαναφορα και πιο ξεκουραστο παιξιμο οποτε αντε να πετυχεις αυτο το μπασο ηχο)...τωρα οσοι βαζουν και στα τομ το κανουν επειδη τους αρεσει πιο πολυ αυτος ο ηχος συνηθως...δεν ειναι κακη ιδεα παντως εγω την μποτα σιγουρα θα την τριγκαρω οσο πιο συντομα μπορω και σκεφτομαι στο μελλον και για τα τομ...ετσι γλυτωνεις και τα μικρωφωνα για τα τομ (εχω 4 και παο για 5ο οποτε θελω τουλαχιστον 500 για να βαλω σε ολα ενω με τριγκερς γινετε η δουλεια με 150-200 ευρω)...επισης γλυτωνεις το συνεχες κουρδισμα και γενικα εχεις παντα τον ηχο σου...τωρα για ταμπουρο ουτε θα το σκεφτομουνα ποτε να το τριγκαρω...το ιδιο ισχυει για τα πιατινια...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου