Προς το περιεχόμενο

Νέος drummer και γείτονες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή για να καταλάβω.

Και εγώ σε μια τέτοια πολυκατοικία μένω.

Η από πάνω οικογένεια έχει κανα δυο πιτσιρίκια που όλο φωνάζουνε κοπανάνε και τέτοια.

Μπορώ δηλαδή να ζητήσω να τους γίνει έξωση??

Η πχ ακριβώς απέναντι έχουμε ένα μπιλιαρδάδικο/καφετέρια που εκτός από τον καθημερινό θόρυβο όποτε έχει ποδ. αγώνα γίνεται χαμός.

Μπορώ να ζητήσω να κλείσει??

Ήδη νομίζω ότι έχω αρχίσει να θυμίζω την διαφήμιση της vodafone(νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναί αλλά όμως από πού να τα προμηθευτώ αυτά και πόσο περίπου θα κάνουν; Επίσης θα κάνουν όλα τα μοντέλα των δερμάτινων προστατευτικών ή πρέπει να κάνω πρώτα μια έρευνα αγοράς;

 

Εξαιρώντας φυσικά τα triggers, τα υπόλοιπα είναι φθηνά και απλά πράγματα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με drums και έχε και 100¤ μαζί σου και θα είσαι μια χαρα ΝΟΜΙΖΩ. Επαναλαμβάνω όμως πως ΕΓΩ δεν είμαι drummer, οπότε ελπίζω κάποιος πιο ειδικός να σε βοηθήσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω.

Και εγώ σε μια τέτοια πολυκατοικία μένω.

Η από πάνω οικογένεια έχει κανα δυο πιτσιρίκια που όλο φωνάζουνε κοπανάνε και τέτοια.

Μπορώ δηλαδή να ζητήσω να τους γίνει έξωση??

Η πχ ακριβώς απέναντι έχουμε ένα μπιλιαρδάδικο/καφετέρια που εκτός από τον καθημερινό θόρυβο όποτε έχει ποδ. αγώνα γίνεται χαμός.

Μπορώ να ζητήσω να κλείσει??

Ήδη νομίζω ότι έχω αρχίσει να θυμίζω την διαφήμιση της vodafone(νομίζω)

 

Ναι. Δε θυμάσαι πόσα club και bar κλείνουνε λόγω θορύβου; Μια καφετέρια εδώ κοντά ήταν κλειστή μια βδομάδα και έκανε ηχομόνωση γιατί τους δημιουργήσανε πρόβλημα οι γείτονες.

 

Για τα πιτσιρίκια: ναι μπορείς να καλέσεις και αστυνομία. Αλλά η δική μου γνώμη είναι ότι είμαι χαλαρός σε τέτοιες ενοχλήσεις και θέλω να είναι χαλαροί και οι άλλοι απέναντί μου. Αντί να είμαστε όλοι "ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ", λέω να είμαστε όλοι "θα κάνουμε κάποιο θόρυβο, αλλά θα σκεφτόμαστε και τους άλλους." Ζούμε σε πόλεις, σε πολυκατοικίες και η ανοχή είναι πολύ βασικό προτέρημα. Όμως χρειάζεται όλοι να τους σκεφτόμαστε όλους, όχι να λέμε "εγώ θα παίζω και τον γράφω όποιον έχει πρόβλημα." ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω.

Και εγώ σε μια τέτοια πολυκατοικία μένω.

Η από πάνω οικογένεια έχει κανα δυο πιτσιρίκια που όλο φωνάζουνε κοπανάνε και τέτοια.

Μπορώ δηλαδή να ζητήσω να τους γίνει έξωση??

Η πχ ακριβώς απέναντι έχουμε ένα μπιλιαρδάδικο/καφετέρια που εκτός από τον καθημερινό θόρυβο όποτε έχει ποδ. αγώνα γίνεται χαμός.

Μπορώ να ζητήσω να κλείσει??

Ήδη νομίζω ότι έχω αρχίσει να θυμίζω την διαφήμιση της vodafone(νομίζω)

 

Το μπιλιαρδάδικο δεν είναι στην πολυκατοικία και δεν διέπεται η λειτουργία του από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Αν αυτοί κάνουν φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας μπορείς να τους την πεις (αν και οι αρχές δείχνουν ανοχή στην ποδοσφαιρολατρεία για λόγους που δεν αξίζει να αναλυθούν τώρα).

 

Τα παιδάκια είναι άλλη υπόθεση. Ως γνωστόν είναι γλυκούλικα και χαριτωμένα και αν πας στην αστυνομία να διαμαρτυρηθείς γι' αυτά σε βλέπω στην Τατιάνα με τον υπότιτλο "Ιδού το ανθρώπινο κτήνος" :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ δεν είμαι γλυκούλης και χαριτωμένος?? :lol: :lol:

 

Δηλαδή από ότι κατάλαβα πάλι καλά που μένω σε πολυκατοικία με λογικούς/ανεκτικούς ενοίκους.

Γιατί αλλιώς θα είχα καταντήσει με ταξιδιωτική κιθάρα στο κελί 33! :oops: :oops: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παιδιά. Είδα που αναφέρατε τα triggers και επειδή την ψάχνω τον τελευταίο καιρό θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας ή/και τις γνώσεις σας.

Έχω το εξής πρόβλημα : ΕΧΩ ΒΑΡΥ ΧΕΡΙ

Παίζοντας drums λοιπόν, δημιουργώ μεγάλο θόρυβο γύρω μου. Και λες, οκ, στην πρόβα, έχουμε και το ρικοφον για ηχοαπορροφηση, πάει στο διάλο, κάνουν και την παλαβή οι band-mates, βγαίνει η πρόβα.

Πρόσφατα όμως, έτυχε να παίξω σε ένα rock cafe, που... δεν ήταν έτοιμο για τις δυναμικές μου και είχαμε χάλια ήχο, κι όλα αυτά εξ'αιτίας μου. Σκέφτηκα τη λύση να χρησιμοποιώ MESH HEADS με TRIGGERS στα τύμπανα για να ελέγχω λίγο την ένταση που θα βγαίνει προς τα έξω αφ'ενός, αφ'ετέρου δε να μπορώ να χτυπιέμαι και να με αυξομειώνει ο ηχολήπτης άμα θελει, απ'το να με κοιτά μοβορικα. Τι λέτε; Αν έχετε άλλες πιθανές λύσεις, θα χαρώ να τις ακούσω.

 

Φιλικά (πάντα) Dr. Rhythm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλά χρόνια, στο πατρικό μου και ως αρχάριος drummer έπαιζα χωρίς να έχω μουφαρισμένα τα τύμπανα. Ίσως έτυχε και δεν μου έκανε κανείς ποτέ παρατήρηση. Σπίτι διώροφο στο κέντρο του Περιστερίου και πυκνοκατοικημένο.

Κάποια στιγμή αποφάσισα μόνος να παραγεμίσω όλα τα τύμπανα με αφρολέξ και πανιά μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο. Μάλλον το έκανα για να μην ακούγονταν οι ασχετίλες που έπαιζα. Τουλάχιστον στα δέρματα παρέμενε η επαναφορά αλλά απο ήχο......

Στα πιατίνια πανιά και τα γνωστά. Αυτά όπως είπαν οι συνάδελφοι, είναι η φθηνή λύση. Τώρα, θα βρεις πιο συγκεκριμένα πράγματα αν κάνεις τον κόπο και ψάξεις το forum. Βλέπεις είναι κοινό το πρόβλημα.

Λύσεις υπάρχουν πολλές θα δεις.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Παιδια επειδη ειμαι νεος ντραμερ και θα παω το σετακι μου σε πολυκατοικια απο Σεπτεμβριο σκεφτομαι ή ηχομονοση με αυγοθηκες και φελιζολ, η δερματα και πανια πανω στα ντραμς τα οποια ομως δεν νομιζω να κανουν δουλεια. Δεν εχω ακουσει ομως τιποτα για τα triggers!!! Ειδα πως ειναι αλλα τι δουλεια κανουν δεν καταλαβα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου