Προς το περιεχόμενο

Ποια από τα παρακάτω monitor ηχεία προτείνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μπορεί η ανάλυση να μην είναι το δυνατό τους σημείο αλλά είναι σχετικώς ισσοροπημένα και είναι από τα λίγα φθηνά που οι μεσουψηλές τους δεν απευθύνονται σε ...κουφούς συν ότι δυο τρεις φορές που τα χρησιμοποίησα στο σπίτι δεν με "πρόδωσαν", η υποκειμενική μου πάντα γνώμη είναι πως αν όντως τα βρεις σε καλή κατάσταση και καλή τιμή πάρτα ανεπιφύλακτα...Σε τέτοια περίπτωση απλά δώσε προσοχή στην σωστή τους τοποθέτηση (το sweet spot τους είναι περιορισμένο) και ελπίζω να έχεις σχετικά καλής ακουστικής χώρο γιατί δεν διαθέτουν eq tune για προσπάθεια καλύτερης προσαρμογής τους...(για το παλιό μοντέλλο μιλάμε πάντα έτσι?)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι αυτα μιλάμε: http://www.tannoy.com/RevealActive

 

Το ξέρω το παιδί που τα δίνει σχετικά καλά, τα είχε αγοράσει πριν κάτι χρόνια και τα είχε να κάθονται, δεν ασχολήθηκε τελικά με παραγωγή ποτέ, απλά τα είχε για τις σπάνιες φορές που έπαιζε με τα 100σταρια σπίτι του.

 

Δεν έχω καλό χώρο το αντίθετο θα έλεγα, αλλά αν είναι να γλυτώσω τα μισά λεφτά γκρεμίζω καναν τοίχο :lol:

 

Ποια θεωρείται καλή τιμή πιστέυεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χε χε...όχι και να γκρεμίσεις τοίχους..ασχολήσου με καμιά παχιά κουρτίνα και μοκέτα για απορόφηση και καμμιά βιβλιοθήκη για ανάκλαση προς το παρόν και βλέπεις αργότερα για μπουλντόζα...

Όσο για τιμή χωρίς να έχω απόλυτη επίγνωση το πόσο πιάνουν πλέον στην αγορά, πιστεύω πως 250 με 300 ευρώ καλά είναι...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στο στούντιο μας έχουμε τα Tannoy Reveal 6P και είμαστε υπέρικανοποιημένοι.Βάλαμε ένα cd και διαπιστώσαμε ότι είχε πολύ μικρή απόκλιση ο ήχος τους απο τον ήχο του στερεωφωνικού

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

smyro μ'...όχι και 500 για τα παλια reveal... :!: :!: :!: :oops:

Σ΄αυτά τα λεφτά μπορείς να κοιτάξεις και τα καινούργια BX8 της M audio που είναι μια τίμια λύση που κατεβαίνει και αρκετά χαμηλά λόγω 8ιντσου...και έχει και room tune μιας και έχεις προβληματικό χώρο...Αν δεν τα έχεις ακούσει ρίξτους μια ...αυτιά... :wink:

Τώρα αν θες να ανέβεις λίγο στα 1000 ευρο, το bm5a της Dynaudio είναι με διαφορά το πιο monitor ηχείο μέχρι τα 2000plus που λέγαμε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι npap, δε δίνω τόσα για τα μεταχειρισμένα.

 

Μάλλον αποφάσισα να πάρω τα Tannoy reveal 6d σήμερα το απόγευμα, δεν αξίζει να περιμένω άλλο πιστέυω. "Κατεβαίνουν" μέχρι 60hz με 6.5" αλλα έχουν πολλές ρυθμίσεις και digital in που το χρειάζομαι.

 

Προτιμώ να έχω καλή εικόνα από τα 60 και πάνω, παρά μια μέτρια και να ακούω και τα 40-60.

 

Έτσι και αλλιώς με αυτά τα λεφτά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Συμφωνείτε?

 

 

Υπάρχει κανά καλό site/tutorial για room acoustics? Θέλω να κάνω καλή τοποθέτηση στο χώρο μου των νέων ηχειών.

 

Επίσης από βάσεις τι παίζει?

 

Τσεκάρετε απο κάτω για μια περιγραφή του χώρου.

 

 

untitled1239mg.jpg

 

 

(Πόρτα κατω στο κενό, παράθυρο πα΄νω στη μέση από το 3μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τελευταία συμβουλή (αν σε πρόλαβα και δεν τα πήρες...)...

Αν αποφάσισες να δώσεις 800,κόψε το τσιγάρο για κάνα μήνα και βουρ για τα Dynaudio Bm5a... :lol: :lol: :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxaxxa

 

Εδώ είμαι ακόμη.

Τα Dynaudio Που λες ο Bon Studio τα έχει στα 1200.

Τα Tannoy θα τα πάρω με 700. Οπότε πρέπει να κόψω και το φαγητό μάλλον :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πόσο τα πήγε???Μάστα...978 στον τομ...

 

http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=bm5a&x=8&y=16

 

Πάντως μια ...διαιτούλα ποτέ δεν κάνει κακό, ειδικά για κάτι που θα σε συντροφευει μάλλον για χρόνια.... :D

Καλή αγορά και κυρίως καλή χρήση σε ότι καταλήξεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου