Προς το περιεχόμενο

ZOOM H-2 για χρήση με βιντεοκάμερα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

> μήπως πρέπει να διαχωριστούν τα θέματα, γιατί φαίνεται να έχουμε ξεφύγει απ το review του Η2..?

 

Κάθισα λοιπόν και σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καταγράφω σε μια ψηφιακή συσκευή τα 4 κανάλια ήχου και μετά με την επεξεργασία του βίντεο να συνχρονίσω αυτά με τον ήχο του ενσωματωμένου μικροφώνου της κάμερας και μετά να το κάνω σε 5.1.

Με αυτό τον τρόπο, μπορώ να διαλέξω όποια κάμερα θέλω, χωρίς να εξαρτώμαι από τα καπρίτσια των εταιρειών.....

 

Φυσικά με την επιλογή σου να γράψεις τον ήχο σε συσκευή εκτός κάμερας σου ανοίγονται πολλοί δρόμοι κ επιλογές.

Θες να μας πεις τι ακριβώς θες να κάνεις; Τι θέλεις να πετύχεις με όλα αυτά τα μηχανήματα;

Γράφεις πρόβες της μπάντας σου ή γυρίζεις ταινίες; Γιατί σε κάθε περίπτωση το πράμα πάει αλλού.

Γιατί επιμένεις στο 5.1?

Σου κάνω τόσες ερωτήσεις μήπως σε προλάβουμε από μια αγορά που δε θα σε καλύψει..  ;)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γι αυτό το λόγο το ψάχνω κι εγώ τόσο πολύ, δηλαδή μην πάρω κάτι που δεν θα με καλύπτει.

Με την κάμερα τραβάω μόνο τις οικογενειακές στιγμές, όπως και οι περισσότεροι.

Το μικρόφωνο το θέλω γιατί έτσι θα μπορώ με οποιαδήποτε κάμερα να έχω 4κάναλο ήχο.

Στο 5.1 επιμένω γιατί δίνει άλλη αίσθηση στη λήψη από κάμερα, δηλαδή είναι το 3D του ήχου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα το πάρω. Αλλά εδώ το έχουν τσιμπημένο σε σχέση με τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής κοινότητας.

Ξέρει κάποιος από που να το πάρω, είτε από εδώ είτε από έξω, εγγυημένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 5.1 επιμένω γιατί δίνει άλλη αίσθηση στη λήψη από κάμερα, δηλαδή είναι το 3D του ήχου!

 

Να ξέρεις ότι το 5.1 που γράφουν οι καμερούλες δεν έχει καμία σχέση μ αυτό που ακούς σε ταινιές. Είναι μια πατέντα που ίσως να ξεγελάει κάπως τ αυτιά. Κατά την άποψη μου, μπαίνεις σε μεγάλο έξοδο και "μπελά" μόνο για τις "οικογενειακές" στιγμές...

Δλδ πας κάπου διακοπές, ή κάποιος έχει γενέθλια και βγάζεις την κάμερα να τραβήξεις.. θα στήνεις και Η2? Για να έχεις τι; τετρακάναλο το happy birthday και να κάθεσαι μετά να συνχρονίζεις και να μιξάρεις για surround?

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με WrTsXxx.ποιος ο λογος να χρησιμοποιησεις το h2 και μαλιστα με ολα τα μικροφωνα ενεργοποιημενα?θα βγει ενα πραμα που θα σε μπερδευει και θα σε ζορισει αφανταστα στο μονταζ.ο μονος λογος που βλεπω για τη χρηση του zoom h2 (στερεοφωνικα παντα!) ειναι αν θες να βελτιωσεις τον ηχο των βιντεο σου λογω των καλυτερων προενισχυτων και μικροφωνων απο αυτα της καμερας και δευτερον και πιο σημαντικο για να εχεις τη δυνατοτητα να προσεγγισεις περισσοτερο την πηγη του ηχου και να την απομονωσεις για να παρεις καλυτερο αποτελεσμα.

εγω εχω το tascam dr100 και το χρησιμοποιω για να γραφω εκει τον ηχο των βιντεο που κανω (κυριως ταινιες μικρου μηκους) διοτι ο ηχοληπτης εχει ελευθερια κινησεων, καλυτερη ποιοτητα ηχου και κουμπωνει εκει πανω το shotgun του δινει και phantom και ειναι αρχηγος!

οσον αφορα στον συγχρονισμο του ηχου με την εικονα υπαρχει ο παλιος καλος τροπος της κλακετας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει να παιδευτώ με το editing.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να απεξαρτοποιηθώ από την υποχρέωση να αγοράσω το αντίστοιχο για την κάμερα μικρόφωνο της Sony και μετά από λίγα χρόνια να είμαι πάλι υποχρεωμένος να αγοράζω άλλο μικρόφωνο.

Όσο για την τοποθέτησή του, έχω βρει λύση να μου φτιάξουν μια βάση σε σχήμα Π πλάγιο, έτσι ώστε να βιδώνει από κάτω από την κάμερα και να καταλήγει επάνω από αυτή και εκεί να βιδώνει το Η2.

Το μόνο ίσως που με ανησυχεί είναι κατά πόσο θα είναι καλός ο διαχωρισμός των καναλιών.

Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας γιατί με βοηθούν πολύ, όποια κι αν τελικά είναι η απόφασή μου.

Πάντως σκέφτομαι και την άλλη λύση, μήπως με το Η2 ή κάποιο άλλο όπως πχ το Tascam dr 100 που αναφέρει ο nanni, να γράφω μόνο τα 2 πίσω κανάλια για το surround και για τα μπροστινά να χρησιμοποιώ αυτά της κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα από την thomann.de, σχετικά με το αν μπορώ να γράψω surround ήχο με το Zoom H2.

"Dear Mr. Konstantinos,

thank you for your request at Musikhaus Thomann.

 

The H2 can do a 360° recording via it´s 4 capsules. But you will still end up with a 2-track stereo recording, which you can´t use for a 5.1 surround production.

It is not possible to do a "real" 5.1 production with small equipmetn like a portable recorder, because you need to record discrete tracks for the front and rear channels.

 

If you have any further questions, please don't hesitate to contact me.

 

With best regards

 

Markus Diehl

Studio-/Synthesizer-/Softwaredepartment

 

Musikhaus Thomann e.K.

Inhaber Hans Thomann

Treppendorf 30, 96138 Burgebrach

HRA Bamberg Nr. 8988

Tel.: 09546 9223-30

Fax.: 09546 9223-28

 

Öffnungszeiten:

Mo-Fr 9.30 - 18.30 h

Sa. 9.30 - 16.00 h"

Δηλαδή, όταν δίνεις εντολή να γράψει 4channel όπως δείχνει πάνω στην πρόσοψη, τότε γράφει με όλα τα μικρόφωνα αλλά σε ένα αρχείο ! ! !

Δεν το καταλαβαίνω. Γράφει 2 ξεχωριστά track ή ένα track με ήχο από τα 4 ηχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παραθέτω την απάντηση που έλαβα από την thomann.de, σχετικά με το αν μπορώ να γράψω surround ήχο με το Zoom H2.

"Dear Mr. Konstantinos,

thank you for your request at Musikhaus Thomann.

 

The H2 can do a 360° recording via it´s 4 capsules. But you will still end up with a 2-track stereo recording, which you can´t use for a 5.1 surround production.

It is not possible to do a "real" 5.1 production with small equipmetn like a portable recorder, because you need to record discrete tracks for the front and rear channels.

 

If you have any further questions, please don't hesitate to contact me.

 

With best regards

 

Markus Diehl

Studio-/Synthesizer-/Softwaredepartment

 

Musikhaus Thomann e.K.

Inhaber Hans Thomann

Treppendorf 30, 96138 Burgebrach

HRA Bamberg Nr. 8988

Tel.: 09546 9223-30

Fax.: 09546 9223-28

 

Öffnungszeiten:

Mo-Fr 9.30 - 18.30 h

Sa. 9.30 - 16.00 h"

Δηλαδή, όταν δίνεις εντολή να γράψει 4channel όπως δείχνει πάνω στην πρόσοψη, τότε γράφει με όλα τα μικρόφωνα αλλά σε ένα αρχείο ! ! !

Δεν το καταλαβαίνω. Γράφει 2 ξεχωριστά track ή ένα track με ήχο από τα 4 ηχεία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου