Προς το περιεχόμενο

ZOOM H-2 για χρήση με βιντεοκάμερα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Καλώς σας βρήκα, τυχαία βέβαια ψάχνοντας για το συγκεκριμένο recorder.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εξωτερικό μικρόφωνο για να καταγράψει με τα 4 μικρόφωνά του (σε θέση Surround βέβαια) τον ήχο κατά τη διάρκεια λήψης με βιντεοκάμερα;

 

Αν ναι, που μπορώ να βρω και κάποια ειδική βάση για να το στηρίξω στη βάση υποδοχής της βιντεοκάμερας (είτε της κάτω στη θέση τρίποδα, είτε της πάνω στη θέση για προβολέα, μικρόφωνο κλπ);

Ευχαριστώ

Κων/νος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά και καλώς ήρθες.

 

Αν η βιντεοκάμερα έχει υποδοχή μικροφώνου μπορείς να συνδέσεις σε αυτήν την έξοδο phones/line out του Zoom (μικρό στερεοφωνικό καρφί). Θα πρέπει να ψάξεις λίγο τα levels για να μην παραμορφώσει.

 

Για να το στηρίξεις έχει υποδοχή για τρίποδο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εξωτερικό μικρόφωνο για να καταγράψει με τα 4 μικρόφωνά του (σε θέση Surround βέβαια) τον ήχο κατά τη διάρκεια λήψης με βιντεοκάμερα;

 

Αν ναι, που μπορώ να βρω και κάποια ειδική βάση για να το στηρίξω στη βάση υποδοχής της βιντεοκάμερας (είτε της κάτω στη θέση τρίποδα, είτε της πάνω στη θέση για προβολέα, μικρόφωνο κλπ);

 

Οπως λέει και ο Χάρης, μπορείς να το συνδέσεις.

Το θέμα είναι ότι στις κάμερες συνηθίζονται κατευθυντικά μικρόφωνα, τύπου gun. Με το Η2 να γράφει σαράουντ πάνω στην κάμερα θα γράφονται ήχοι του μηχανισμού της, τα χέρια, το βήμα και η αναπνοή του οπερατέρ!

Εχε επίσης κατα νου ότι είναι αρκετά ογκώδες για να το κουμαντάρεις μαζί με την κάμερα. (Για ποιά κάμερα μιλάμε; )

 

Αν παρ ολ αυτά σε βολεύει το Η2 για κάποιο λόγο και επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αυτό, ίσως είναι καλύτερη ιδεά να το στήσεις κάπου εκτός κάδρου, μακρυά απ την καμέρα αλλά κοντά στις πηγές σου και μετά να συνχρονίσεις τον ήχο με το βίντεο με κάποιο πρόγραμμα μοντάζ.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πρόκειται περί εκπληκτικής συσκευής σε πολύ καλή τιμή.

Έχει βγάλει η Rycote ένα εκπληκτικό dead cat αντιανέμιο για το Η2 το oποίο κάνει εκπληκτική δουλειά ειδικά για location recording για sound design.

Το μόνο που υστερεί μέσα στο πακέτο Η2 είναι η ποιότητα των ακουστικών του, αλλά και πάλι είναι απίστευτο. Διαθέτει πληθώρα ρυθμίσεων με τις οποίες αξίζει να ασχοληθεί κανείς.

Δοκιμάστε να γράψετε σε δάσος, ποτάμι, θάλασσα με τα 4 μικρόφωνα του, έχει πολύ καλό ήχο.

Πρόσφατα έγραψα κάτι κιθάρες στο studio και από περιέργια έβαλα και το Η2 σε Χ-Υ.

Ήταν αξιοπρεπέστατο, διαυγέστατο, ισορροπημένο.

Όπως προανέφερε και ο φίλος airborne, σαν audio interface δουλεύει μια χαρά, με χαμηλό latency.

 

 

Αν ήθελα κάτι παραπάνω θα ήταν περισότερες θέσεις προενίσχυσης.

 

Χαιρετώ,

Γιάννης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λέει και ο Χάρης, μπορείς να το συνδέσεις.

Το θέμα είναι ότι στις κάμερες συνηθίζονται κατευθυντικά μικρόφωνα, τύπου gun. Με το Η2 να γράφει σαράουντ πάνω στην κάμερα θα γράφονται ήχοι του μηχανισμού της, τα χέρια, το βήμα και η αναπνοή του οπερατέρ!

Εχε επίσης κατα νου ότι είναι αρκετά ογκώδες για να το κουμαντάρεις μαζί με την κάμερα. (Για ποιά κάμερα μιλάμε; )

 

Αν παρ ολ αυτά σε βολεύει το Η2 για κάποιο λόγο και επιμένεις να χρησιμοποιήσεις αυτό, ίσως είναι καλύτερη ιδεά να το στήσεις κάπου εκτός κάδρου, μακρυά απ την καμέρα αλλά κοντά στις πηγές σου και μετά να συνχρονίσεις τον ήχο με το βίντεο με κάποιο πρόγραμμα μοντάζ.

Πολύ σωστά. Εγώ είχα στο μυαλό μου σταθερή κάμερα και σταθερό το Zoom σε κάποια απόσταση (π.χ. αν θέλεις να γράψεις ένα live). Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να χρσιμοποιήσεις λίγο μακρύτερο καλώδιο για να συνδέσεις το Zoom, τοποθετώντας το σχετικά μακριά από την κάμερα (στην καλύτερη δυνατή θέση για να γράψει την πηγή), και να γλυτώσεις τη μανούρα συγχρονισμού εκ των υστέρων. Διαφορετικά - αν η κάμερα δεν είναι στατική - η λύση που προτείνει ο Μίλτος είναι η καλύτερη.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαυξανω για την αξια του zoom h2.Το χρησιμοποιω σχεδον σε καθε προβα βαζοντας το επανω σε κατω βαση πιατινιου ακριβως στη μεση του προβαδικου με surround ηχο και υψος λιγο πανω απο την κασα.Το υλικο το περναω στο audacity και του κανω και επεξεργασια εαν χρειαστει, τραβαω τα κομματια σε mp3 και την επομενη μερα ακουω στο αμαξι τα λαθη μου  :o ;D

Ωραια VFM συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ριξτε μια ματια και σ αυτο, πολυ φτηνοτερο απο τα προηγουμενα (90 ευρω), με προδιαγραφες που φαινονται καλες...

 

http://www.zoom.co.jp/english/products/h1/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Σε εσωτερική εγγραφή αλλά και σε στερεο με τα δύο καταπληκτικά μικ που διαθέτει το edirol R-09 απλά δεν παίζεται.Ηχογραφεί από ποιότητα  mp3 μέχρι audio cd (24 bit/96khz).Το δοκίμασα σε όλες τις συνθήκες και μ'εχει βγάλει ασπροπρόσωπο.Tο έχει ο Θωμάς λιγο φθηνότερα από το  ΖOOM H4 και έχει τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα σας πω αναλυτικά τι έχω σκεφτεί και αν γίνεται:

Κατ' αρχήν η κάμερα που έχω είναι η Sony DCR-HC90 (miniDV)

DCRHC90E_M.jpg

με ένα μικρόφωνο 4κάναλο, το Sony ECM-HQP1

51V3JK7RD0L._SL500_AA300_.jpg

Θέλω λοιπόν να πάρω μια HD κάμερα, αλλά οι 2 στις οποίες έχω καταλήξει (Sony CX550V & Panasonic TM700) έχουν δυνατότητα εγγραφής ήχου 5.1 αλλά με το ενσωματωμένο μικρόφωνο.

Η Panasonic δεν διαθέτει εξωτερικό μικρόφωνο 4κάναλο ή 5.1

Η Sony διαθέτει το ECM-HW2 το οποίο όμως γράφει μόνο το κεντρικό κανάλι και μάλιστα από αρκετά μεγάλη απόσταση και τα υπόλοιπα από το ενσωματωμένο.

Από την άλλη πάλι δοκίμασα το δικό μου μικρόφωνο πάνω στη Sony CX550V που έχει την ίδια ακριβώς υποδοχή Hot Shoe (Sony Center Καλλιθέας) αλλά δυστυχώς το αναγνώριζε μόνο ως 2κάναλο !

Εν ολίγοις, σε υποχρεώνουν όταν αλλάζεις κάμερα να αλλάζεις και το μικρόφωνο !! Κι ας έχει την ίδια υποδοχή μικροφώνου ! ! !

 

Κάθισα λοιπόν και σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καταγράφω σε μια ψηφιακή συσκευή τα 4 κανάλια ήχου και μετά με την επεξεργασία του βίντεο να συνχρονίσω αυτά με τον ήχο του ενσωματωμένου μικροφώνου της κάμερας και μετά να το κάνω σε 5.1.

Με αυτό τον τρόπο, μπορώ να διαλέξω όποια κάμερα θέλω, χωρίς να εξαρτώμαι από τα καπρίτσια των εταιρειών.....

 

Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, κατέληξα στο ΖΟΟΜ Η-2 και στην ιστοσελίδα σας.

 

Να επισημάνω όμως και τα εξής 2 που αναφέρθηκαν πιο πάνω:

1. "Με το Η2 να γράφει σαράουντ πάνω στην κάμερα θα γράφονται ήχοι του μηχανισμού της, τα χέρια, το βήμα και η αναπνοή του οπερατέρ!"

2. "Εχε επίσης κατα νου ότι είναι αρκετά ογκώδες για να το κουμαντάρεις μαζί με την κάμερα. (Για ποιά κάμερα μιλάμε; )"

 

Το βάρος δεν θα είναι πρόβλημα (ιδιώτης -χομπίστας είμαι) γιατί δεν τραβάω πολλή ώρα αλλά και γιατί θα το στηρίξω σε μια βάση με σχήμα Π που αναγκαστικά θα βιδώνει στο κάτω μέρος και το H2 θα βρίσκεται επάνω από την κάμερα και έτσι δεν θα γράφει τον θόρυβο του μηχανισμού κλπ.

Αυτό άλλωστε θα χρησιμεύσει και για οποιαδήποτε άλλη κάμερα στο μέλλον.

 

Αλήθεια το Η-2 παίρνει κάρτα μνήμης SD μόνο ή και SDHC;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου