Προς το περιεχόμενο

Limited-signature-πανάκριβες κιθάρες. Αξίζουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται οτι μιλαμε για εξαιρετικα οργανα, αλλα απο τα λιγα που εχω πιασει στα χερια μου δεν ειδα σημαντικη ποιοτικη διαφορα σε σχεση με αλλα high end οργανα.

 

Απλα ειναι συνηθως ακριβη αντιγραφα συγκεκριμενων οργανων και ως εκ τουτου απευθυνονται στους λιγους που θα διναν αυτα τα ποσα για ενα τετοιο οργανο.

 

Αν θες ενα εξαιρετικο οργανο, οι "ταπεινες" CS των διαφορων εταιρειων αλλα και οι διαφοροι boutique κατασκευαστες βγαζουν οργανα που μπορουν να καλυψουν καθε γουστο. Αν θες κατι που θα ειναι και επενδυση, νομιζω οτι ενα vintage οργανο ειναι σαφως καλυτερη κινηση. Θα ελεγα οτι οι συγκεκριμενες κιθαρες απευθυνονται (ειδικα οι sig) σχεδον αποκλειστικα σε hardcore fans που εχουν λυσει το βιοποριστικο τους και οχι τοσο σε οσους απλα ψαχνουν ενα top οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα

όσο αναφορά την έπιφον (ξέρω ότι μιλάτε για ακριβότερα όργανα αλλά είπα να προσθέσω και γω την αποψή μου  ;D ) δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά ανάμεσα στις custom και στις signature. Η δικη μου signature slash απλά απέδιδε καλύτερα σε high gain λόγω των σειμουρ που φοράει. Κατά τα άλλα η κατασκευή, το sustain και τα μπιχλιμπίδια κυμαίνονταν στα ίδια επίπεδα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω μια limited έκδοσης κιθάρα (25th Anniversary EBMM).

 

Επειδή η EBMM δεν είναι μια εταιρεία που βγάζει την ίδια κιθάρα για 60 συναπτά έτη και αλλάζει μόνο τα χρώματα  ::) ::) προτίμησε να κατασκευάσει μια κιθάρα-statement δοκιμάζοντας νέες λύσεις και μεθοδολογίες κατασκευής. Το αποτέλεσμα σαφώς δικαιώνει τόσο την εταιρεία όσο και αυτόν που θα την επιλέξει.

 

Από πέρυσι κυκλοφορεί η "έκδοση παραγωγής" αυτής της κιθάρας, που ονομάζεται Reflex. Πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα με λιγώτερο ακριβά/εντυπωσιακά ξύλα, και τιμάται 15-20% χαμηλότερα από την Anniversary. Νομίζω ότι αυτό είναι και πολύ τίμιο προς τον καταναλωτή και πολύ λογικό.

 

Υπό το πρίσμα των παραπάνω, η limited έκδοση αξίζει τα λεφτά της για το "ο,τιδήποτε" παραπάνω παίρνεις, χωρίς να σε κοροϊδεύει κάποιος πουλώντας σου ΤΗΝ ΙΔΙΑ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ 60 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ (θέλω να ελπίζω ότι έγινε σαφές το πόσο αντιπαθώ κάποιους καλούς μας φίλους, έτσι?  ;D ;D ;D).

 

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα limited και signature μοντέλων που αξίζουν τα λεφτά τους, κυρίως από "μικρότερες" εταιρείες (δηλ. για εταιρείες που δεν πουλάνε mojo, γιατί, για παράδειγμα, η Yamaha θα μπορούσε να αγοράσει την "εταιρεία που πουλάει την ίδια κιθάρα για 60 συναπτά έτη" με τα λεφτά του μηνιαίου προϋπολογισμού της για αναψυκτικά και καφέδες).

 

Αυτά και ΔΕΝ ζητώ συγγνώμη για το ranting.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα limited και signature μοντέλων που αξίζουν τα λεφτά τους, κυρίως από "μικρότερες" εταιρείες (δηλ. για εταιρείες που δεν πουλάνε mojo, γιατί, για παράδειγμα, η Yamaha θα μπορούσε να αγοράσει την "εταιρεία που πουλάει την ίδια κιθάρα για 60 συναπτά έτη" με τα λεφτά του μηνιαίου προϋπολογισμού της για αναψυκτικά και καφέδες).

 

 

Damn right!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ Genius Loci, μπορείς αν θες να μου φέρεις οποιαδήποτε american standard strat και θα δεις ότι αυτή για την οποία εγώ πλήρωσα κοντά στα διπλά δεν είναι καθόλου η ίδια κιθάρα ;)

 

Anyway, μακριά από αφορισμούς και γενικεύσεις. Αλλά κατά τη γνώμη μου η Fender προσφέρει αυτή τη στιγμή την πιο ευρεία, τίμια και value for the money γκάμα οργάνων από κάθε άλλη εταιρεία (και ναι, στο value for money εμπίπτει ΚΑΙ η μεταπωλητική αξία).

 

Sorry για το ολίγον off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησω οτι στο post μου εγω αναφερομαι κυριως σε sig οργανα με πολυ ψηλες τιμες, οπως Jimmy Page LP, Βeano LP, η relic Gilmour signature strat κλπ.

 

Απο κει και περα, οι limited editions που προσφερουν κατι παραπανω/διαφορετικο (οπως πχ η Anniversary που ανεφερε ο TGL ή οι διαφορες limited Framus/Warwick) ειναι τελειως αλλο κεφαλαιο - ενα κεφαλαιο που εμενα μου αρεσει να πω την αληθεια. Ουδεις εμισησε την μοναδικοτητα και την πληθωρα επιλογων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο κάνεις λάθος, αλλά δεν θα μαλώσουμε κιόλας. Whatever floats your boat dude.  ;)

 

Σιγά μη μαλώσουμε. Συζητάμε στο INTERNET για ΚΙΘΑΡΕΣ. Θα ήταν παντελώς ηλίθιο να... μαλώσουμε ;)

 

 

ΥΓ. BTW, η Ernie σου τα σπάει εμφανισιακώς. Τη ζήλεψα όταν την είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την τυχη να παιξω με 2 CS strat οι οποιες ηταν και οι 2 ανωτερες σε ολα απο τις δικες μου "απλες" παλιουτσικες (30+ και 25+ η αλλη) στρατ τις οποιες λατρευω με βολευουν κλπ κλπ.

Εχω στα μελλοντικα μου σχεδια την αγορα μιας CS στρατ,αλλα οχι μιας υπερτιμημενης-συλλεκτικης κλπ εκδοσης,γιατι απλα..δεν ειμαι συλλεκτης και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παρω ενα υπεροχο οργανο και να το καταδικασω να ειναι νεκρο ωστε να μην παθει τιποτα και χασει την αξια του.

Γενικα ειμαι κατα των "περιορισμενων" εκδοσεων και πιστευω οτι το καθε οργανο (οσα εκατομμυρια πανομοιοτυπα και να υπαρχουν) ειναι τοσο μοναδικο οσο ο μουσικος που εκφραζεται μεσω αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια ποζεριά μόνο και μόνο γιατί μου γυάλισε....

YAMAHA MG MII (τελικά διαπίστωσα ότι είναι signature model-δεν με απασχολεί ιδιαίτερα- Τak Matsumoto) η διαφορά στην τιμή της απλής με αυτήν είναι σχεδόν διπλή χωρίς να έχω ξαναδεί ίδια κιθάρα για να συγκρίνω.... μπορω να πώ ότι τελικά τέτοιο πράγμα ΔΕΝ εχω ξαναδεί, το floyd της μπρος πίσω το έκανα κομπολόι (δεν τα συμπαθώ καθόλου) και αυτή δεν ξεκούρδισε ΚΑΘΟΛΟΥ, όπως ήρθε από την Ιρλανδία, στο κουρδιστήρι και στον ενισχυτή.... Τρία άτομα την ξεσκίσαμε και αυτή εκεί κιχ. Πανάλαφρη (πούπουλο μιλάμε) με φοβερά γρήγορη ταστιέρα.... μόνο οι alnico V που φοράει δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν τελείως ουδέτερους τους άκουσα..... να σκεφτήτε tone δεν έχει η κιθάρα....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου