Προς το περιεχόμενο

Για μπασίστες και λοιπούς μουσικούς. Stanley Clarke Night School


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα με τη προσοχή που του άξιζε χθές (και ξαναβλέπω σήμερα), το dvd του Stanley Clarke

Night School του 2007

http://www.allaboutjazz.com/php/article.php?id=24981

7384430.jpg

Νομίζω ότι είναι ένα DVD που απαντάει σε πολλά ερωτήματα που έχουν τεθεί τελευταία στο forum...

-Περί εκπαίδευσης...ο Stanley παίζει στο Musicians Institute του Hollywood μπροστά σε "μαθητές" και δεν μπορείς παρά να σκεφτείς, πόσο τυχεροί είναι και τι πραγματικά σημαίνει επίπεδο σπουδών.

-Δεν φτάνει που παίζει αυτός αλλά (σε μία βραδιά), φέρνει και τους φίλους του...

Bela Fleck, Karen Briggs. Stewart Copeland, Stevie Wonder, Flea, Marcus Miller...

-Παίζει με τον Stevie Wonder τα blues...και μάλλον του φτάνει η θεωρία και οι κλίμακες ;D

-Διευθύνει κλασική ορχήστρα με δικές του συνθέσεις

-Παίζει κομμάτια με 3 drummers ταυτόχρονα (με τον Copeland να τα δίνει όλα).

-Ανεβάζει στη σκηνή 11 μπασίστες σε μαγικό Jam

Stewart Hamm, Jimmy Johnson, Marcus Miller, Armand Sabal-Lecco, Billy Sheehan, Wayman Tisdale, Flea, Alex Al, Brian Bromberg, Bunny Brunel

-Γράφει μαγικά πράγματα με 3 "ετερόκλητα" όργανα...κοντραμπάσο, βιολί και ηλεκτρικό μπάντζο

-Βλέπεις ότι ο Flea, τελικά, είναι πολύ καλός μπασίστας αφού μπορεί να σταθεί δίπλα στον γίγαντα και μάλιστα να προσθέτει τη δική του προσωπική πινελιά...

-Υπάρχει μπασίστας, πιό ψηλός από τον Stanley Clarke :o

-Όταν ξέρεις να παίζεις μουσική, το 6χορδο μπάσο κρατάει το ρυθμό και το 4χορδο σολάρει...

Αppetisers

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέσω του dvd...ρίχνω και μία ματιά στο Musicians Institute του Hollywood, και πραγματικά έχω μείνει με το στόμα ανοικτό...

-Stanley Clarke Scholarship Award Winners Announced

-Suhr Guitars Presents Guthrie Govan Guitar Clinic/Concert

Suhr's Ed Yoon will also be on hand to share info on Suhr guitars and amplifiers, including the company’s generous discount program exclusively for GIT students and staff.

-Sepultura Guitar and Drum Clinic

εκ πρώτης όψης...

ελπίζω να μην ξαναδούμε θέματα περί εκπαίδευσης στη Ελλάδα που να φτάνουν τις 20 σελίδες...ατυχώς δεν έχει νόημα :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει που μας βγάλατε τους ντράμερ μουσικούς, τώρα βάλατε στο τσούρμο και τους μπασίστες; :D :D :D :D :D

Αστειεύομαι φυσικά. Some of my best friends are bass players... :D :D :D :D :D

 

Πάντως σοβαρά. Μιλάμε για μουσικούς, όχι αστεία. Όσο για το ΜΙΤ... Τι να λέμε τώρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει που μας βγάλατε τους ντράμερ μουσικούς, τώρα βάλατε στο τσούρμο και τους μπασίστες; :D :D :D :D :D

Δες το πάντως το DVD, ένας από το μεγάλο Jam, έχει βάλει σαχλόφωνο στο μπάσο του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σοβαρά. Μιλάμε για μουσικούς, όχι αστεία. Όσο για το ΜΙΤ... Τι να λέμε τώρα...

Τι είναι το ΜΙΤ?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεί το Μ.Ι. οκ..(αποφοίτησε ο καθηγητής μου από αυτό)...και δυστυχώς έκανε το λάθος και επέστρεψε στην Ελλάδα,ευτυχώς για μένα και για όσους ανέλαβε.

 

Όσο για το dvd...είναι σπουδή και μόνο που το βλέπεις.(υπάρχει και στην δική μου συλλογή).

 

Εύγε Μάραθον.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, ναι. Παλιά το έλεγαν ΜΙΤ αλλά μάλλον τους την έπεσαν οι άλλοι, οι κανονικοί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, ναι. Παλιά το έλεγαν ΜΙΤ αλλά μάλλον τους την έπεσαν οι άλλοι, οι κανονικοί.

κι εγώ έτσι το ξερα.κι οταν ήμουν μικρός και μιλούσα για τον δάσκαλο μου..καποιοι με δουλευαν ..λεγοντας μου ότι ο δασκαλος μου δεν ειναι πυρηνικος επιστήμονας.

 

Για αυτο και σε ρώτησα.

 

Περασαν σαν νερο τα ατιμα τα χρονια..γαμωτο..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου