Προς το περιεχόμενο

Musicman Gamechanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσει ο συντηρητισμός επιπέδου γριάς 90 χρονών των απανταχού μουσικών και δη κιθαριστών.

 

Λίσεν πήπολ.

 

Την εποχή του Apple IIe οι άνθρωποι έμπαιναν στα μαγαζιά και ζητούσαν "ένα Visicalc". Οι πωλητές τους απαντούσαν ότι το Visicalc είναι πρόγραμμα, και για να το τρέξουν χρειάζονται έναν Apple IIe. "Yeah, whatever, just give me a Visicalc".

 

Αν δεν σας λένε τίποτα αυτά, είναι για ήταν μερικά χρόνια πριν γεννηθεί το 70% των μελών αυτού του φόρουμ...

 

Στη συνέχεια εκατομμύρια άνθρωποι αγόρασαν PC για να μπορούν να τρέξουν το Lotus 1-2-3 και το Wordperfect. Σήμερα ένα τεράστιο ποσοστό των παγκόσμια εγκατεστημένων PCs τρέχουν σχεδόν αποκλειστικά το Office και κάποιον Internet Browser.

 

Από τα παραπάνω φαντάζομαι ότι θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι οι ΗΥ φτιάχτηκαν για τρέχουν 3-4 εφαρμογές (κυρίως, αυτές που ενδιαφέρουν ΕΜΑΣ). Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι οι επιλογές είναι πάντοτε ευπρόσδεκτες και το περιορισμένο reality tunnel στο οποίο ταξιδεύουμε δεν αποτελεί παρά ένα απειροελάχιστο κομμάτι του κόσμου?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα αυτα που ποσταρε bloody ειναι κακασχημα γιαυτο δεν πετυχαν. το gamechanger δεν επεμβαινει πουθενα οπτικα . το θεμα ειναι αμα χαλασει κατι η αμα θες να αλλαξεις μαγνητες , τι κανεις ;;;

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσει ο συντηρητισμός επιπέδου γριάς 90 χρονών των απανταχού μουσικών και δη κιθαριστών.

 

Λίσεν πήπολ. Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι οι επιλογές είναι πάντοτε ευπρόσδεκτες και το περιορισμένο reality tunnel στο οποίο ταξιδεύουμε δεν αποτελεί παρά ένα απειροελάχιστο κομμάτι του κόσμου?

 

Γιου κεν τράι του λίσεν του! Ούτε ενενήντα χρονών είμαι, ούτε όμως και εννιά (όχι, φυσικά και δεν είναι σπόντα ότι είσαι εσύ). Το έχεις ξαναθίξει το θέμα και δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Επειδή έχεις έναν μάλλον υπερβάλλοντα ζήλο να δεις μια ανανέωση σε αυτόν τον τομέα, ίσως (λέμε: ίσως) είσαι αυτόματα ευνοϊκά προδιατεθειμένος σε οτιδήποτε λανσάρεται. Το θέμα είναι όμως αν προσφέρει κάτι που κάποιος χρειάζεται, ή αν απλά πείθει τον εαυτό του ότι το χρειάζεται. Εγώ σημείωσα το αυτονόητο, πως η αρχή λειτουργίας αυτή είναι εξαιρετικά απλή και δουλεύει (συν τα ήδη υπάρχοντα περίπλοκα configurations για τα σπλιτ, φάσεις κλπ. αν κάποιος τα επιθυμεί). Καλή η πρόοδος και δεν θα με πεις ποτέ οπισθοδρομικό, αλλά αρκεί να προσφέρει κάτι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσει ο συντηρητισμός επιπέδου γριάς 90 χρονών των απανταχού μουσικών και δη κιθαριστών.

 

...

 

Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι οι επιλογές είναι πάντοτε ευπρόσδεκτες και το περιορισμένο reality tunnel στο οποίο ταξιδεύουμε δεν αποτελεί παρά ένα απειροελάχιστο κομμάτι του κόσμου?

 

Μα δεν ειναι θεμα συντηρητισμου. Εγω απλα αναρωτιεμαι ποσοι απο μας νιωθουν οτι πραγματικα τους ελειπαν μεχρι τωρα 9.000.000 επιλογες στον ηχο. Δηλαδη κατα ποσο η συγκεκριμενη ιδεα ανταποκρινεται σε καποια υπαρκτη αναγκη.

 

Η πλακα που εχουν παθει οι μπασιστες π.χ. με τις mini κεφαλες και παναλαφρες neodymium καμπινες δειχνει οτι πραγματικα ελειπαν απο την αγορα. Καμια στενομυαλια και κανενας συντηρητισμος δεν εμποδισε τον κοσμο απο το να ανταποκριθει σε προιοντα που του ελυναν προβληματα.

 

Αρα και στην περιπτωση μας, η αγορα θα κρινει την τυχη της συγκεκριμενης ιδεας. Και ειμαι σιγουρος πως αν η αγορα ανταποκριθει, η MusicMan δε θα παιζει μπαλα μονη της για πολυ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απλα αναρωτιεμαι ποσοι απο μας νιωθουν οτι πραγματικα τους ελειπαν μεχρι τωρα 9.000.000 επιλογες στον ηχο.

 

Kανενας - σιγουρο πραγμα.

Το ποσοι ομως θελουν να εχουν πολλους συνδυασμους μαγνητων σε ενα οργανο ειναι αλλη ερωτηση και θα βρεις πολλους που θα απαντησουν "Ναι". Προσωπικα μου αρεσει τα οργανα μου να εχουν extended - περιεργα wiring. Οι περισσοτεροι που παιζουν με κλασσικες ss tele χρησιμοποιουν 3θεσιους αντε 4θεσιους, η δικια μου εχει πενταθεσιο και μου φαινεται "περιορισμενη" σε σχεση με τις 10 επιλογες της HSH Diablo μου. Στην οποια παρεπιπτοντως ηθελα να προσθεσω και μερικες ακομα επιλογες, οπως out of phase, middle singlecoil μονος κλπ και ο μονος λογος που δεν το κανω ειναι για να αποφυγω το overcomplication στα controls και τις εξτρα τρυπες.

 

H συγκεκριμενη κιθαρα δεν προσφερει κατι καινουριο - ολες αυτες οι επιλογες υπαρχουν και μπορουν να επιτευχθουν σε οποιοδηποτε οργανο με αναλογο configuration. Απλα σου επιτρεπουν να τις εχεις ΟΛΕΣ σε ενα οργανο. Δεν απευθυνεται απαραιτητα σε αυτους που θελουν/χρειαζονται ΟΛΟΥΣ αυτους τους ηχους αλλα σε αυτους που θελουν ΠΑΡΑΠΑΝΩ ηχους απο αυτους που συνηθως βρισκεις σε stock οργανα.

 

Και που κακα τα ψεματα, ειναι πολλοι. Οταν ο Morse γεμιζε τις κιθαρες του μαγνητες, ο Page εκανε τα controls της LP πιλοτηριο αεροπλανου, ο Moore εβαζε τους μαγνητες του εκτος φασης ηταν ενταξει αλλα αν καποιος θελησει να το κανει σημερα ειναι απλα τεχνολογικα παπατζιλικια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο για αυτες τις κιθαρες που ποσταρες Σπυρο, εχουν καποιες σημαντικες διαφορες σε συγκριση με το gamechanger:

1) Ειναι δυσχρηστες - το να εχεις ενα διακοπτακι για καθε μαγνητη εχει δοκιμαστει πολλες φορες και σπανια πετυχαινει. Η μεταβαση απο ενα ηχο σε εναν αλλο συχνα απαιτει το χειρισμο 3 ή και παραπανω διακοπτων. Στο gamechanger εχεις ενα κλασσικο πενταθεσιο και ενα push pull (κλασσικο layout) ή ενα momentary switch (απλο παλι, no?).

2) Eιναι ιδιαιτερα τολμηρες εμφανισιακα (i.e. οι περισσοτεροι θα τις θεωρησουν κακασχημες).

3) Δινουν περιεργους/νεους ηχους που συχνα ειναι...non usable ή και ιδιοι μεταξυ τους. Δεν υπαρχει τρομερη διαφορα μεταξυ 2 singlecoil,με τον ενα ελαχιστα πιο πανω απο τον αλλο - χιλιες φορες να εχεις ενα πιο παραδοσιακο layout με πληθωρα συνδυασμων παρα περιεργα pickup configs. Ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις πετυχημενων σχεδιασεων με μη-κλασσικα pu configs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα είναι να ξέρεις τι θες. Ακόμα και αν αυτό δεν υπάρχει στην αγορά. Αν ξέρεις τι θες και κάποιος σου δώσει 9 εκατ. συνδυασμούς και μέσα σε αυτούς είναι οι τρεις ήχοι που ήθελες εσύ και αλλιώς δεν μπορούσες να πετύχεις, είσαι πάνω στ'άλογο.

 

Αν δεν ξέρεις τι θες και απλώς βλέπεις τους 9 εκατ. συνδυασμούς ως ακόμα μια τεχνολογική επέκταση του εαυτού σου - την οποία όμως τελικά δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτε, έχεις πέσει από τ'άλογο και δεν το πήρες χαμπάρι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συγκεκριμενη κιθαρα δεν προσφερει κατι καινουριο - ολες αυτες οι επιλογες υπαρχουν και μπορουν να επιτευχθουν σε οποιοδηποτε οργανο με αναλογο configuration. Απλα σου επιτρεπουν να τις εχεις ΟΛΕΣ σε ενα οργανο. Δεν απευθυνεται απαραιτητα σε αυτους που θελουν/χρειαζονται ΟΛΟΥΣ αυτους τους ηχους αλλα σε αυτους που θελουν ΠΑΡΑΠΑΝΩ ηχους απο αυτους που συνηθως βρισκεις σε stock οργανα.

 

Δεν διαφωνω καπου επι της ουσιας. Αυτο που λεω ειναι οτι αν η συγκεκριμενη λυση πραγματικα λειπει απο την αγορα, τοτε καμια οπισθοδρομικοτητα δεν προκειται την εμποδισει απο το να κανει παταγο και να υιοθετηθει και απο αλλους κατασκευαστες. Αλλιως θα βρει τη θεση της να καλυπτει ενα συγκεκριμενο niche.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα αν καποιος θελησει να το κανει σημερα ειναι απλα τεχνολογικα παπατζιλικια?

 

Όχι βέβαια. Να δεχθώ φυσικά ότι είναι αισθητικά καλύτερο, ότι θα γλιτώσει χρήματα κάποιος που θα αγόραζε διαφορετικές κιθάρες με άλλες συνδεσμολογίες, ότι θα έκανε τη ζωή του απλούστερη, ότι είναι μάλλον χρήσιμο για καταστάσεις στούντιο κλπ. Αλλά να ρωτήσω το εξής: έχεις κατασταλάξει στο ποια συνδεσμολογία σου αρέσει? Τις χρειάζεσαι όλες ανεξαιρέτως? Ανά πάσα στιγμή?

 

Αυτό που έχω διαπιστώσει με τη δικιά μου πείρα είναι ότι κάποια στιγμή μετά την εξαντλητική ενασχόληση με το versatility και την ανάγκη που ορισμένοι νιώθουν να έχουν τις επιλογές ενός πιλοτηρίου Boeing στις άκρες των δαχτύλων τους, επέρχεται μια κατάσταση κορεσμού. Όσο αναλώνεσαι περισσότερο στα τεχνολογικά τόσο περισσότερο κοιτάς το δάχτυλο και όχι το δάσος που είναι η μουσική δημιουργία... Παρατραβηγμένο παράδειγμα: στο μακρινό μέλλον μπορεί να βγει μια κιθάρα που ανιχνεύει τα ηλ. φορτία σε κάποιους νευρώνες στον εγκέφαλο και αυτόματα να αλλάζει τις συνδεσμολογίες στους μαγνήτες ανάλογα με την όρεξη της στιγμής. Πρέπει να τρέξουμε όλοι πάραυτα να την αγοράσουμε, ή θα εξακολουθεί να μας αρκεί το παλιομοδίτικο (αλλά αποτελεσματικό) switch?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια. Να δεχθώ φυσικά ότι είναι αισθητικά καλύτερο, ότι θα γλιτώσει χρήματα κάποιος που θα αγόραζε διαφορετικές κιθάρες με άλλες συνδεσμολογίες, ότι θα έκανε τη ζωή του απλούστερη, ότι είναι μάλλον χρήσιμο για καταστάσεις στούντιο κλπ. Αλλά να ρωτήσω το εξής: έχεις κατασταλάξει στο ποια συνδεσμολογία σου αρέσει? Τις χρειάζεσαι όλες ανεξαιρέτως? Ανά πάσα στιγμή?

 

Eχουν ενα point οι ερωτησεις σου - δεν ειναι αυτη η κιθαρα για ολους. Ειναι για αυτους που ξερουν τι χρειαζονται και κατα ποσο πραγματικα το χρειαζονται. Προσωπικα εχω κατασταλαξει στο ποιες συνδεσμολογιες μου αρεσουν - και δεν τις χρειαζομαι ολες ανα πασα στιγμη. Αρκετες ναι, ολες οχι. Αν ξερω οτι θα παιξω το ταδε ειδος μουσικης, θα χρησιμοποιησω σχεδον κατα κορον ορισμενους ηχους. Σε ενα αλλο σεναριο/δουλεια/live, αλλους ηχους. Aγου ομως μου δινεται η δυνατοτητα να μην χρειαζεται να πιανω κολλητηρι μεταξυ καθε δουλειας/gig ωστε να εχω καθε φορα τους ηχους που θελω, γιατι να μην την εκμεταλλευτω?

 

Το συγκεκριμενο οργανο βεβαια δεν ειναι για ολους και για αλλο λογο: πρεπει να σου αρεσει και το οργανο σαν βαση. Δε νομιζω οτι καποιος die-hard strat/335 player θα το γυρνουσε στη reflex μονο και μονο για τα switching options - εξαλλου, αν ειναι die-hard X player, παει να πει οτι αυτο το Χ τον καλυπτει, οποτε γιατι να αλλαξει. Πρεπει δηλαδη και το οργανο ως φιλοσοφια να ειναι κοντα στα οργανα που χρησιμοποιειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου