Προς το περιεχόμενο

Musicman Gamechanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη αν κάποιος το έχει ήδη αναφέρει, αλλά η συζήτηση εξελίσσεται σε λάθος βάση.

 

Οποιος μπήκε στη διαδικασία να δεί τα 2 βίντεο και όχι 5, που προσθεσα (σόρι TGL) στο πρώτο ποστ, θα είχε καταλάβει πως η πρωτοτυπία του συστήματος δεν οφείλεται στις 8,500,000 επιλογές... αλλά στο ότι ένω τις προσφέρει χωρίς να ασχολείσαι με το κολλητήρι, μπορείς ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΣΑΝ PRESET ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΘΕΣΙΟ αυτές που γουστάρεις!

Εχουν λάβει σοβαρά υπ' όψη όποια τεχνοφοβία ή την δυσχρηστία των πολλών ΚΟΥΜΠΑΚΙΩΝ στα live.

Αυτή είναι η μεγάλη πρωτοτυπία.

Κλασικό σεταπ volume, tone (push -pull για περισσότερες επιλογές για όποιον ενδιαφέρεται) και πενταθέσιος.

 

Καταρχάς τι sorry, πολύ καλά έκανες με τα βίντεο, αν και αν δει κάποιος και τα 5 θα πάρει μια ολοκληρωμένη ιδέα για το εγχείρημα (και εγώ σε δόσεις τα είδα βέβαια, καθότι πολλή ώρα...).

 

Αυτό που γράφεις, ότι πρόκειται δηλαδή για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθάρα που με μια απλή και ιδιοφυή πατέντα "φορτώνεται" με όποιο συνδιασμό θέλει κάποιος, είναι αυτό που λέμε τόση ώρα ο Odis κι εγώ. Άλλο η τεχνοφοβία βέβαια και άλλο ο στείρος αντιδραστικός συντηρητισμός...

 

Μίλαγα με το φιλαράκι σου και μου έλεγε ότι το συζητήσατε... αυτός ήταν που εξέφρασε την άποψη περί "συντηρητισμού των μουσικών" και ότι δεν είναι αισιόδοξος ότι αυτός ο συντηρητισμός θα επιτρέψει σε μια τέτοια ιδέα να προκόψει. Ας ελπίσουμε ότι έχει άδικο, αν μη τι άλλο, για να βρίσκουν τέτοιες ιδέες μιμητές και αντιγραφείς.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας ελπίσουμε ότι έχει άδικο, αν μη τι άλλο, για να βρίσκουν τέτοιες ιδέες μιμητές και αντιγραφείς.

 

Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... Αν δεν πετυχει, θα γκρινιαζει ο κυρ-Sterling για τους βλακες οπισθοδρομικους μουσικους που πανε και αγοραζουν Fender. Αν πετυχει, παλι θα γκρινιαζει ο κυρ-Sterling οταν θα κανουν κατι αντιστοιχο και αλλοι κατασκευαστες... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους!

 

Καταρχάς να πω πως είδα και τα 5 βιντεακια...και μπορώ να βγαλω μια ολοκληρωμένη γνωμη...

 

Μαρεσει η σταση των παλικαριών που ειπαν να βγάλουν κατι το οποίο...μονο φραπέ δεν φτιάχνει...αλλά εχει λιγότερα κουμπάκια...

 

Καποια πραγματα που ειναι λιγο λαθος κατα την γνωμη μου...

 

1) Timing - δλδ τι σκεφτόντουσαν οταν ταυτόχρονα βγαινει η Firewood X? Φαγαμε φρικη όλοι μας με το τερας με USB στον πισινό και τωρα μας φέρνουν κατι αντίστοιχο αλλα πιο όμορφο εξωτερικά ?

 

2) Emulation - Παλι emulation ειναι το σύστημα...αποτι κατάλαβα δλδ...αρα χαρα στο πράμα...και τι εγινε που εχει φορουμ και patchbay για να τα κατευαζεις απ το ιντερνετε...στο κατω κατω παρτε μια behringer midi guitar κατευαστε ήχους και παιξτε κλαρίνο...τι 9,000,000 ηχοι κ ιστορίες...

 

3) Ask-famous-guitarists-to-promote-your-gear-cause-it-wont-sell-otherwise νοοτροπία - εργάζομαι στον χώρο των πωλήσεων...και εχω μάθει ενα πραγμα...αν το προϊόν ειναι καλο χρειάζεται πολύ διαφήμιση..αν το προιον ειναι πολυ πρωτότυπο και μαμαει και σου λύνει τα χέρια...δεν θες πολυ διαφημηση...απ τον εναν στον αλλον θα πάει...

 

Δλδ..ο petrucci για παράδειγμα ειναι τόσο ψείρας στον ήχο του που σιγα μην αφηνε τις formula για το frankenstein-wiring-masterpiece...

 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!!!

 

Συνοψίζοντας θα έλεγα οτι δεν εχει καμία διαφορα ηχητικά απο αλλες κιθάρες η απο τις taylor variax...firewood x...blablabla...ΑΛΛΑ ειναι ενα must οργανο για session-αδες που εχουν 50 σχήματα να καλύψουν και δεν εχουν και/ή δεν θελουν 400 όργανα στην πλατη τους...

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Emulation - Παλι emulation ειναι το σύστημα...αποτι κατάλαβα δλδ...

 

 

 

Συνοψίζοντας θα έλεγα οτι δεν εχει καμία διαφορα ηχητικά απο αλλες κιθάρες η απο τις taylor variax...firewood x...blablabla...

 

Λαθος καταλαβες. Δεν εχει καμια σχεση με emulation/modelling/ψηφιακο gismo η συγκεκριμενη κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συνηθως οι session players εξω κουβαλανε πολυ αυθεντικα πραγματα στα στουντιος (μια που πληρωνονται και πολυ καλα γι αυτο). η εμπειρια του παρελθοντος λεει οτι κατι τετοιες αποπειρες κατα κανονα πανε απατες στο κοινο της κιθαρας. η μονες εξαιρεσεις που μπορω να σκεφτω ειναι η parker (που ειδικα οι πρωτες nitefly με τους πιεζοηλεκτρικους ηχους, lock κλειδια, ταστιερα γραφιτη, και τιμη γυρω στα 500-600 $, ειχαν παει πολυ καλα), και τα διαφορα amp simulators που ομως απευθυνονται κυριως στο ερασιτεχνικο κοινο. (δεν υπολογιζω βεβαια τις διαφημισεις/σπονσορισματα των επαγγελματιων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Ask-famous-guitarists-to-promote-your-gear-cause-it-wont-sell-otherwise νοοτροπία - εργάζομαι στον χώρο των πωλήσεων...και εχω μάθει ενα πραγμα...αν το προϊόν ειναι καλο χρειάζεται πολύ διαφήμιση..αν το προιον ειναι πολυ πρωτότυπο και μαμαει και σου λύνει τα χέρια...δεν θες πολυ διαφημηση...απ τον εναν στον αλλον θα πάει...

 

Πέρα από το emulation που δεν το κατάλαβες καθόλου, κάνεις και εδώ (κατά κάποιον τρόπο) λάθος. Βλέπεις, όλοι αυτοί στα videos είναι ήδη endosers της EBMM, οπότε σ'αυτούς θα πήγαινε πρώτα το σύστημα για testing. Ο Sterling έχει πει (δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω, αλλά δεν μπορεί να λέει και παπαριές) ότι δεν έχει υπογράψει συμβόλαιο με ΚΑΝΕΝΑΝ απ'αυτούς που βλέπεις. Όλη η συνεργασία είναι gentlemen agreement. Ό,τι και να ισχύει, δεν θυμάμαι κανέναν να έχει φύγει από την EBMM για άλλη εταιρεία.  ;) Μην το μπερδεύεις επομένως με καραγκιοζιλίκια σαν του Mustaine, που έχει περάσει από 473 εταιρείες του χώρου τα τελευταία 10 χρόνια...

 

Όσο για αυτά που λες για τις πωλήσεις, δεν ξέρω πόσα χρόνια είσαι στο χώρο, αλλά δέξου την γνώμη κάποιου που είναι πολλά, ότι ΔΕΝ ισχύουν με την καμμία.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έστειλα την κιθάρα μου για splitαρίσματα κτλ και ενώ είχα σκεφτεί να την στήσω έτσι ώστε να έχω τις περισσότερες δυνατές επιλογές, τελικά απλά splitαρα τους 2 humbuckers στις θέσεις 1-5 γιατί όλες οι υπόλοιπες ιδέες μου ήθελαν τρελό σχεδιασμό και σκέψη για το σε ποια θέση θα παίζουν ποιοι μαγνήτες και πόσα έξτρα Miniswitches θα χρειαστώ και πόσο παραπάνω θα στοιχίσει κτλ κτλ.

 

αν είχα κάνει τις παραπάνω έξτρα απόπειρες που δεν έκανα τελικά, είμαι σίγουρος πως κάποια στιγμή κάποια απ τις θέσεις και λειτουργίες όλων αυτών των switches θα αποδεικνυόταν δύσχρηστη και θα ήθελε αλλαγή και πάλι πειραματισμό και πάλι να βάζω κολλητήρι, και να τα κάνω θάλασσα και να την στέλνω στον μάστορα κτλ κτλ.

 

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως αν όλα αυτά μπορούσα να τα κάνω με ένα κλικ στο ποντίκι του Η/Υ εκτός απ το ότι τώρα θα τα είχα (ενώ δεν τα έκανα γιατί κότεψα),

θα είχα κερδίσει χρόνο, χρήματα που πήγαν στον μάστορα, σιγουριά για το αποτέλεσμα, την άνεση αν κάτι δεν μ αρέσει τελικά να το αλλάξω επιτόπου.

Γενικά και μόνο το γεγονός ότι δεν πρέπει να κάθομαι να κατεβάζω diagrams από το νετ με όλη την πιθανότητα κάτι να πάει στραβά στις κολλίσεις, και το ότι μπορώ να συγκρίνω όποιους ήχους φανταστώ (μπορεί ναι είναι 2 ήχοι μπορεί και 9000000000000000) τον ένα μετά τον άλλο και όχι περιμένοντας μισή ώρα μέχρι να κάνω τις κολλήσεις, κρατάει το κεφάλι μου ήσυχο και μακρυά από χρονοβόρες διαδικαστικές βλακείες.

 

Ο λόγος που υποστηρίζω την ιδέα της gamechanger είναι ο ίδιος λόγος που ο περισσότερος κόσμος στις μέρες μας χρησιμοποιεί cds ή ακόμα και mp3s αντί για βινύλιο, με την σημαντική διαφορά όμως ότι στην περίπτωση του gamechanger δεν θυσιάζεται η ποιότητα στον βωμό της χρησιμότητας!

 

Επίσης στο 4:03 του παρακάτω βίντεο, αναφέρεται ότι το έξτρα κόστος θα είναι κάτι πολύ μικρό και όχι της τάξεως των χιλιάρικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

OK, back from the dead με ένα νεώτερο βιντεάκι που δείχνει πως δουλεύει (και πως ακούγεται) το πράμα:

 

 

και ένα για μπάσσο:

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου