Προς το περιεχόμενο

Musicman Gamechanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι (με τις πενιχρές μου γνώσεις) πως επειδή η αλλαγή του δρόμου του σήματος γίνεται στιγμιαία, αν παρεμβάλουμε έναν πυκνωτή θα έχουμε είτε καθυστέρηση είτε αυξομειώσεις λόγω στιγμιαίας φόρτισης/αποφόρτισης. Ίσως γι αυτό δεν μπήκε κάτι.

 

Noμιζω οτι θα ειναι τοσο μικρη η καθυστερηση αυτη που θα την ελεγες ανεπαισθητη...Οταν ο TGL ανεφερε τους πυκνωτες, εμενα προσωπικα μου ηρθε στο μυαλο το Gibson Varitone - φαντασου ενα παρομοιο συστημα που αντι να ελεγχεται απο ενα κλασσικο rotary switch, ελεγχεται απο το υπαρχον control system. Φανταζομαι οτι θα μπορουσε να λειτουργησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Noμιζω οτι θα ειναι τοσο μικρη η καθυστερηση αυτη που θα την ελεγες ανεπαισθητη...Οταν ο TGL ανεφερε τους πυκνωτες, εμενα προσωπικα μου ηρθε στο μυαλο το Gibson Varitone - φαντασου ενα παρομοιο συστημα που αντι να ελεγχεται απο ενα κλασσικο rotary switch, ελεγχεται απο το υπαρχον control system. Φανταζομαι οτι θα μπορουσε να λειτουργησει...

Κατάλαβα τι εννοείς. Ναι, αυτό θα μπορούσε να γίνει.

Έτσι κι αλλιώς είμαστε ακόμα στα γεννητούρια του συστήματος. Έχει πολύ ενδιαφέρον, και πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς. Ναι, αυτό θα μπορούσε να γίνει.

Έτσι κι αλλιώς είμαστε ακόμα στα γεννητούρια του συστήματος. Έχει πολύ ενδιαφέρον, και πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του.

 

Σχετικά με τις προοπτικές του εγχειρήματος, θα άξιζε να δούμε τη φιλοσοφία του εμπνευστή του... Ο Sterling είναι ένας τυπάς, που, όταν ήταν πιτσιρίκος, πήγαινε και ζάλιζε τα @@ του Leo Fender στο εργαστήριο και πάντοτε ψαχνόταν επί των... εξελικτικών δυνατοτήτων των κιθαρών/μπάσσων. Χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει τελείως από την παράδοση ("if it works... make it work better").

 

Αυτό που κάνει το gamechanger πάντοτε μπορούσαν να το κάνουν οι κιθάρες, απλώς τώρα έγινε εφικτό από άποψης κόστους και ωριμότητας της τεχνολογίας. Εξάλλου ο Sterling ποτέ δεν ανακοινώνει κάτι που αποτελεί πυροτέχνημα. Πριν κάποια χρόνια, δαπάνησε ένα σκασμό λεφτά και χρόνο R&D αναζητώντας νέα σύνθετα υλικά για το (καινούργιο τότε) Bongo. Για να καταλήξει τελικά ότι το ξύλο ήταν η καλύτερη επιλογή (γι'αυτό που θέλανε να κάνουνε).  :)

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Είναι πασιφανές ότι υπάρχουν δύο τύποι μουσικών που θα σταθούν απέναντι σε ένα τέτοιο μαραφέτι: στην πρώτη κατηγορία είναι αυτοί που, όπως έγραψε ο SF στο άλλο θέμα με τον άσχετο τίτλο, "παίζουν με έναν ήχο". Στη δεύτερη αυτοί που τους φαίνεται ότι θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν παρόμοιες δυνατότητες.

 

Στην πρώτη περίπτωση αδυνατώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να συμμετάσχουν σ'αυτό το θέμα. Είναι σαν να επιμένω εγώ να καταθέσω άποψη σχετικά με εξοπλισμό ορειβασίας. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ, όλα ίδια μου φαίνονται, δεν έχω γνώμη. Δεν είναι ντροπή να μην έχουμε γνώμη για κάτι. Και, όχι, η "γνώμη" ότι "η ορειβασία είναι μια γελοία δραστηριότητα" δεν κινείται στη σφαίρα της σοβαρότητας. Δεν μπορούμε να κάνουμε "φιλοσοφικές" συζητήσεις όταν είμαστε άσχετοι με τη "φιλοσοφία" που αποτελεί το σημείο αναφοράς.

 

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν παίζω με έναν ήχο (ενός μαγνήτη), και εννοείται πως βασίζομαι σε όλες τις επιμέρους αλλαγές του volume, των tone και του διακόπτη όχι μόνο από το ένα κομμάτι στο άλλο, αλλά και πάντοτε μέσα σε ένα. Επομένως όχι μόνο δεν είμαι άσχετος αλλά τολμώ να πω ότι έχω πείρα επ'αυτού διότι όπως σημείωσα και προηγουμένως έχω δοκιμάσει να παίξω με περισσότερα διακοπτάκια και το βρήκα εξαιρετικά άβολο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν παίζω με έναν ήχο (ενός μαγνήτη), και εννοείται πως βασίζομαι σε όλες τις επιμέρους αλλαγές του volume, των tone και του διακόπτη όχι μόνο από το ένα κομμάτι στο άλλο, αλλά και πάντοτε μέσα σε ένα. Επομένως όχι μόνο δεν είμαι άσχετος αλλά τολμώ να πω ότι έχω πείρα επ'αυτού διότι όπως σημείωσα και προηγουμένως έχω δοκιμάσει να παίξω με περισσότερα διακοπτάκια και το βρήκα εξαιρετικά άβολο.

 

Bloody_sunday (χωρίς άλλα ψευδώνυμα)

 

Θα σου πω κάτι και θέλω να προσπαθήσεις πολύ σοβαρά να το καταλάβεις:

 

Ό,τι τυχαίνει να γράφω στο forum, δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε σένα. Δεν κάνουμε chat. Για να γίνω σαφέστερος, δεν με απασχολεί καθόλου πλέον να απευθυνθώ σε εσένα, και αυτό το post είναι η τελευταία εξαίρεση στον κανόνα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είσαι άσχετος ή σχετικός ούτε με πόσα διακοπτάκια παίζεις. Newsflash: o κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω σου. Ξεκόλλα. Ευχαριστώ

 

(Ζητώ συγγνώμη από τους λοιπούς συμμετέχοντες για το -αναγκαίο πάντως κατά τη γνώμη μου- off topic. Δεν θα επαναληφθεί).

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bloody_sunday (χωρίς άλλα ψευδώνυμα)

 

Θα σου πω κάτι και θέλω να προσπαθήσεις πολύ σοβαρά να το καταλάβεις:

 

Ό,τι τυχαίνει να γράφω στο forum, δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε σένα. Δεν κάνουμε chat. Για να γίνω σαφέστερος, δεν με απασχολεί καθόλου πλέον να απευθυνθώ σε εσένα, και αυτό το post είναι η τελευταία εξαίρεση στον κανόνα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είσαι άσχετος ή σχετικός ούτε με πόσα διακοπτάκια παίζεις. Newsflash: o κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω σου. Ξεκόλλα. Ευχαριστώ

 

Λυπάμαι που έχεις αυτήν την άδικη εντύπωση, όμως μιας και δεν βρίσκεσαι μόνο εσύ εδώ (όπως με κατηγορείς ότι νομίζω) και το φόρουμ είναι δημόσιο, ήθελα να σημειώσω την άποψή μου για όποιον ενδιαφέρεται. Στις λοιπές ατυχείς λεκτικές πιρουέτες δεν θα απαντήσω. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις μιλούσα στο τηλέφωνο με (πολύ γνωστό) τεχνικό, για ένα τελείως άσχετο θέμα, και out of the blue άρχισε να μου λέει για κιθάρες που είχαν βγει πριν από 20 χρόνια και "απέτυχαν λόγω του συντηρητισμού των μουσικών"!  :o :o

 

Αυτό το επεισόδιο ο Yung θα το ονόμαζε "συγχρονισμό".  ;)

 

Το ζήτημα παραμένει, καλές Γιώργη μου οι Tele (προσωπικά τις λατρεύω), ακόμα καλύτερα και... Esquire με έναν βασικό ήχο  ;D, αλλά καλές και οι 5 δισεκατομμύρια επιλογές που δίνει η τεχνολογία. Εργαλεία είναι. Θα τα δούμε πως δουλεύουν, ας έχουμε τα μυαλά μας ανοιχτά για να τα εκμεταλευτούμε κιόλας.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγγνώμη αν κάποιος το έχει ήδη αναφέρει, αλλά η συζήτηση εξελίσσεται σε λάθος βάση.

 

Οποιος μπήκε στη διαδικασία να δεί τα 2 βίντεο και όχι 5, που προσθεσα (σόρι TGL) στο πρώτο ποστ, θα είχε καταλάβει πως η πρωτοτυπία του συστήματος δεν οφείλεται στις 8,500,000 επιλογές... αλλά στο ότι ένω τις προσφέρει χωρίς να ασχολείσαι με το κολλητήρι, μπορείς ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΣΑΝ PRESET ΣΤΟΝ ΠΕΝΤΑΘΕΣΙΟ αυτές που γουστάρεις!

Εχουν λάβει σοβαρά υπ' όψη όποια τεχνοφοβία ή την δυσχρηστία των πολλών ΚΟΥΜΠΑΚΙΩΝ στα live.

Αυτή είναι η μεγάλη πρωτοτυπία.

Κλασικό σεταπ volume, tone (push -pull για περισσότερες επιλογές για όποιον ενδιαφέρεται) και πενταθέσιος.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια σκεψη!

το κανει απιστευτα βολικο το οτι μπορεις και αποθηκευεις αυτα που σου αρεσουν!

 

προσωπικα αυτην την στιγμη κατι τετοιο μου ειναι αχρηστο!

αλλα για μια περιοδο που επαιζα σε ενα group με διασκευες με αποτελεσμα να πρεπει να εχω πολλους διαφορετικους ηχους και τετοιο θα ηταν σωτηρια!

 

αυτη η κιθαρα μια καλη πεταλιερα κ ενας λαμαπτος ενισχυτης και μπορεις να παιξεις τα παντα χωρις να ποναει η μεση σου!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου