Προς το περιεχόμενο

Η σπουδαιότητα του Μετρονόμου για το σύγχρονο drummer


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν το προσεξες φιλε Χαρη..το thread απευθυνετε στον συγχρονο drummer. Δεν μιλησα ποτε για προβα με μετρονομο. Κατι τετοιο δεν γινετε. Ηθελα να ρωτησω..Με ολο το σεβασμο..εισαι drummer?

Καταρχήν η ορθογραφία είναι ο καλύτερός σου φίλος. Δεύτερον, μόλις τελείωσα ένα μήνα εντατικών προβών με έναν εξαιρετικό drummer (με μετρονόμο φυσικά) που πήγαν άψογα. Επιπλέον, διακρίνω μια έντονη επιθετικότητα στη στάση σου: είναι απαραίτητο να είναι drummer (δεν αρκει να είναι απλά 'μουσικός'?) κάποιος για να έχει άποψη για τους drummer? και ("με όλο το σεβασμό") πρέπει να ζητήσει κάποιος την άδειά σου για να εκφράσει την εν λόγω άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω απολυτα με το αρθρο ο Μετρονομος για εναν αρχαριο ντραμμερ πχ εμενα ειναι το καλυτερο εργαλειο σχεδον σε καθε ασκηση που κανω εχω για συντροφια τη μικρη μου παντοφλα (ειναι λιγο μεγαλος) απλα πιστευω απο τη μια οτι οχι οτι ειναι πολυ σκληρος.......δεν μπορω να το εξηγησω...απλα  η φιλικη μου συμβουλη ειναι να βαλει λιγο νερο στο κρασι του και να μην θυμωνει τοσο στα κομεντ των αλλων...

 

παρολα αυτα η χρηση του μετρονομου ειναι αποφαση του καθε ντραμμερ αρκει βέβαια να μπορει και να βγαζει το κοματι....

 

το παραδειγμα με τις βοηθητικες μου αρεσε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να συζητησουμε ένα θεμα που ειμαι σιγουρος ότι εχει προβληματισει  παρα πολλους φιλους στην κοινοτητα μας.

 

Με ολο το σεβασμο..εισαι drummer? Η απλα πατας πανω σε ενα drummer για να γραψεις τα κομματακια σου στο studio??

 

ο Βέλγος τυμπανιστής Chander Sardjoe δουλεύει επάνω σε λογαριθμικές καμπύλες

 

Τυμπανομηχανες ε?ε?

εννοεις drum machines?λουπες στον υπολογιστη σου..? ;D ;D εισαι Dj? Τι εννοεις ακριβως και μου σπαταλας τη φαια μου ουσια?

Αλγοριθμικα grooves ε?χμμμ

Δεν τα ξερω αυτα εγω  ρε φιλε..

 

Θα ηθελα να συζητησουμε

 

:-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ndnikola

 

Να σου εξηγήσω γιατί γίνεται αυτό - πρόκειται για αλλοφοβία.

 

1. Ο Χ πιστεύει κάτι άλλο απ'αυτό που πιστεύω εγώ.

2. Ο Χ δεν είναι της ίδιας ράτσας με μένα (λ.χ., εγώ είμαι τυμπανιστής, ο ΑΛΛΟΣ είναι τραγουδιστής).

 

άρα:

 

3. Η γνώμη του Χ δεν μετράει.

 

Επίσης, Βαγγέλη, δεν θέλω να φουντώσω τη συζήτηση, αλλά ξαναδιάβασε αυτά που λες και θα δεις ότι φάσκεις και αντιφάσκεις σε απίθανο βαθμό: Από τη μία τα τύμπανα είναι 'καημένος' συνοδός (σα να λες δηλαδή ότι είσαι άμοιρος υπηρέτης..), από την άλλη ο μετρονόμος είναι το αφεντικό και ΠΡΕΠΕΙ ο τυμπανιστής να παίζει σα ρομπότ (τότε γιατί δεν σε αντικαθιστούν με μια τυμπανομηχανή;), από την παράλλη τα ηλεκτρονικά (που έχουν υποτίθεται τον πιο ακριβή χρονισμό) μάλλον δεν τα πολυσέβεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

O φίλος vagelism έχει όλη την καλή διάθεση να ανοίξει ενδιαφέροντα θέματα και την πρόθεση να υποστηρίξει τις απόψεις του. Βέβαια φαίνεται πως το κάνει αυτό ενώ απολαμβάνει προφανώς το status του δασκάλου στον έξω κόσμο.

Από τη μία πρέπει οι συμμετέχοντες να σέβονται έστω τον χρόνο του αλλά και αυτός θα πρέπει να καταλάβει πως επειδή ανοίγει θέμα στον συγκεκριμένο τομέα, δεν σημαίνει πως αφορά μόνο τους drummer. Ιδιαίτερα στο σάιτ που μουσικοί συζητούν μουσική τεχνολογία ενώ σήμερα τα όρια του κιθαρίστα από τον πιανίστα ή τον ηχολήπτη στενεύουν πολύ.

Δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς σε μια ανοιχτή γραπτή συζήτηση πέφτουν πολλές απόψεις (σωστές, λάθος ή απλά διαφορετικές) και η τεκμηρίωση των όποιων θέσεων επιβάλεται. Κάτι σαν το Κύπελο ένα πράμα όπου ο Πανκουτσαλευριακός μπορεί να αποκλείσει τον πρωταθλητή αν αυτός δεν τον αντιμετωπίσει σαν άξιο αντίπαλο, ξεδιπλώνοντας όλα του τα ατού.

 

Υ.Γ. Παρείσακτος, με τέτοιο όνομα και 3 τέτοια ποστ...  ::)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Δεν βλέπω τίποτα κακό στο όνομα. Απεναντίας, απ'όσο παρατηρώ, πρόκειται για το μόνο όνομα χρήστη με ελληνικούς χαρακτήρες - αλλά ναι, απ'αυτή την άποψη είμαι όντως παρείσακτος.

 

Τώρα, αν αναφέρεσαι στην ευθύτητα που έχουν οι απαντήσεις μου, συγνώμη αλλά δεν έχω πολύ χρόνο. Το να προσπαθείς να επιβιώσεις σαν μουσικός στο Λονδίνο της Αγγλίας με όλον αυτόν τον ανταγωνισμό είναι πολύ δύσκολο πράγμα και θέλει πολύ, μα πολύ σκληρή δουλειά. Οπότε, απ'αυτή την άποψη, 3-4 ποστ είναι πολλά. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητοι φιλοι

Οσοι με ξερουν στο φορουμ του Νοιζ θα ξερουν οτι ουτε εριστικος ειμαι , ουτε ειρωνας.Ουτε ηθελα να θιξω κανεναν με την σταση μου.

Ο τιτλος του thread μου ηταν απολυτα ξεκαθαρος θεωρω ,και λυπαμαι αν σαν ντραμμερ τον απευθυνα μονο προς τους ντραμμερ και φανηκε οτι απεκλεια την κοινοτητα. Ηταν ενα καθαρο τεχνικο ζητημα ομως.

Ο λογος που ρωτησα τον παρεισακτο τι οργανο παιζει..ειναι γιατι ολα τα μουσικα οργανα ..δεν εχουν τις ιδιες αναγκες εξασκησης με το μετρονομο και οχι για να τον ειρωνευτω.

Καποια οργανα  ισως δεν χρειαζονται να τον ανοιξουν και καθολου. Καποια οργανα ομως δεν μπορουν χωρις αυτον και αυτο δεν το διαπραγματευομαι ουτε σαν μουσικος ουτε σαν καθηγητης. Φανταζεστε σολιστ πιανου η Βιολιου σε μελετη χωρις μετρονομο? Το thread μου λοιπον επαναλαμβανω απευθυνεται στον συγχρονο ντραμμερ και αυτη ειναι η αποψη μου σαν ντραμμερ.

Επισης καποιες αληθειες πρεπει να λεγονται με το ονομα τους . Αγαπητοι φιλοι κιθαριστες ..πιανιστες τραγουδιστες που διαβαζεται αυτες τι γραμμες...Οταν κανετε προβες..και παιξει η ταχυτητα..που στρεφετε το βλεμμα σας πρωτα? Στον ντραμμερ μηπως?Δεν λεω οτι ειναι σωστο..αλλα δυστηχως..ετσι ηταν και ετσι θα ειναι.

Επισης φιλε παρεισακτε..To οτι μπορεις και μιξαρεις τις λουπες σου στην ΤΥΜΠΑΝΟΜΗΧΑΝΗ σου ,,με ολο το σεβασμο ρε φιλε..ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΤΡΑΜΜΕΡ. Επισης  οποιος φιλος ντραμμερ εχει την καλοσυνη να παραθεσει την αποψη του...θα σου πει τι εχει τραβηξει με τον μετρονομο στο studio.

Με εκτιμηση προς ολους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η ορθογραφία είναι ο καλύτερός σου φίλος. Δεύτερον, μόλις τελείωσα ένα μήνα εντατικών προβών με έναν εξαιρετικό drummer (με μετρονόμο φυσικά) που πήγαν άψογα. Επιπλέον, διακρίνω μια έντονη επιθετικότητα στη στάση σου: είναι απαραίτητο να είναι drummer (δεν αρκει να είναι απλά 'μουσικός'?) κάποιος για να έχει άποψη για τους drummer? και ("με όλο το σεβασμό") πρέπει να ζητήσει κάποιος την άδειά σου για να εκφράσει την εν λόγω άποψη?  Επίσης, Βαγγέλη, δεν θέλω να φουντώσω τη συζήτηση, αλλά ξαναδιάβασε αυτά που λες και θα δεις ότι φάσκεις και αντιφάσκεις σε απίθανο βαθμό: Από τη μία τα τύμπανα είναι 'καημένος' συνοδός (σα να λες δηλαδή ότι είσαι άμοιρος υπηρέτης..), από την άλλη ο μετρονόμος είναι το αφεντικό και ΠΡΕΠΕΙ ο τυμπανιστής να παίζει σα ρομπότ (τότε γιατί δεν σε αντικαθιστούν με μια τυμπανομηχανή;), από την παράλλη τα ηλεκτρονικά (που έχουν υποτίθεται τον πιο ακριβή χρονισμό) μάλλον δεν τα πολυσέβεσαι.

 

Θες να πεις οτι κανατε προβες 5 ανθρωποι με μετρονομο ? Η μηπως εννοεις πανω σε loops h sequencers ?

Αν καταφερατε να συγχρονιστειτε με μετρονομο ...τι να πω ρε φιλε!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

εγω 15 χρονια προβες..δεν μπορεσα  να το κανω ποτε.

Φιλε στο 2ο...σε εχασα. Δεν ειμαστε συνοδοι..ειμαστε υπευθυνοι για το ρυθμικο συστημα της μουσικης. και ναι ωρες ωρες εχουμε τον ρολο τηα βασης. Δεν το αρνουμαι ουτε ντρεπομαι για αυτο. Ισα ισα αυτο ειναι που με μαγευει με τα drums. Η εννοια οτι δεν θα γινω ποτε....σολιστικο οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις οτι κανατε προβες 5 ανθρωποι με μετρονομο ? Η μηπως εννοεις πανω σε loops h sequencers ?

Αν καταφερατε να συγχρονιστειτε με μετρονομο ...τι να πω ρε φιλε!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

εγω 15 χρονια προβες..δεν μπορεσα  να το κανω ποτε.

Συγνώμη τι εννοείς δεν συγχρονιστήκατε με μετρονόμο;

 

Aγαπητοι φιλοι

Ο λογος που ρωτησα τον παρεισακτο τι οργανο παιζει..ειναι γιατι ολα τα μουσικα οργανα ..δεν εχουν τις ιδιες αναγκες εξασκησης με το μετρονομο και οχι για να τον ειρωνευτω.

Καποια οργανα  ισως δεν χρειαζονται να τον ανοιξουν και καθολου. Καποια οργανα ομως δεν μπορουν χωρις αυτον και αυτο δεν το διαπραγματευομαι ουτε σαν μουσικος ουτε σαν καθηγητης.

Ποια όργανα δηλαδή μπορούν και χωρίς μετρονόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drums είναι ένα κατ’εξοχην  ΡΥΘΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ.

 

Η σπουδαιοτητα του  μετρονομου για όλα τα μουσικα οργανα ..{συμπεριλαμβανομενης και της φωνης…γιατι ,τοσα χρονια στα ωδεια αναθεμα και αν εχω δει μια καθηγητρια φωνητικης να χρησιμοποιει μετρονομο για να διδαξει τραγουδι}

 

Συμφωνώ!! Το 95% της δυτικής μουσικής είναι ο ρυθμός και πρέπει όλοι να τον μελετούν είτε παίζουν drums, είτε κιθάρα, είτε τραγουδούν είτε σφυρίζουν... Τα υπόλοιπα (αρμονία, αυτοσχεδιασμοί, ήχοι, κτλ) έρχονται δεύτερα, γιατί όπως και να το κάνουμε αν τα μέλη μιας μπάντας δεν είναι σωστοί ρυθμικά το αποτέλεσμα θα είναι ένα χαλαρό και μαλθακό groove, οπότε βράστα όλα τα άλλα.

 

Πάντα με μετρονόμο η μελέτη, είτε για να παίζεις 10 ώρες σταθερό tempo ένα ρυθμό, είτε είσαι της φάσης αυτής του 0.1% που λέγαμε παραπάνω. Για να φτάσεις σε αυτά τα λογαριθμικά κτλ, πρέπει τα απλά και σταθερά να τα σκίζεις και οι αξίες να είναι για εσένα ότι είναι μια απλή πρόσθεση. Και για να φτάσεις ως εκεί θες μετρονόμο κάθε μέρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου