Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul studio 50's tribute p90


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΟΛΥ ωραια ειναι (για...Gibson... ;D)....

 

Aλλα ρε παιδι μου,δεν ξερω αν στο ειπε κανεις...

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ GOLDTOP??? ;D

 

Επισης ενα wraparound bridge  θα απογειωνε την κιθαρα και εμφανισιακα αλλα και ηχητικα...(δεν μπορω να τους καταλαβω εκει στη Gibson....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ GOLDTOP??? ;D

 

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχα!!! ;D ;D ;D

είπαμε, δεν ειμαι τόσο πρόστυχο αγόρι!!!!! αλήθεια, προσπαθούσα να με φανταστω με χρυσή κιθάρα και δεν μου έβγαινε...!!!!

Όσο για το wraparound φαντάζομαι θα έχει να κάνει με τη μείωση του κόστους.... υποθέτω πως θα μπορει να μπει μετά πάντως, ε?

 

Βluesscholar, κι εγώ υποπτευομαι το quality control της gibson για το θέμα του πάχους των μανικιών.... κάπου σε κάποιο αμερικανικο φόρουμ πάντως ήταν που διάβασα απο κάποιον που έκανε μετρήσεις και ήταν διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το wraparound φαντάζομαι θα έχει να κάνει με τη μείωση του κόστους.... υποθέτω πως θα μπορει να μπει μετά πάντως, ε?

 

ισα-ισα το wraparound ειναι πιο φτηνο..... ;D....

 

οχι ρε μαμωτο δεν μπορει να μπει χωρις να κανεις σοβαρη επεμβαση στην κιθαρα και να εχει και τρυπες μετα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχαχαχα!!! ;D ;D ;D

είπαμε, δεν ειμαι τόσο πρόστυχο αγόρι!!!!! αλήθεια, προσπαθούσα να με φανταστω με χρυσή κιθάρα και δεν μου έβγαινε...!!!!

Όσο για το wraparound φαντάζομαι θα έχει να κάνει με τη μείωση του κόστους.... υποθέτω πως θα μπορει να μπει μετά πάντως, ε?

 

Πάντως το goldtop μοντέλο είναι πραγματικά πολύ όμορφο. Δεν ξέρω αν μπόρεσες να τη δεις από κοντά, αλλά πραγματικά ΔΕΝ είναι τόσο ακραίο όσο νομίζεις και ούτε sparkly.

 

@ superfunk: όντως το wraparound θα ήταν μια άψογη επιλογή από πλευράς Gibson αλλά...

Όμως, υπάρχει η ενδιάμεση λύση (κάτι που είχα κάνει στην standard les paul που είχα). Δηλαδή, να περάσει κανείς τις χορδές γύρω από το tailpiece. Δεν ξέρω πόσο φέρνει ηχητικά αυτή η πατέντα στο κλασσικό wraparound αλλά είναι μια λύση και δουλεύει!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, να περάσει κανείς τις χορδές γύρω από το tailpiece. Δεν ξέρω πόσο φέρνει ηχητικά αυτή η πατέντα στο κλασσικό wraparound αλλά είναι μια λύση και δουλεύει!

 

μπα,τιποτα δεν κανει απλα μειωνει το tension των χορδων και κανει πιο ευκολοπαιχτη την κιθαρα....οι χορδες δυστυχως παλι περνανε απο την tune-o-matic γεφυρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα-ισα το wraparound ειναι πιο φτηνο..... ;D....

 

οχι ρε μαμωτο δεν μπορει να μπει χωρις να κανεις σοβαρη επεμβαση στην κιθαρα και να εχει και τρυπες μετα...

 

ε, τοτε δεν κάνω τίποτα... δεν την τρυπάω.... το πολύ πολύ να της βάλω το τρέμολο (που τώρα είναι στην sg) το οποίο μπαινει - βγαίνει αναίμακτα.

Bluescholar, έχεις δίκιο πως είναι πολύ όμορφη η goldtop και φυσικά δεν θα είναι και τόσο sparkly.... απλά έχοντας ήδη όμως αυτη που ειναι πολύυυ sparkly

PA170003.jpg

PA170009.jpg

PA170012.jpg

...σκέφτηκα να έχω κάτι πιο παραδοσιακό...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι, ανάλογα το χρώμα της κιθάρας μου κάνει ή δεν μου κάνει το binding... ας πούμε, μαύρη les paul χωρίς binding δεν μου αρέσει (οι 50s και 60s tribute υπάρχουν σε μαύρο χωρίς binding φυσικά, και δεν το βρίσκω ωραίο). Στο honeyburst (και στο λευκό) μου αρέσει χωρίς binding.

γενικά οι -burst δεν "χάνουν" χωρίς το binding. Η Silverburst Studio που έχω δείχνει φοβερή και χωρίς αυτό ;) ;D

 

μεγειά και καλόπαιχτη!!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα wraparound bridge  θα απογειωνε την κιθαρα και εμφανισιακα αλλα και ηχητικα...(δεν μπορω να τους καταλαβω εκει στη Gibson....) 

 

Τα κρατήσανε όλα για τις καινούργιες melody maker οι αθεόφοβοι  >:(

 

Θρέντ στο tdpri http://www.tdpri.com/forum/other-guitars-other-instruments/270357-new-gibson-melody-maker-body-styles-have-you-seen-these.html

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ωραια ειναι (για...Gibson... ;D)....

 

Aλλα ρε παιδι μου,δεν ξερω αν στο ειπε κανεις...

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ GOLDTOP??? ;D

 

Επισης ενα wraparound bridge  θα απογειωνε την κιθαρα και εμφανισιακα αλλα και ηχητικα...(δεν μπορω να τους καταλαβω εκει στη Gibson....) 

 

 

Ερώτηση :

Τι περισσότερο σου δίνει μία wraparound brige σε σχέση με την άλλη που θα έχει και tune 0 matic ?

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση :

Τι περισσότερο σου δίνει μία wraparound brige σε σχέση με την άλλη που θα έχει και tune 0 matic ?

 

Ηχο,ηχο και ακομα περισσοτερο...ηχο.....it is just a matter of physics .... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου