Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul studio 50's tribute p90


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για την αγορά της κιθάρας απο αμερική μεσολάβησε φίλος (που ζει και εδω αλλα και στην αμερική - και αυτό διευκόλυνε την αγορά και τη μεταφορά στο όνομά του) και του έδωσα σύνολο 650 ευρώ. Περίπου 620 έβγαινε η κιθαρα και τα υπόλοιπα μεταφορικά.

Όταν έφτασε η κιθαρα και τον ρώτησα αν του χρωστάω άλλα λεφτά μου είπε πως τα 650 αρκουσανε για την αγορα και τη μεταφορα (+3 ευρω τελωνειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έφτασε η κιθαρα και τον ρώτησα αν του χρωστάω άλλα λεφτά μου είπε πως τα 650 αρκουσανε για την αγορα και τη μεταφορα (+3 ευρω τελωνειο).

 

Καταρχήν μεγειά την κούκλα (και σόρυ που δεν κατάφερα να ρθω στο live!).

Σκέτη ζημιά, οι P90's.

Ερώτηση: Επειδή μόλις πριν λίγες ώρες κάηκα από εκτελωνισμό κιθάρας στα ελτα (πληρωσα >150 ευρώ και ήμουν και τυχερός!), πώς και πλήρωσε μόνο 3 ευρώ τελωνείο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μεγειά την κούκλα (και σόρυ που δεν κατάφερα να ρθω στο live!).

Σκέτη ζημιά, οι P90's.

Ερώτηση: Επειδή μόλις πριν λίγες ώρες κάηκα από εκτελωνισμό κιθάρας στα ελτα (πληρωσα >150 ευρώ και ήμουν και τυχερός!), πώς και πλήρωσε μόνο 3 ευρώ τελωνείο?

Κατανοώ την αγωνία σας για μάθηση αλλά γυρίστε το σε pm ή τηλέφωνο μιας και θα μπείτε σε περιγραφές διαδικασιών που δεν θα είναι ακριβώς νομότυπες.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτα όμως στείλτε και καμιά από τις όχι ακριβώς νομότυπες διαδικασίες σε pm κατά 'δω, για να μορφωθούμε και 'μεις βρε αδερφέ!  ;)

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα το παράνομο σε ότι έγινε. Ο άνθρωπος έχει μόνιμη κατοικία στην αμερική και παράλληλα ζει και εργάζεται και στην ελλάδα. Την αγορά την έκανε online απο μαγαζί στην αμερική το οποίο μαγαζί έστειλε τη κιθάρα ground shipping στη δ/νση του εκει, και έπειτα οι δικοί του έστειλαν σε αυτον την κιθάρα στην ελλάδα (ως δική του). Το τελωνείο ζήτησε 3 ευρώ για αυτό....

Αν υπάρχει κάτι "παράνομο" είναι πως η κιθάρα ενω αγοράστηκε τυπικά απο αυτόν, την πήρα εγω... τα εισαγωγικά στο παράνομο τα βάζω επειδή θα ήταν πράγματι παράνομο αν μου την πουλούσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ο τρόπος του "δώρου". Aγόρασα μία κιθάρα απο Ιαπωνία μέσω eBay πρίν 2 χρόνια.Είπα στον Ιάπωνα πωλητή να μου την στείλει σαν "δώρο" (και το έκανε). Η κιθάρα ήρθε μετά απο μία εβδομάδα πληρώνοντας 2€ τελωνείο στον ταχυδρόμο...και όλα καλά.  ;)

Το έσβεισα διότι βρήκα τον μπελά μου...πιστεύωντας ότι έτσι θα βοηθούσα λίγο.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μη λες ανακριβειες,δεν υπαρχουν "δωρα" για τα τελωνεια της ΕΕ,απλα παρανομως ο πωλητης σου δηλωσε μηδενικη αξια.

 

2.Μπορει παρακαλω ενας mod να ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ το θεμα?(ή τουλαχιστον να σβυσει τις...νυξεις για παρανομια?)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψυχραιμία. Είχα την εντύπωση πως ακολουθήθηκε κλασσική διαδικασία αποστολής, και για αυτό και ρώτησα, καθότι η δική μου περίπτωση αφορούσε ανταλλαγή κιθάρας με άλλη, και υπήρξε προβληματισμός ώς προς την δήλωση αξίας.

 

Δεν αισθάνομαι άσχημα που πλήρωσα τελωνείο σήμερα, και μέρες που είναι δεν προτείνω σε κανέναν να καταφεύγει σε "τεχνάσματα" για να το αποφύγει. Ας είμαστε σωστοί μπας και διορθωθούν τα πράγματα, άλλωστε και σε άλλες χώρες εκτός Ε.Ε., το τελωνείο με αντίστοιχες χρεώσεις λειτουργεί (αν και με ταχύτερους τρόπους, αλλά ας μην αρχίσουμε αυτήν την κουβέντα).

 

Ζητώ συγγνώμη εαν παρανοήθηκε το post μου ως προτροπή για μελλοντική αποφυγή τελωνειακών δασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου