Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul studio 50's tribute p90


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γειες.....αλλα les paul χωρις binding ειναι σαν σκορδαλια χωρις σκορδο  :( :(

 

μην ξεχνάς πως είναι studio, άρα και που έχει το maple καπάκι που στις άκρες του δίνει μια όψη (σαν) binding, πάλι καλά! (για να μην αναφέρω πάλι το πόσο κάνει καινούργια! πιο φθηνα απο faded!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μην ξεχνάς πως είναι studio, άρα και που έχει το maple καπάκι που στις άκρες του δίνει μια όψη (σαν) binding, πάλι καλά!

 

Eγω να σου πω την αληθεια προτιμω μακραν αυτο το maple lining απο το κλασσικο binding, σε οποιαδηποτε κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω να σου πω την αληθεια προτιμω μακραν αυτο το maple lining απο το κλασσικο binding, σε οποιαδηποτε κιθαρα.

 

εμένα πάλι, ανάλογα το χρώμα της κιθάρας μου κάνει ή δεν μου κάνει το binding... ας πούμε, μαύρη les paul χωρίς binding δεν μου αρέσει (οι 50s και 60s tribute υπάρχουν σε μαύρο χωρίς binding φυσικά, και δεν το βρίσκω ωραίο). Στο honeyburst (και στο λευκό) μου αρέσει χωρίς binding.

Κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω, η κιθάρα έχει και εξαιρετικό gig bag, το οποίο δεν με ενδιέφερε αρχικά (φαντάστηκα ένα "τσουβάλι") όμως είναι πάρα πολύ καλό!

Φυσικά για την καλύτερη προστασία της θα πάρω κάποια στιγμή μια βαλίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε fruno να το χαίρεσαι το κιθαρόνι! Μεγειές!!

 

Με είχε προβληματίσει το ότι βγήκε στούντιο με καπάκι maple αλλά σε τιμή faded (με την καλή εννοια, ότι δηλαδή επρόκειτο για ευκαιρία-καλά εσύ από αμέρικα την πήρες τζάμπα). Τώρα όποιος πρόλαβε πρόλαβε  ;D

 

Μια εξήγηση που δίνω σε αυτό το γεγονός (εικάζω, δεν είμαι σίγουρος, απλά επειδή διάβασα σε διαφορα ξένα φόρουμ) είναι ότι είναι 3+ κομμάτια και έτσι τις έκατσε πιο φθηνά της εταιρίας εκμεταλλευόμενη το στοκ της ξυλείας της (εξού και το ''limited'') - αλλά KLEIN, λες και έχει σημασία (η κιθάρα τα σπάει και σε καμμία περίπτωση δεν την υποβιβάζω, άσε που την πήρες σε φευγάτη τιμή (καλά παιχνίδια μαζί της  ;) ;))

 

Όσον αφορά το binding...ναι είναι θεμιτό σε Les Paul αλλά

1) Και το φυσικό είναι μια χαρά  ;)

2) Γκρινιάζουμε που είναι ακριβές οι Les Paul (λες και κατασκευαστικά είναι όσο εύκολες όσο οι μπολτ ον) αλλά άμα είναι ''χωρίς binding'' δεν αξίζει γιατί...εεε...ααα είναι καλύτερο το playability (!?!)..yeah that's the ticket!  ;D

 

-αλλά σε μαύρη όντως θα το απόφευγα και θα προτιμούσα και εγώ burst... ;D -

 

Μεγείς και πάλι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Lord_Goumis!

Πάντως δεν ξέρω αν το θέμα της τιμής το καθορίζει το πόσα κομμάτια είναι το σώμα... έχω δει 60s και 50s tribute (σε φώτος και σε φόρουμ) που είναι 2 κομμάτια, 3, 4, κάποια ωραία ματσαρισμένα, κάποια χάλια.....

Νομίζω κάποιο μέλος εδω έχει μια goldtop 50s tribute που είναι 2 κομμάτια.

 

Πέρα απο αυτα πάντως, αυτό το όργανο δείχνει να έχει impact σε μη les paul fans, σε μεγάλο ποσοστό! Είναι η 1η φορά που ψήθηκα να αγοράσω les paul (το μόνο κοντινότερο που έχω είναι η duesenberg mike campbell που είναι άλλου παππά ευαγγέλιο, και με τα λούσα της, τα double binding, f hole κλπ)

 

Όσο για τις τιμές, στο ebay τις πουλάνε πολύυυ πάνω απο την τιμή τους (η τιμή στην αμερική είναι 849$). Μιας και είναι limited λογικά θα πάρουν πολύ πάνω όταν σταματήσουν να υπάρχουν.

Παραδείγματα:

http://cgi.ebay.co.uk/Gibson-Les-Paul-Studio-1960s-Tribute-HONEYBURST-P-90s-/320684155262?pt=Guitar&hash=item4aaa43e17e#ht_11560wt_1087

 

εδω, 1089 λίρες (2 φορές πάνω απο οσο την πήρα)

http://cgi.ebay.co.uk/2011-GIBSON-LIMITED-LES-PAUL-STUDIO-60s-TRIBUTE-MINT-/140525555055?pt=AU_Musical_Instruments_Instruments&hash=item20b7f9cd6f#ht_5996wt_854

 

κι εδω μια goldtop που ο πωλητής ισχυρίζεται πως είναι ένα κομμάτι το σώμα!

http://cgi.ebay.co.uk/2011-Gibson-LES-PAUL-Studio-1960s-Tribute-GOLDTOP-/230608789190?pt=Guitar&hash=item35b15adec6#ht_1264wt_1087

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ώριμη και ''κυρία'' η honeyburst, πιο προκλητική η goldtop, θέλει άνδρα με δυναμισμό

και αυτοπεποίθηση για να την τιθασεύσει αλλά μάλλον αποζημιώνει ;D. Πολύ ωραίες και οι

δύο, εγώ ίσως ρίσκαρα με την goldtop διότι... μια ζωή την έχουμε.

Να σου ζήσει, φαίνεται κορίτσι για σπίτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ώριμη και ''κυρία'' η honeyburst, πιο προκλητική η goldtop, θέλει άνδρα με δυναμισμό

και αυτοπεποίθηση για να την τιθασεύσει αλλά μάλλον αποζημιώνει ;D. Πολύ ωραίες και οι

δύο, εγώ ίσως ρίσκαρα με την goldtop διότι... μια ζωή την έχουμε.

Να σου ζήσει, φαίνεται κορίτσι για σπίτι ;)

Thanks! η αλήθεια είναι πως -ειλικρινά- δεν έχω τόση αυτοπεποίθηση για να τιθασεύω και να κυκλοφορώ με goldtop..!! δεν μπορούσα να με φανταστώ με χρυσή κιθάρα!!  ;D ;D Γιαυτό λοιπον πήρα το πιο "ώριμο" κορίτσι (το οποίο έχω ήδη στρώσει στο παίξιμο, την έχω 6 μέρες και πάει σήμερα για 3ο gig και έχει φάει 2 αλλαγές χορδών)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 'γειά η κιθάρα! Η honeyburst ήταν η επόμενη επιλογή μου αλλά τελικά επικράτησε η goldtop  ;D

Φαντάζομαι πως είναι ο φωτισμός στη φωτογραφία, αλλά βλέπω το κόκκινο να επικρατεί αρκετά στο χρώμα. Από ό,τι θυμάμαι οι κύριες διαφορές μεταξύ 60's & 50's είναι το μπράτσο και τα Orange caps που έχει η 50's. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν πράγματι κάνουν διαφορά.

Και πάλι καλόπαιχτη!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 'γειά η κιθάρα! Η honeyburst ήταν η επόμενη επιλογή μου αλλά τελικά επικράτησε η goldtop  ;D

Φαντάζομαι πως είναι ο φωτισμός στη φωτογραφία, αλλά βλέπω το κόκκινο να επικρατεί αρκετά στο χρώμα. Από ό,τι θυμάμαι οι κύριες διαφορές μεταξύ 60's & 50's είναι το μπράτσο και τα Orange caps που έχει η 50's. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν πράγματι κάνουν διαφορά.

Και πάλι καλόπαιχτη!

 

Ναι, δεν είναι τόσο κόκκινη όσο φαίνεται... γενικά κυριαρχεί το "μελί" σε διάφορες αποχρώσεις.

Οι κύριες διαφορές είναι όντως το μπράτσο (αν και διάβασα για 50s που μοιάζαν με 60s στο πάχος - και τούμπαλιν), τα orange caps, και τα καπάκια των ηλεκτρικών (η 60s δεν έχει φιμέ).

Κάποια στιγμή θα κάνω ένα κλιπάκι, ηχογραφημένο όσο καλύτερα μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι κύριες διαφορές είναι όντως το μπράτσο (αν και διάβασα για 50s που μοιάζαν με 60s στο πάχος - και τούμπαλιν)

Αν και το 50s μπράτσο δεν και ειναι και το πιο παχύ που εχω συναντήσει σε Gibson σίγουρα πιστεύω πως έχει μεγάλες διαφορές με το 60s (το αναφέρω επειδή είχα μια Les Paul special με 60s slim taper μπράτσο). Ισως η περίπτωση που λες να έχει να κανει με το quality control (?) της Gibson.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου