Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul studio 50's tribute p90


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες πραγματική les paul με κεφαλαία γράμματα όπως έγραψες, δεν θα πήγαινες σε traditional αλλά σε custom shop (VOS κ.τ.λ.). Δηλαδή πάνω από 3 χιλιάρικα. Από κει και πέρα, αν θες μια les paul είτε limited 60's, είτε standard είτε traditional αυτό εξαρτάται από το πορτοφόλι σου και τα features που θες να έχει. Ίδια ποιότητα έχουν όλες αυτές δεδομένου ότι όλες φτιάχνοναι μαζικά στο ίδιο εργοστάσιο.

 

Υ.Γ. όταν λέω ίδια ποιότητα ΔΕΝ εννοώ ότι είναι όλες ίδιες κιθάρες έτσι??

 

Φιλε συμφωνώ εν μερη με αυτά που λες...αλλά σίγουρα δεν εχουν σχέση η σειρά studio και special με τις standard c.s και vos...

 

Δοκίμασα καμιά 10αρια lp studios και καμια δεν ηταν αυτο που περίμενα να δω...δλδ..ατελιες στα ταστα...νατ...και δεν συμμαζεύεται...

 

Οσο για τις sg special...περιπου τα ιδια...

 

Τώρα ομως με την και καλα "limited" LP studio tribute 50's...μου φαινετε βρήκαν οτι ξυλα τους απέμειναν...τα κόλλησαν μαζί...και βγαζουν ολα τους τα "απομεινάρια" μέχρι να τελειώσουν...

 

Δεν θελω να θίξω τα γούστα κανενός..ούτε τις προτιμήσεις περι "ποιότητας"...

 

απλα δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος να μην μαζεψει καποια λεφτά παραπάνω και να πάρει μια les paul που να του μινει μια ζωή...οχι VOS...αλλα εστω κατι πιο standard....

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-les-paul-traditional-electric-guitar-gold-top--53586

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Θα διαφωνήσω με την άποψή σου αλλά ΟΚ, ο καθένας μπορεί να έχει την δική του. Επαναλαμβάνω ότι όλες αυτές οι σειρές φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο με το ίδιο προσωπικό ΜΑΖΙΚΑ (με τον τόνο). Δεν κατασκευάζεται μια κιθάρα από την αρχή ως το τέλος μόνη της. Δεν υπάρχει άλλος εργάτης που φτιάχνει το μανίκι ή την ταστιέρα της studio και άλλος της traditional. Στην πορεία προστίθονται τα extra features των ακριβότερων μοντέλων.   

 

    Γι αυτό προσωπικά θεωρώ ότι δεν περιμένω διαφορετική ποιότητα σε όργανα που κατασκευάζονται από το ίδιο προσωπικό. Δεν λέω φυσικά ότι είναι ΙΔΙΑ όργανα, καθώς όσο ανεβαίνεις τιμή προστίθονται κάποια features, τώρα αν παίζουν ρόλλο στην ποιότητα του ήχου  όπως το δει κανείς...Για παράδειγμα η στάνταρντ έχει ανώτερη ποιότητα maple top (AA) δεν ξέρω αν παίζει ρόλλο στον  ήχο(μήπως είναι απλά για να φαίνονται πιο καλά τα νερά του ξύλου?), έχει διαφορετικά κλειδιά, burstbucker pro...Bέβαια πλέον έχει βγει και η studio deluxe που έχει επίσης ΑΑ Maple top, grover tuners και burstbucker pro bridge, 60's neck profile...

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Gibson-LP-Studio-Deluxe-60-s-Neck-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0020227-000

 

Αρα μην την ψάχνεις, απλά η εταιρεία ακολουθεί κάποιους κανόνες marketing και προσπαθεί να ''τσιμπήσει'' πελατεία από όλες τις κλίμακες, είτε λέγεται faded, είτε limited p90's, είτε studio, είτε studio deluxe, είτε traditional.

 

Kατά τη γνώμη μου αν σεταριστούν καλά (δηλαδή ΚΑΙ στο ΔΙΚΟ σου στυλ παιξίματος), όλες αυτές οι κιθάρες παίζουν πολύ καλά. Αυτό με το κακοκατασκευασμένο nut μπορείς να το συναντήσεις και σε ακριβότερη les paul.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια studio plus(με ΑΑΑ maple καπάκι) ,η οποία είναι για να είμαι ειλικρινής και η μοναδική studio που έχω παίξει, δεν έχει ούτε κακοβαλμένα τάστα ούτε τπτ...

 

Το Nut πάλι είναι μια πονεμένη ιστορία... εμένα καμοία κιθάρα μου δεν είχε ΤΕΛΕΙΑ κομμένο nut...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο off topic !!!!!

 

Η προσωπική μου άποξη είναι πως αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ GIBSON παλαιας κοπής  ;D οπως ειπαν τα παιδιά παραπάνω, πρεπει να ψαξεις και προς tokai μερια.

 

(Δεν έχω παίξει κάποια ακριβή TOKAI αλλα τα specs μιλουν απο μόνα τους ;D) :

 

Ετσι βρίσκεις 1 piece solid mahogany back, 2 pieces maple top AAAAA, 1 piece mahogany neck-rosewood fretboard, Long tenon....+++

 

Απο την άλλη την άλλη οι GIBSON CS έχουν chamberd body και short tenon[(με ό,τι αυτό συνεπάγεται)... (εξαιρούνται VOS που έχουν ότι και οι TOKAI αλλη τσιμπάνε στην τιμη !!!! :-* στα 2800+ ξεκινουν στον Thomann)].

 

SORRY για το ψιλο off topic !!!!

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απαραίτητα αρνητικό, είναι και θέμα γουστου φυσικα (απλά μιλησαμε για πραγματική GIBSON - λες και οι άλλες είναι ψεύτικες -  ;D)

 

 

Οσοι δεν έχουν τις πλάτες πάνε για ΤELECASTER !!!!  ;D ;D ;D ;D

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Την περασμένη εβδομάδα ήρθε επιτέλους (απο αμερική, μιας και στην ευρώπη ακόμα δύσκολο να την βρεις) η 60s tribute.

Ενω το αρχικό σχέδιο έλεγε για goldtop τελικά επικράτησε η λογική  ;D και πήρα την honeyburst!

07042011400.jpg

08042011409.jpg

12042011421.jpg

07042011401.jpg

08042011412.jpg

08042011413.jpg

12042011420.jpg

 

Πολύ όμορφο, πολύ καλόηχο και πάμφθηνο όργανο..! απο αμερική 849 δολλάρια!

Ιδιαίτερα εύχαριστη έκπληξη το βάρος της (πανάλαφρη), το matching των 3 κομματιών στη πλάτη (που σχεδόν δεν φαίνονται, επι αρκετή ώρα νόμιζα πως είναι 2) και το υπέροχο καπάκι με όμορφα νερά και κάποια flame.

Το μανίκι έχει το 60s proflie, είναι δηλαδή πιο λεπτό απο τη 50s, είναι απίστευτα εύκολο (και "γρήγορο" για τα δικά μου δεδομένα)

Ο ήχος της σούπερ (είναι και σχετικά αθόρυβη!), αν και ίσως θα τον προτιμούσα λίγο περισσότερο bright (ίσως στο μέλλον ασχοληθω με αλλαγή πυκνωτών, ή και μαγνητών).

Ήρθε σεταρισμένη αρκετά καλά...! το μόνο που "έφευγε" ήταν το μι καντίνι (δουλειά μισου λεπτου). Απο εκεί και πέρα (ως προσωπικές προτιμήσεις) κατέβασα λίγο τiς χορδές, και έπαιξα με το ύψος των μαγνητών.

Στα ελάχιστα αρνητικά, τα τάστα είναι ελαφρά αιχμηρά στις άκρες (καλά μην φαντάζεστε, όχι τρομερά πράγματα).

Over all, μια καλόηχη και καλοφτιαγμένη κιθάρα, με υπέροχο look που μου κόστισε ελάχιστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγειες, μεγειες! Το χρωμα τελικα ειναι ωραιοτατο, φαινεται πιο "smooth" στις φωτο σου απο οτι το περιμενα.

thanks!

είναι ανάλογα τον φωτισμό.... είναι πολύ "ζεστό" χρώμα πάντως!!

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το υπέροχο σατινέ φινίρισμα και η αίσθηση που έχει στην αφή!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου