Προς το περιεχόμενο

OnBoard Card και Audigy


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι ο τίτλος ξενερώνει... εμένα τουλάχιστον αυτό μου κάνει γιατί όταν είχα μια σοβαρή κάρτα Tascam δεν αντιμετώπιζα τις μαλα*&$$ που βιώνω πρόσφατα ;D Λοιπόν, στο PC μου έχω μια πανάρχαιη κάρτα Audigy και την Onboard. Ολα παίζουν απο την Audigy σε θέμα playback. Θέλω να γράψω ένα track line-in ακούγοντας ένα άλλο. Έχω προενισχυτές κλπ. Με την Audigy έχω θέμα ότι ένω όταν γράφω το ακούω μια χαρά όταν μετά ακούω αυτό που έχω γράψει ακουγεται χάλια (crackled sound). Έψαξα και διάβασα ότι είναι θέμα της κάρτας σε συνδιασμό με τα Win7. H audigy έχει Direct Monitoring ενω η onboard δεν έχει και έτσι με την onboard δεν μπορώ να ακούω τι παίζω (χωρίς latency) την ωρα που γίνεται το rec. Σκεφτόμουνα λοιπόν, γιατί δεν παίζει να πάρω τώρα κάρτα, αν γινόταν να γράψω απο την onboard και με ένα bus του DAW να στείλω το rec στην Audigy realtime......

Εκτός και να προτείνετε κάτι άλλο..Μήπως με κανα Asio4all σωθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και να προτείνετε κάτι άλλο..Μήπως με κανα Asio4all σωθώ?

 

Το latency το έχεις επειδή δεν χρησιμοποιείς ήδη το Asio4all. Με τέτοιες κάρτες σαν την audigy (Ποιό μοντέλο ακριβώς είναι?) ο Asio4all είναι απαραιτήτως απαραίτητος. Τελεία και παύλα. -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency το έχεις επειδή δεν χρησιμοποιείς ήδη το Asio4all. Με τέτοιες κάρτες σαν την audigy (Ποιό μοντέλο ακριβώς είναι?) ο Asio4all είναι απαραιτήτως απαραίτητος. Τελεία και παύλα. -

 

Με σιγουριά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Ή η πρώτη που βγήκε ή η Audigy SE.

Να παίξω με Asio4all λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια  καρτα ηχου asus, οχι για ηχογραφησεις, πιο πολυ για homcinema ειναι, αλλα εχει και δικους της asiο drivers…… οστοσο με τους asiο4all πετυχαινω πολυ μικροτερη καθυστερηση, και εχει  και πολυ πιο απλο περιβαλλον για να ρυθμισεις τα samples κτλ… οταν τον εγκαταστησεις, βαλτα στα 512, οχι πιο πολλα, οσο τα μειωνεις τοσο χαλαει η ποιοτητα αυτου που ακους την ωρα που γραφεις, αλλα τοσο μειωνεται και η καθυστερηση, με αυτον τον driver μπορεις να κανεις την δουλεια σου σχεδον με οτι μουφα καρτα και να εχεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ έβγαλα την audigy και παίζω με την Onboard διότι το πρόβλημα με την audigy υφίσταται ακόμα και με τους asio4all. Το θέμα με την onboard είναι ότι ενώ έχω σήμα δεν μπορώ να ακούω την ώρα που γράφω....μετα to rec πάντως ακούγεται καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ έβγαλα την audigy και παίζω με την Onboard διότι το πρόβλημα με την audigy υφίσταται ακόμα και με τους asio4all. Το θέμα με την onboard είναι ότι ενώ έχω σήμα δεν μπορώ να ακούω την ώρα που γράφω....μετα to rec πάντως ακούγεται καθαρό.

 

Ποιό ακριβώς πρόβλημα έχει η audigy ακόμα και με το Asio4all; Την audigy se bulk είχα παλαιότερα και είναι πολύ καλή κάρτα για την παλαιότητα και το κόστος της, καθαρές ηχογραφήσεις σε πολύ μικρή καθυστέρηση κάτω των 10ms.

Εάν το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι είναι το crackled sound τότε κατά την αναπαραγωγή πρέπει να αυξησεις το buffer στο 1024 τουλάχιστον, δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπολεμιστη!

Το θεμα με την audigy που εχεις οπως ειπες ειναι ενα θεμα που παρουσιαζεται με τα windows 7.

 

Λυνεται (σε εμενα δουλεψε οσο τη χρησιμοποιούσα χωρις προβλήματα) με το audigy support pack (unofficial)

 

Εχω μια εκδοση 2,5 στο αρχειο μου που δουλευε.

 

Τωρα βλεπω οτι εχουν προχωρήσει και εχουν την πεμπτη εκδοση

  Διαβασε αυτο

 

http://forums.creative.com/showthread.php?t=715369

 

Εχει link για να κατεβασεις την εκδοση του.

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

 

  Απεγκατεστησε τους οδηγους που εχεις για την audigy, καθαρισε τη registry και εγκατεστησε το support pack του link και δοκιμασε.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ακριβώς πρόβλημα έχει η audigy ακόμα και με το Asio4all; Την audigy se bulk είχα παλαιότερα και είναι πολύ καλή κάρτα για την παλαιότητα και το κόστος της, καθαρές ηχογραφήσεις σε πολύ μικρή καθυστέρηση κάτω των 10ms.

Εάν το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι είναι το crackled sound τότε κατά την αναπαραγωγή πρέπει να αυξησεις το buffer στο 1024 τουλάχιστον, δοκίμασε το.

 

Το πρόβλημα είναι μόνο όταν κάνω rec......τα αρχεία μετά έχουν τον σπασμένο ήχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπολεμιστη!

Το θεμα με την audigy που εχεις οπως ειπες ειναι ενα θεμα που παρουσιαζεται με τα windows 7.

 

Λυνεται (σε εμενα δουλεψε οσο τη χρησιμοποιούσα χωρις προβλήματα) με το audigy support pack (unofficial)

 

Εχω μια εκδοση 2,5 στο αρχειο μου που δουλευε.

 

Τωρα βλεπω οτι εχουν προχωρήσει και εχουν την πεμπτη εκδοση

  Διαβασε αυτο

 

http://forums.creative.com/showthread.php?t=715369

 

Εχει link για να κατεβασεις την εκδοση του.

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

 

  Απεγκατεστησε τους οδηγους που εχεις για την audigy, καθαρισε τη registry και εγκατεστησε το support pack του link και δοκιμασε.

 

 

 

ok σύντροφε θα δοκιμάσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου