Προς το περιεχόμενο

blue bossa jam track με σόλο μπάσο ;)


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω οτι ειναι ξεκουρδιστο.Ισως να στραβοπατησες κανα δυο νοτες σε καποια φαση.

Κατα τ'αλλα μια χαρα το βρηκα εγω.Δοκιμασε να παιξεις και το clave της bossa αν θελεις για αλλαγη.Οριστε και ενα take με το θεμα στη κιθαρα και 1 κυκλο σολο αυτοσχεδιασμο.

bossaguitar-01.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν αντεξα κ γω κ εκανα ενα γραψιμο τωρα στα γρηγορα.....

 

 

καρφι σε art tube σαπιο προενισχυση των 40 ευρω με θανατηφορα original λαμπα santa claus

bluebossaevi-trigga.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rockacola παίζουμε τη μελωδία διαφορετικά αλλά μ αρέσει η δική σου! Για μια στιγμή κόλλησα ότι δεν έπαιξα σωστά το βασικό θέμα!! Ωραίο take! Ευχαριστώ για τα σχόλια! :)

 

Θενκς τρίγκα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη μου αρέσει ο ήχος που έχεις. Και οι φράσεις είναι στη σωστή κατεύθυνση αν και οι ροκ καταβολές δεν κρύβονται ;)

 

Έγραψα κι εγώ δυο κύκλους έτσι στα γρήγορα να θυμηθώ το κομμάτι.

bluebassa.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη μου αρέσει ο ήχος που έχεις. Και οι φράσεις είναι στη σωστή κατεύθυνση αν και οι ροκ καταβολές δεν κρύβονται ;)

Άμα σου πω τι άκουγα πριν κάνω αυτή την ηχογράφηση δεν είναι να απορείς! (πέρασα από metallica μέχρι death μέχρι riot k omen...!)

 

Η πλάκα είναι πως όλη η ιστορία έχει ξεκινησει γιατί μελετάω το ρυθμικό του κομματιού, το οποίο δεν με ικανοποιεί όπως το παίζω. Σε διάφορες φάσεις της μελέτης χάζευα κ έπαιζα καμιά μελωδία από πάνω κ τελικά κράτησα τις μελωδίες κ το ρυθμικό ακόμα δεν το βάζω! :P

Τραγική περίπτωση!

 

Ωραίο take Σπύρο! Πολύ ωραίος ήχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κάλη προσπάθεια , μου αρεσε.

Μπράβο. Η αλήθεια είναι πως χρειάζεται λίγο αυτοπεποίθηση παραπάνω το παίξιμο σου αλλά γενικά ήταν πολύ καλό.

Και ηχητικά μου άρεσε. Αλήθεια τα ντραμς τι είναι? VST ή Band in a Box ?

 

 

 

PS. τρελο offtopic οι πρώτες 9 νότες της μελωδιάς κάτι μου θύμιζαν έντονα , έψαξα και το βρήκα.

Fantasy - Amii Steward , campari και δε συμαζεύεται

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ηχητικά μου άρεσε. Αλήθεια τα ντραμς τι είναι? VST ή Band in a Box ?

Πήρα το midi από το band in a box κ έβαλα vst στο ableton να ακούγονται καλύτερα. Το ίδιο ισχύει κ για την κιθάρα.

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

 

 

 

PS. τρελο offtopic οι πρώτες 9 νότες της μελωδιάς κάτι μου θύμιζαν έντονα , έψαξα και το βρήκα.

Fantasy - Amii Steward , campari και δε συμαζεύεται

Και πάλι η blue bossa παίζει κ εκεί! :)

Η πλάκα είναι πως το ίδιο θέμα χρησιμοποίησαν και στους τίτλους εισαγωγής της ταινίας εδώ,

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183128.0

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ καλό σαν μελωδική γραμμή. Συμφωνώ με τον freerock1974 σχετικά με τις προσθήκες.

Αυτό που μου έλειψε έντονα όμως είναι το... μπάσο!

Θέλω ν' ακούω τη μπασογραμμή της μπόσα από πίσω και ένα piccolo για σόλο.

Αν δεν υπάρχει το piccolo, βάλε ένα high pass φίλτρο στη μελωδία να κόβει τα χαμηλά.

Η ηχογράφηση είναι μια χαρά, ενώ οι δυό πράσινες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Μπράβο Evilnye!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου