Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για επιλογη high gain ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

BUGERA 333  καλος μα παρα πολυ καλος..... ;)

 

γενικα εχω διαβασει ΠΟΛΥ μεσα στο forum για τους Bugera και ακουσα τον 6262 ο οποιος απο θεμα χροιας,gain μου φανηκε ιδανικος για τα γουστα μου αλλα αυτο που με χαλασε ηταν τα 120Watt.

Ψαχνω κατι το πολυ μεχρι 60Watt που ειναι ο peavey

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα εχω διαβασει ΠΟΛΥ μεσα στο forum για τους Bugera και ακουσα τον 6262 ο οποιος απο θεμα χροιας,gain μου φανηκε ιδανικος για τα γουστα μου αλλα αυτο που με χαλασε ηταν τα 120Watt.

Ψαχνω κατι το πολυ μεχρι 60Watt που ειναι ο peavey

 

Μην ψαρωνεις τοσο, η διαφορα μεταξυ 60 και 120 watt οταν μιλαμε για λαμπατους δεν ειναι τοσο μεγαλη. Επισης, οπως εχει επισημανει απειρες φορες ο κος Superfunk, υπαρχει ενα μαγικο Knob που λεει πανω master volume  :D :D . Οσο δεν θα μπορεις να ανοιξεις τον 60αρη στο σπιτι, τοσο δεν θα μπορεις και τον 120 (Κι εγω με 100αρα κεφαλη και 2x12 καμπινα παιζω σπιτι  ;D ;D ). Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τσεκαρεις τους ενισχυτες που ψαχνεις σε καποιο μαγαζι, και να δεις πρακτικα πως ακουγονται σε bedroom levels. Απ'οσο θυμαμε οταν ειχα δοκιμασει τον 6260 combo, επαιζε πολυ καλα και σε χαμηλα επιπεδα. Αυτο εχει να κανει με το σχεδιασμο του ενισχυτη, δηλ. απο ποιο σετ λαμπες περνει το περισσοτερο "ποσοστο" της παραμορφωσης, τις προενισχυτριες η τις τελικες (αν ειμαι λαθος παρακαλω διορθωστε με  :) )

 

Επισης να πω πως και η δικια μου ψηφος παει δαγκωτη bugera, ειδικα 6260 η 6262. Μιλαμε για φοβερο ηχο, και αφου σου κανει απο αποψη χροιας, η αποψη μου ειναι τσιμπα τον επιτοπου  ;)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποιο σετ λαμπες περνει το περισσοτερο "ποσοστο" της παραμορφωσης, τις προενισχυτριες η τις τελικες (αν ειμαι λαθος παρακαλω διορθωστε με  :) )

 

Είσαι λάθος.

Τη παραμόρφωση την βγάζουν αυτοί οι ενισχυτές πάντα από τις προενισχύτριες. Για να πάρεις παραμόρφωση απο τις τελικές πρέπει να θες να το κάνεις και να δυναμώσεις πολύ την ένταση του ενισχυτή ώστε να αρχίσουν να "σπανε" και οι τελικές. Αυτή η παραμόρφωση είναι συνήθως χύμα με ανεξέλεγκτα μπάσσα και ακούγεται κάπως. Σίγουρα δεν αρέσει σε όλους και σίγουρα δεν έιναι αυτό που περιμένεις να ακούσεις από έναν hi gain "μεταλ" ενισχυτή τύπου peavey 6505 - mesa dual recto κτλ. Τον μύθο της μεγάλης έντασης για να παίξει ο λαμπάτος πρέπει να τον ξεπεράσετε επιτέλους. είδικά σε γκαζάτους ενισχυτές με μαστερ volume αν παίζεις σε μια ενταση που δεν ακούς το χτυπημα των χορδών αλλά μόνο τον ήχο του ενισχυτή μια χαρά ήχο θα ακούς. Μπορεί αν δυναμώσεις και άλλο να γουστάρεις περισσότερο με τον ήχο σου αλλά αυτό δε σημαίνει πως έχει αρχίσει να δίνει παραπάνω παραμόρφωση η τελική (και σε solid state ισχύει αυτό) αλλα ακούς διαφορετικά τις συχνότητες στο αυτί και είναι και ψυχολογικό το θέμα, ψυχοακουστικό δηλ. και δεν συμαζεύεται.

 

anyway. O Blackstar μπορεί να είναι βρετανικός ενισχυτής και να φοράει EL34 ?? (WTF? τώρα το είδα αυτό και ο 20αρης και ο 40αρης φοράνε δυο EL34 , πάνε καλά στην blackstar?) αλλά το γκάζι που βγάζει είναι πιο mesa like στα δικά μου αυτιά παρά  marshall. Αναλογα και με τη ρύθμιση στο ISF πετυχαίνεις διαφορετικά ηχοχρώματα. Τέλος πάντων ο τυπος των τελικών λυχνιών δεν είναι το παν. Παίζει τεράστιο ρόλο η συνολική σχεδίαση , το tonestack κτλ. Ας πούμε ο blues junior σου ακούγεται βρετανικός ήχος με τις EL84 ? ή ο Marshall JCM900 4100 σου ακούγεται αμερικανικός με τις 6L6 ? Αυτά είχα να συμπληρώσω. keep on

 

Οσο για τον bugera 6262. κάλος είναι , αλλά όταν μπορείς να πάρεις τον 6505+ γιατί να πας σε υποκατάστατα τυπου 6262.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα δεν μου ακουγεται σε καμια περιπτωση σαν Marshall απλα δεν ξερω πως θα ακουγεται και απο κοντα γι αυτο ρωτησα αν θα μπορουσα να κανω μια αλλαγη σαν αυτη και κατα ποσο θα ειχε αποτελεσμα αλλα δεν γνωριζα αυτο που ειπες οτι παιζει ρολο το ολο κυκλωμα και οχι τοσο οι λαμπες.

Οσον αφορα τον Bugera αν τον επαιρνα,θα τον επαιρνα επειδη στα ιδια χρηματα που κανει ο PEAVEY,εκει παιρνω κεφαλη και καμπινα αλλα η αληθεια ειναι οτι στον 6505+ που ακουσα (την κεφαλη,οχι τον combo) με ενθουσιασαν τα καθαρα της ενω του Bugera ηταν απλα ικανοποιητικα(αν και δεν τους ακουσα διπλα διπλα)

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος.

Τη παραμόρφωση την βγάζουν αυτοί οι ενισχυτές πάντα από τις προενισχύτριες. Για να πάρεις παραμόρφωση απο τις τελικές πρέπει να θες να το κάνεις και να δυναμώσεις πολύ την ένταση του ενισχυτή ώστε να αρχίσουν να "σπανε" και οι τελικές.

 

Thx, δεν το ειχα καταλαβει απολυτα αυτο.

 

Οσο για τον bugera 6262. κάλος είναι , αλλά όταν μπορείς να πάρεις τον 6505+ γιατί να πας σε υποκατάστατα τυπου 6262.

 

Γιατι κατα τη γνωμη μου ο bugera εχει καλυτερο bottom end απο τον peavey, και γενικα ειναι πιο versatile amp, κυριως γιατι kate me τα καθαρα του peavey ειναι πολυ μετρια σε σχεση με αυτα του bugera (νταξ, δε λεει κατι αυτο γιατι τα καθαρα του peavey ειναι ομολογουμενως μετριοτατα σε σχεση με τους περισσοτερους λαμπατους). Plus, ο bugera εχει 2 δωδεκαρια μεγαφωνα σε αντιθεση με το ενα, που τουλαχιστον στα δικα μου αυτια εχει μεγαλη διαφορα στον ογκο.

Btw, τσεκαρετε κ αυτο το video, εχει ενδιαφερον.

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια διαβαζοντας ενα review για τον peavey ειδα οτι εχει την δυνατοτητα να συνδεθει μονο με καμπινα 4x12.Ισχυει?

Για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια διαβαζοντας ενα review για τον peavey ειδα οτι εχει την δυνατοτητα να συνδεθει μονο με καμπινα 4x12.Ισχυει?

Για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο?

 

Δεν υπαρχει για κανεναν ενισχυτη το 4χ12 ή 2χ10 1χ8 κλπ

Υπαρχουν Ohm. Ειτε 4 ειτε 8 ειτε 16 ειτε δυο απο αυτες τις επιλογες ειτε ολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε σπίτι:

5 watt λάμπας βγάζουν απίστευτη ενταση δε θα μπορέσεις ούτε ώς το 5 να το ανεβάσεις, εχω τον tinny terror και "καλους γείτονες" και πάνω απ το 4 δε παει (με πολυ gain) οπότε κοιτα για κάτι λιγότερο αν τα watt θες να δινεις μαστερ.

 

σε στουντιο:

προβα---------> 15 watt λαμπας ειναι παρα πολλά (ως τη μεση με το ζόρι θα το βαζεις)

ηχογραφηση--> 15 watt λαμπας θα μπορέσεις να ηχογραφήσεις με πολύ μαστερ ωστε να παρεις δυναμικο και σφυχτο τόνο. Όσο για τα 50 watt που έχω σε marshall dsl50 για πρόβα μη το σκεφτεσαι (ποσο μαλλον για σπίτι)

 

σε live:

απο 10-100 watt ανάλογα το μέγεθος του venue.

 

(όλα αυτα που έγραψα ισχίουν μονο αν θελεις να εχεις τον ενισχιτή σου cranked, αλλιως μπορεις να κάνεις το εξίς, μπαινεις ebay πληκτρολογείς output tamer, ειναι power attenuator στα 50 ευρω για ενισχητες μεχρι 50 watt.. ίσως σου κανει δουλεια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

(όλα αυτα που έγραψα ισχίουν μονο αν θελεις να εχεις τον ενισχιτή σου cranked, αλλιως μπορεις να κάνεις το εξίς, μπαινεις ebay πληκτρολογείς output tamer, ειναι power attenuator στα 50 ευρω για ενισχητες μεχρι 50 watt.. ίσως σου κανει δουλεια.)

 

δηλαδη τι ακριβως κερδιζω με power attenuator?βγαζω τον ηχο που θα εβγαζα με ανεβασμενο master αλλα σε χαμηλοτερες εντασεις?

Και αν ειναι για ενισχυτη 60W-100W ανεβαινει και η τιμη?

Επισης εχω διαβασει απο συμφορουμιτες οτι ο power attenuator εχει και καποια αρνητικα,μηπως γνωριζεις σε τι αναφεροτανε?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου