Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πάχους χορδών.


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα εγω οτι βρισκεται εκει για ομορφια. Το ειδες καπου να το γραφω?? Θα με ενδιεφερε να μου υποδειξεις που.

 

Η βεργα μες το κοτσανι (που λεμε και μεις οι παλιοι  ;D) ειναι για να μπορεις να μαζευεις τα μποσικα που δημιουργουν τα ξυλα μετα απο πολλα χρονια χρησης (που τα ξυλα ξεραινονται περεταιρω και αλλαζουν συμπεριφορες, η απο τη μια η απο την αλλη), μετα απο κακες χρησεις (οπως λογου χαρην η χρηση χορδων Νο11 σε στραβοκαστερ), κλπ, και δεν ειναι βαλμενη εκει για να παιζει ο καθε ασχετος με αυτην.

Αν τωρα η βεργα αυτη δινει τη δυνατοτητα σε μερικα ατομα που ειναι γνωστες του θεματος (μιλαμε για γνωστες και οχι για αυτους που το παιζουν γνωστες) να μπορουν να σεταρουν καλυτερα και τελειοτερα στα μετρα τους ενα οργανο, αυτο το πραγμα δεν αποτελει τον κανονα αλλα την εξαιρεση.

 

Φυσικα μην ξεχνας οτι υπαρχουν και κιθαρες χωρις βεργα στο μπρατσο. Αυτο τι παει να πει οτι οι κιθαρες αυτες δεν σεταρονται??

 

Παω για υπνο τωρα, και αν εχεις σκοπο να μου απαντησεις, προσεξε καλα τι ακριβως γραφω, προσεξε τη φιλοσοφια βαση της οποιας τα γραφω, και θα καταλαβεις οτι κατα βαθος εγω εσυ και ο harilatron συμφωνουμε (δεν κανω πλακα)  ;D

 

Το θεμα ειναι αλλο.

Ο Τιμος, ο οποιος απ οτι καταλαβα ειναι ενα παιδι που δεν ξερει (αν ηξερε δεν θα ρωταγε  ;D), ρωτησε αν χρειαστει να ρυθμισει και το truss rod με το αλλαγμα των χορδων. και αυτο τον προβληματιζει για τον λογο για τον οποιο απο τη μια δεν ξερει, και απο την αλλη μπορει το παιδι να φοβαται (και με το δικιο του κατα τη γνωμη μου).

Και εγω τον καθησυχαζω λεγοντας του οτι εχεις ενα σωρο ρυθμισεις να κανεις πριν φτασεις εκει.

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγω σαν παλιος αλλα και σαν μαστορας θα σου πω μονο ανοιξε κανα βιβλιο. Δες τι λεω πιο πανω για τα μπρατσα.δεν τα εβγαλα απ το μυαλο μου,δουλεια μου ειναι.

Σου προτεινω το guitar player repair guide.

 

γενικο ρεζουμε:

Παντα μετραμε για να εχουμε ενα σημειο αναφορας το relief του μπρατσου και ειναι το ΠΡΩΤΟ βημα στο σεταρισμα και ο κανονας (φιλε tsotir). Απο κει και περα παμε στο action και τελος στο intonation.

 

Ερωτηση : παιζεται με ισιο μπρατσο η εχετε δωσει καποιο relief?

Και αν ναι  ΠΟΣΟ? το μετρατε η με το ματι το μαντευεται?

πεστε μου και πως το μετρατε και απο κει και περα μπορουμε να συζητησουμε αν θελετε αρκετα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και το κυριοτερο και επι του θεματος, οι στρατοκαστερ ειναι φτιαγμενες για μερικα ειδη μουσικης (τα περισσοτερα δηλαδη), δεν ειναι φτιαγμενες για metall και iazz και δουλευουν καλυτερα με 9/αρες χορδες.

 

φυσικα και αυτο ΔΕΝ ισχυει...

 

εκτος του γεγονοτος οτι οι στρατ οταν πρωτοβγηκαν..φορουσαν...13αρες φλατ χορδες.... ;D (και οτι εκατονταδες τεραστιοι κιθαριστες που εγραψαν ιστορια,SRV,JEFF BECK,HANK MARVIN etc εβαζαν στη στρατ τους 11αρες και 12αρες) για την επιλογη των χορδων υπαρχει μονο ΕΝΑΣ κανονας:

 

ΣΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ  :)

 

Προσοχη....βολευουν ΕΜΑΣ και οχι τον αγαπημενο μας κιθαριστα η τον οποιοδηποτε ιντερνετικο φωστηρα..... ;D

 

Κατα τα αλλα για να πουμε και καμμια ΛΟΓΙΚΗ κουβεντα... ::) απο τη στιγμη που θες να αλλαξεις χορδες ΑΛΛΑΞΕ τες και μετα απλα ακολουθησε τις οδηγιες για το set up μιας κιθαρας που δινουμε εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

φυσικα αν ΠΡΕΠΕΙ να πειραξεις το truss rod θα το πειραξεις...ουτε το holly grail ειναι ουτε η...Βαλχαλα για να μη τον αγγιζουμε..... ;D

 

για το λεπτομερες σετ απ της στρατ υπαρχει ενας ΠΛΗΡΗΣ οδηγος στο site της Fender.

 

http://www.fender.com/support/articles/stratocaster-setup-guide

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες,νομίζω οτι επεκταθήκατε πολύ στο θέμα. Αυτό με τα παραδείγματα φυσικής είναι κωμικοτραγικό. Απ' ότι κατάλαβα όλοι έχετε γνώση επι του θέματος,αλλά το κουράσατε. Προσωπικά στην δική μου strat προτιμώ τις 9άρες γιατί είναι πιο μαλακές στο παίξιμο και με βολεύουν αλλά έχω δοκιμάσει και 10άρες και δεν γούσταρα. Σε κουβέντες με μουσικούς, αρκετοί προτιμούν 10 άρες (και καλά κάνουν) αλλά κανείς δεν αναλύει με παραδείγματα φυσικής πως δουλεύουν οι χορδές. Ελεος... Ο καθένας παίζει όπως τον βολεύει. Ακόμη και το να ρυθμίσεις την κιθάρα σου για την αλλαγή χορδών είναι απλό και απλά χρειάζεται λίγη προσοχή και εμπειρία. Εάν δεν σου ακούγεται καλά και νομίζεις οτι θέλει service πηγαίνεις σε τεχνικό που κάνει αυτή τη δουλειά και θα σου εξηγήσει τι κάνει, απλά για να έχεις μια εικόνα. Δεν σημαίνει οτι επειδή σου δείχνει τι έκανε, ξέρεις να ρυθμίζεις μια κιθάρα η το παίζεις τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα με τη φυσική μια χαρά ήταν, και χρειαζόταν για να αντικρούσουν τα παραδείγματα... μεταφυσικής που εμφανίστηκαν  ;D

 

Βαζείς χορδές και βλέπεις, μετά αν χρειαστεί ρύθμισή (που δεν) το μπράτσο το μελετάς το θέμα λίγο παραπάνω και το σετάρεις. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα πως επρεπε να ειχα 15 και πανω στη φυσικη για να παρακολουθησω το θεμα  :-\

με συγχωρειτε.

Φιλε μη το ψαχνεις. πουλα τη και παρε LP  ;D μονο αυτη παιζει με 10αρες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τη φυσική γυμνασίου :P Μουσική παίζουμε και μάλιστα μιλάμε για χορδές, άμα δεν ξέρουμε τι ειναι μήκος κύματος πού πάμε?  Άστο το βάρος/μάζα ... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα,οσες φορες επιχειρησα set up στην κιθαρα μου ξεκινησα με μετρηση relief-ρυθμιση truss rod-κλπ κλπ,οπως ακριβως προτεινει ο φιλος superfunk στο αρθρο του και πραγματικα η δουλεια τσουλησε μια χαρα!!

Κατα τη γνωμη μου το μπρατσο πρεπει να ελεγχεται τακτικοτατα ετσι και αλλιως ποσο μαλλον τωρα που το παιδι ετοιμαζεται να αλλαξει και παχος χορδων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και αυτο ΔΕΝ ισχυει...

 

εκτος του γεγονοτος οτι οι στρατ οταν πρωτοβγηκαν..φορουσαν...13αρες φλατ χορδες.... ;D (και οτι εκατονταδες τεραστιοι κιθαριστες που εγραψαν ιστορια,SRV,JEFF BECK,HANK MARVIN etc εβαζαν στη στρατ τους 11αρες και 12αρες) για την επιλογη των χορδων υπαρχει μονο ΕΝΑΣ κανονας:

 

ΣΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ  :)

 

Προσοχη....βολευουν ΕΜΑΣ και οχι τον αγαπημενο μας κιθαριστα η τον οποιοδηποτε ιντερνετικο φωστηρα..... ;D

 

Κατα τα αλλα για να πουμε και καμμια ΛΟΓΙΚΗ κουβεντα... ::) απο τη στιγμη που θες να αλλαξεις χορδες ΑΛΛΑΞΕ τες και μετα απλα ακολουθησε τις οδηγιες για το set up μιας κιθαρας που δινουμε εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

φυσικα αν ΠΡΕΠΕΙ να πειραξεις το truss rod θα το πειραξεις...ουτε το holly grail ειναι ουτε η...Βαλχαλα για να μη τον αγγιζουμε..... ;D

 

για το λεπτομερες σετ απ της στρατ υπαρχει ενας ΠΛΗΡΗΣ οδηγος στο site της Fender.

 

http://www.fender.com/support/articles/stratocaster-setup-guide

 

 

 

+1

 

Εγω που δεν θελω να αλλαξω χορδες, τι να κανω??  :D

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει υποκατάστατο για τον κυβισμό... και στη κιθάρα. Πορεύομαι με 11άρες, απ'τις 9άρες που χρησιμοποιούσα για χρόνια, και έχω ρίξει πέτρα πίσω μου.  ;D

 

Τι sustain, τι ηχόχρωμα, τι... κάλους που έχω βγάλει στον παράμεσο. Το απόλυτο εφέ, τι να σου πω αδερφέ άλλο πράμα!  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει υποκατάστατο για τον κυβισμό... και στη κιθάρα. Πορεύομαι με 11άρες, απ'τις 9άρες που χρησιμοποιούσα για χρόνια, και έχω ρίξει πέτρα πίσω μου.  ;D

 

Τι sustain, τι ηχόχρωμα, τι... κάλους που έχω βγάλει στον παράμεσο. Το απόλυτο εφέ, τι να σου πω αδερφέ άλλο πράμα!  ;D

Σε standar κουρδισμα E??? :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου