Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πάχους χορδών.


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα. Φοράω στην στρατ μου 11αρες και θέλω να κατέβω σε 10αρες. Ποιές είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω? Το truss rod θα μείνει ως έχει η πρέπει να αλλάξω και αυτό? Αυτό είναι που με φοβίζει, τα άλλα μπορώ να τα κάνω και μόνος μου.

 

μέτρα το relief σύμφωνα με τις οδηγίες της fender ή/και του άρθρου του superfunk και πράξε ανάλογα. Αν χρειαστεί να πειράξεις τη βέργα, κάνε το προοδευτικά: 1/8 της στροφής και περίμενε και καμιά μέρα γιατί καμιά φορά αργεί να ακούσει. Οι 10ρες ε΄ναι σούπερ για στρατ :)

 

Κατα πρωτον δεν βαζουμε ποτε χερι στο truss rod σε σεταρισμα κιθαρας. Χερι στο truss rod θα βαλουμε μονο σε παθολογικες καταστασεις, τις οποιες καλυτερα να διαχειριζεται καποιος εξειδικευμενος ανθρωπος (ειτε εμεις αν εχουμε πειρα ειτε καποιος μαστορας).

Τα truss rod ειναι ρυθμισμενα απο τη μανα τους, και μαλιστα αν το οργανο ειναι καποιου σοβαρου κατασκευαστη. Και το σημαντικοτερο τα truss rods δεν ειναι εκει για το σεταρισμα αλλα για αλλους λογους

 

 

χωρίς να θέλω να σε προσβάλω

αυτά τα έχεις βγάλεις από το μυαλό σου ή σου τα είπε κάποιος; ??? ??? ??? ???

 

ο άνθρωπος απλά θέλει να βάλει πιο λεπτές χορδές. Πού ξέρεις πώς ειναι ρυθμισμένο το truss rod του; Πού ξέρεις πόσο relief έχει ή αν έχει backbow; Πού ξέρεις αν θα αποχτήσει; κατεβαίνοντας 2 νούμερα η τάση μειώνεται αρκετά κιλά, κανείς δεν ξέρει πώς θα αντιδράσει το μπράτσο

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9/αρες να βαλεις. Οι στραβοκαστερ δουλευουν καλυτερα με αυτο το νουμερο.

Ειναι πιο σεσιοναδικες και κυριλατες.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα 10ρες οχι καλες για strat?? :-[

Τσαμπα εφαγα 2 χρονια να τις συνηθισω 8)

 

 

κακως,αν δεν σε βολευουν δεν πρεπει να τις χρησιμοποιεις.

 

 

Ειναι πιο σεσιοναδικες και κυριλατες

 

ναι παιζουν με τον Stevie Wonder & φορανε φρακο.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου