Προς το περιεχόμενο

Distortion pedal για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κρίνω από το στυλ της μουσικής που παίζεις, θα σου πρότεινα να μην κατευθυνθείς σε distortion αλλά σε overdrive.

 

Προτείνω το φθηνό (~60¤) και ΠΟΛΥ καλό κατά τη γνώμη μου Marshall BluesBraker ΙΙ

Πιστεύω ότι θα σε καλύψει ...

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλάη λυχνία στο Tonebone Hotbritish είναι απλά για λόγους buffer του σήματος. Αν έχω δίκιο και θυμάμαι καλά, αυτό σημαίνει ότι η λυχνία παίζει ελάχιστο ρόλο στον ήχο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλάη λυχνία στο Tonebone Hotbritish είναι απλά για λόγους buffer του σήματος. Αν έχω δίκιο και θυμάμαι καλά' date=' αυτό σημαίνει ότι η λυχνία παίζει ελάχιστο ρόλο στον ήχο.[/quote']

 

Νίκο δεν ξέρω αν έχεις δίκιο (η λυχνία μένει αναμένη συνεχώς, σου λέει τίποτα?) πάντως η διαφορά ανάμεσα στη ΄μαμά' λάμπα και στη NOS ήταν τόσο δραματική (σε καθαρότητα, δυναμικές, αρμονικές ακόμα και ησυχία) ώστε θα πρέπει να είναι κάποιος εκ'γενετής κουφός για να μην την αντιληφθεί.

 

¶ρα κάποιο ρόλο θα πρέπει να παίζει στον ήχο, ναι; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα για το οτι η λυχνια μενει αναμενη υπαρχουν πολλοι λογοι ...!

 

http://www.record-producer.com/learn.cfm?a=2838

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γι αυτό το στυλ, έχει δοκιμάσει κανένας το Marshall Guv'nor?Ξέρει κανείς μαγαζί που να έχει marshall πετάλια για να ακούσω αυτό και το bluesbraker που αναφέρθηκε πιο πάνω?

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ το bluesbraker και μπορώ να πω ότι βγάζω εύκολα με αυτό τον ήχο που θέλω. Είναι αρκετά καλό.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γι αυτό το στυλ' date=' έχει δοκιμάσει κανένας το Marshall Guv'nor?Ξέρει κανείς μαγαζί που να έχει marshall πετάλια για να ακούσω αυτό και το bluesbraker που αναφέρθηκε πιο πάνω?[/quote']

Είχα παλιότερα και το Guv'nor, το οποίο είναι καλό και λίγο πιο σκληρό από το BluesBraker II.

O λόγος που το πούλησα είναι ότι έτσι είχα 2 πετάλια με παρόμοιους ήχους, με τη διαφορά ότι το BluesBraker στα αυτιά μου ήταν πολύ καλύτερο.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γι αυτό το στυλ' date=' έχει δοκιμάσει κανένας το Marshall Guv'nor?Ξέρει κανείς μαγαζί που να έχει marshall πετάλια για να ακούσω αυτό και το bluesbraker που αναφέρθηκε πιο πάνω?[/quote']

 

Στον ΤΡΙΜΗ τα εχει παρει τα ματι μου.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα για το οτι η λυχνια μενει αναμενη υπαρχουν πολλοι λογοι ...!

 

http://www.record-producer.com/learn.cfm?a=2838

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

:D

 

Ναι βρε μασκαράκο, το ξέρω το κολπάκι της Behringer :lol:

 

Στο Tonebone όμως (θυμάσαι, είπα ότι το άνοιξα για να αλλάξω τη λάμπα) δεν ισχύει αυτό, παίρνει φωτιά κανονικά, και με την ένταση που πρέπει (έτσι φαίνεται τουλάχιστον, δεν έχω μετρήσει πόσα βολτ της δίνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι σήμερα δοκίμασα το Rat2 και το yourdirty Rat και μου άρεσαν και τα δύο εξίσου, αλλά για τα ρυθμικά, μάλλον δε μου κάνει, είχα την εντύπωση ότι βρώμιζε τόσο που fuzzάριζε λίγο. (Για τα σόλο όμως είναι πολύ καλά).

Θα κοιτάξω σε overdrive στη συνέχεια . Α! Δοκίμασα και το Ibanez Tube Screamer. Μάλλον ούτε αυτό μου κάνει, αλλά είναι ωραίο σαν overdrive γενικά...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου