Προς το περιεχόμενο

Distortion pedal για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το Tonebone Hotbritish που έχω είναι πολύ "βαρύ" και δεν ενδείκνυται για 3 μονούς μαγνήτες παρά μόνο για lead ήχους (κορυφαίο!)

 

θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πετάλι κυρίως για ρυθμικά που να ανταποκρίνεται επαρκώς με κάποιο "όγκο" σε ήχους στυλ κλάσσικ ροκ για διάφορα είδη (πιο light) μουσικής. Δεν ψάχνω κάνα μεταλοπετάλι δηλαδή, αλλά για απλά ρυθμικά μέρη από classic (ψιλοhard) rock μέχρι και disco, funky!

 

Στο οικονομικό δε βάζω κάποιο περιορισμό, αρκεί να βρω κάτι που να με καλύπτει!

Λάβετε υπόψιν τους 3 single coil (Rockinger) please!

 

Ευχαριστώ! :D

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είσαι ικανοποιημένος με το Hot British, γιατί όχι το Tonebone Classic!

 

Υπάρχει και μια νεώτερη version με 2 κανάλια. Του βάζεις και μια καλή, αθόρυβη ECC81 ή 82 και καθάρισες :wink:

 

Τώρα, για κάτι πιο οικονομικό, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, από το κλασσικό 'κίτρινο' overdrive της Boss μέχρι το Big Muff. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είσαι ικανοποιημένος με το Hot British' date=' γιατί όχι το Tonebone Classic!

 

Υπάρχει και μια νεώτερη version με 2 κανάλια. Του βάζεις και μια καλή, αθόρυβη [b']ECC81 ή 82[/b] και καθάρισες :wink:

 

Τώρα, για κάτι πιο οικονομικό, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, από το κλασσικό 'κίτρινο' overdrive της Boss μέχρι το Big Muff. :wink:

 

Θα προτιμούσα να αποφύγω ένα ακόμα τροφοδοτικό να σου πω την αλήθεια γι'αυτό και δεν κοιτάζω το Tonebone!

 

Αυτό με τη λάμπα που είπες μπορώ να το δοκιμάσω στο Hotbritish? Γιατί έχει μέσα μια JJ ecc83s, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να βάλω άλλου τύπου λάμπα.

 

Εκτός των άλλων σκεφτόμουν και κάτι σε digitech, αν αξίζει τον κόπο, όπως και να 'χει θα δοκιμάσω όσα μπορώ περισσότερα πετάλια με την κιθάρα μου γιατί αλλιώς δε θα βγει άκρη, απλά πόσταρα για να πάρω ιδέες.

 

Καμμιά άλλη πρόταση :?:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη λάμπα που είπες μπορώ να το δοκιμάσω στο Hotbritish? Γιατί έχει μέσα μια JJ ecc83s' date=' δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να βάλω άλλου τύπου λάμπα.[/quote']

 

Αυτό το είχες ξαναγράψει και με είχε παραξενέψει, γιατί το δικό μου (Classic) είχε μέσα μια κινέζικη no-name του... πρωκτού... :?

 

Τώρα έχει μια Mullard NOS ECC83, με απίστευτα τονικά αποτελέσματα και ελάχιστο φύσημα πλέον, αλλά θα το ψάξω και με διάφορες 81/82 που έχω. :wink:

 

Ναι, φυσικά να το δοκιμάσεις! :D

 

[edit -> εννοείται ότι μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ECC τύπου λάμπα και ακόμα και 5751 :wink: ]

 

Ένα ακόμα που μου αρέσει είναι το booster του Seymour Duncan. Σε συνδιασμό με ένα ευέλικτο πετάλι σαν το Tonebone είναι what the doctor ordered, ειδικά με μονούς! :wink:

 

Βεβαίως εδώ είναι και το προσωπικό γούστο, έτσι; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το Tonebone Hotbritish που έχω είναι πολύ "βαρύ" και δεν ενδείκνυται για 3 μονούς μαγνήτες παρά μόνο για lead ήχους (κορυφαίο!)

 

θα ήθελα να μου προτείνετε ένα πετάλι κυρίως για ρυθμικά που να ανταποκρίνεται επαρκώς με κάποιο "όγκο" σε ήχους στυλ κλάσσικ ροκ για διάφορα είδη (πιο light) μουσικής. Δεν ψάχνω κάνα μεταλοπετάλι δηλαδή' date=' αλλά για απλά ρυθμικά μέρη από classic (ψιλοhard) rock μέχρι και disco, funky!

 

Στο οικονομικό δε βάζω κάποιο περιορισμό, αρκεί να βρω κάτι που να με καλύπτει!

Λάβετε υπόψιν τους 3 single coil (Rockinger) please!

 

Ευχαριστώ! :D[/quote']

 

δοκιμασε ενα

TURBO RAT της PRO-CO

...ειναι λιγακι πιο Fuzz μπορει να σου αρεσει

δεν ειναι λαμπα ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ενα

TURBO RAT της PRO-CO

...ειναι λιγακι πιο Fuzz μπορει να σου αρεσει

δεν ειναι λαμπα ομως...

Εγκρίνω και επαυξάνω!

(Βγαίνει και σε διπλοπέταλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά θα το ψάξω και με διάφορες 81/82 που έχω. :wink:

Ωραία :!: Περιμένω νεότερα :!:

Θα κάνω κι εγώ καμμιά δοκιμή οπότε!

Ένα ακόμα που μου αρέσει είναι το booster του Seymour Duncan. Σε συνδυασμό με ένα ευέλικτο πετάλι σαν το Tonebone είναι what the doctor ordered' date=' ειδικά με μονούς! :wink:

[/quote']

Ειδικά αυτό πρέπει να το δοκιμάσω από τη στιγμή που έχω ήδη το Tonebone! Πάντως δεν έχω διαβάσει και τόσο θετικά σχόλια γενικώς... :roll:

Βεβαίως εδώ είναι και το προσωπικό γούστο' date=' έτσι; :?[/quote']

Και πού δεν είναι :?:

 

Απλά καμμιά ιδέα παίρνουμε!

δεν ειναι λαμπα ομως...

Και τί έγινε :?:

Ο ήχος πάνω απ'όλα! Δεν πά' να ΄χει φωτάκια χριστουγεννιάτικα μέσα :?:

 

Σίγουρα και το ProCo πρέπει να ψάξω!

 

Ευχαριστώ πολύ!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ενα

TURBO RAT της PRO-CO

...ειναι λιγακι πιο Fuzz μπορει να σου αρεσει

δεν ειναι λαμπα ομως...

 

Από την σειρά των RAT προτείνω το απλό RAT2. Είχα παλιά το TURBO αλλα το έδωσα αφού ήταν υπερβολικά κομπρεσαρισμένο και αρκετά fuzzy. Σαν χροιά το TURBO και το RAT2 είναι πολύ κοντά, ωστόσο για την δουλειά που το θέλεις νομίζω ότι το RAT2 είναι καταλληλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου