Προς το περιεχόμενο

Σταμτήστε τη νύχτα.....κάνει καλόοοοοοο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε kourosava' date=' καλωσήρθες πίσω στον κόσμο της μέρας!

 

Εγώ από νύχτα έχω πάρει μια "μυρωδιά" δυό σεζόν σε μπουζουξίδικο, ως σερβιτόρος όμως...

 

Σε αντίθεση με τους προλαλήσαντες, θα ομολογήσω πως δεν θα έλεγα όχι στην προοπτική της νύχτας...όχι σαν μονόδρομο εργασιακά, αλλά...μια τζουρίτσα...μια-δυο σεζόν σε ένα μικρομεσαίο μαγαζί με παλιό καλό λαϊκό και ρεμπέτικο δεν θα με άφηνε αδιάφορο...

 

(το μαγαζί όπου δούλευα έκλεισε πριν προλάβω να...προβιβαστώ.. :lol: )[/quote']

 

oπως λενε και οι Αμερικανοι : "IT SURE BEATS 9-5!!" :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...........................................................................................Αφού πήραμε την απόφαση να δουλέψουμε και όχι να παίξουμε σκεφτόμαστε μόνο φράγκα και τίποτε άλλο.Θέλουμε να αγοράζουμε και καλά όργανα βλέπεις και μας χρειάζονται.Με ποιά πρωινή δουλειά των 600 & 700 euro μπορείς να τα πάρεις?................................... φαγητό κάνει κακό.

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........................................................................................Αφού πήραμε την απόφαση να δουλέψουμε και όχι να παίξουμε σκεφτόμαστε μόνο φράγκα και τίποτε άλλο.Θέλουμε να αγοράζουμε και καλά όργανα βλέπεις και μας χρειάζονται.Με ποιά πρωινή δουλειά των 600 & 700 euro μπορείς να τα πάρεις?................................... φαγητό κάνει κακό.

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

ευχαριστώ.

 

Αν παιζεις alternate picking,sweep και legatos 200 euros..αν κανεις μονο σηκωματα κανα vibrato και βαρας και κανα ακκορντο τοτε 90euros...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........................................................................................Αφού πήραμε την απόφαση να δουλέψουμε και όχι να παίξουμε σκεφτόμαστε μόνο φράγκα και τίποτε άλλο.Θέλουμε να αγοράζουμε και καλά όργανα βλέπεις και μας χρειάζονται.Με ποιά πρωινή δουλειά των 600 & 700 euro μπορείς να τα πάρεις?................................... φαγητό κάνει κακό.

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

ευχαριστώ.

 

Εγώ πάντως από τα ελάχιστα που ξέρω, ένας μουσικός σε ένα μικρού σχετικά βεληνεκούς μαγαζί (επαρχίας συγκεκριμένα, κοντά στην Αττική) αμοίβεται περίπου με 100-150€ τη βραδιά.

 

Οπότε αναλογικά θα πηγαίνουν φαντάζομαι, τα νυχτοκάματα και στα μεγαλύτερα μαγαζιά.

 

Πχ, έχω ακούσει και για έναν ντράμερ γνωστού και παλιού λαϊκού βάρδου να φτάνει τα 300€ τη βραδιά.

Αυτά είναι τα μόνα που γνωρίζω προσωπικά εγώ.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........................................................................................Αφού πήραμε την απόφαση να δουλέψουμε και όχι να παίξουμε σκεφτόμαστε μόνο φράγκα και τίποτε άλλο.Θέλουμε να αγοράζουμε και καλά όργανα βλέπεις και μας χρειάζονται.Με ποιά πρωινή δουλειά των 600 & 700 euro μπορείς να τα πάρεις?................................... φαγητό κάνει κακό.

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

ευχαριστώ.

 

Αν παιζεις alternate picking' date='sweep και legatos 200 euros..αν κανεις μονο σηκωματα κανα vibrato και βαρας και κανα ακκορντο τοτε 90euros...[/quote']

Αν ξερεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παιζεις κιθαρα σε ποια κατηγορία κατατάσεσαι;;; :D

Παντως δεν ειναι και τρελά λεφτα.Αυτα φαντάζομαι σε περιπτωση που το μαγαζι ¨διανυκτερευει :D :D ¨ καθε μέρα γιατί αν δουλευεις 4 μέρες τη βδομάδα δεν είναι πολλά τα 90

ευχαριστω για την ενημέρωση παιδιά

 

edit . καλά τα 200 και 300 είναι ΤΡΕΛΑ λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........................................................................................Αφού πήραμε την απόφαση να δουλέψουμε και όχι να παίξουμε σκεφτόμαστε μόνο φράγκα και τίποτε άλλο.Θέλουμε να αγοράζουμε και καλά όργανα βλέπεις και μας χρειάζονται.Με ποιά πρωινή δουλειά των 600 & 700 euro μπορείς να τα πάρεις?................................... φαγητό κάνει κακό.

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

ευχαριστώ.

 

Αν παιζεις alternate picking' date='sweep και legatos 200 euros..αν κανεις μονο σηκωματα κανα vibrato και βαρας και κανα ακκορντο τοτε 90euros...[/quote']

Αν ξερεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παιζεις κιθαρα σε ποια κατηγορία κατατάσεσαι;;; :D

Παντως δεν ειναι και τρελά λεφτα.Αυτα φαντάζομαι σε περιπτωση που το μαγαζι ¨διανυκτερευει :D :D ¨ καθε μέρα γιατί αν δουλευεις 4 μέρες τη βδομάδα δεν είναι πολλά τα 90

ευχαριστω για την ενημέρωση παιδιά

 

edit . καλά τα 200 και 300 είναι ΤΡΕΛΑ λεφτά

 

Αν σκεφτεί κανείς βέβαια πόσα παίρνουν οι τραγουδιστές και πόση ώρα τραγουδάνε και πόση ώρα παίζεις εσύ, τότε ΔΕΝ είναι τρελά λεφτά...

Ας μην ξεκινήσει κουβέντα βέβαια γι'άυτό, όλοι γνωρίζουν πόσα χρήματα φέρνει ο τραγουδιστής στο μαγαζί και όχι ο μουσικός, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ οι διαφορές στα χρήματα....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μηνιαίος 'μισθός' 1600-2000 Ευρώ δεν είναι καθόλου άσχημος (ανεξάρτητα από τις συνθήκες) αν σκεφτείτε ότι υπάρχει κόσμος που δουλεύει σαν το σκυλί 12 ώρες την ημέρα και παίρνει τα μισά...

 

Δεν συζητώ κατά πόσον αξίζει κανείς τόσα ή τα 4πλάσια, όλοι λιγώτερα απ'ότι πρέπει παίρνουμε, πάρτε το απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δεν δουλευω νυχτα μηπως μπορεις να μου πεις ενα μεσω νυχτοκαματο κιθαρίστα σε μεσαιο μαγαζι πόσο είναι.Πολυ γενικα μιλάω δλδ π.χ. περιπου 50 εως 150 ευρω σε τετοιο ευρος διακυμανσης.

 

Ανάλογα με τον χώρο που παίζεις και το ποιός είσαι κυμαίνεται και το μεροκάματο.Σε μικρά μαγαζιά(ταβέρνες,ρεμπετάδικα,σκυλαδικάκια)για 3-4 μέρες είναι γύρω στα 100.Στα μεγάλα παίζει απο 150-250 euro.Δεν είναι μόνο αυτά όμως γιατί αν δικτυωθείς όλο και κάποιο έξτρα θα βγεί (350-500) ή κάποιο studio.Είναι και τα ταξίδια στο εξωτερικό (500-600) οπότε τα έσοδα ανεβαίνουν.Γι' αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο να τα παρατήσεις.

Εκτός κι αν ξυπνώντας κάθε πρωί έχεις στο μαξιλάρι σου μία κατοστάρα οπότε θά'σαι κορόιδο να δουλεύεις.Στο κάτω κάτω το να δουλεύεις τη νύχτα στα μαγαζιά κάνεις τη δουλειά που ξέρεις (άσχετα το είδος που παίζεις)με το όργανο που αγαπάς.Και δεν νομίζω ότι καταστρέφεις ούτε τα δάχτυλα σου ούτε πως καταναλώνεσαι.Σχολείο είναι και αυτό όταν συνεργάζεσαι με καλούς μουσικούς.Το πρόβλημα πιστεύω είναι ο εαυτός μας και οι κακοί (μουσικά & εγκεφαλικά) συνάδελφοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον συντακτη του θεματος , οτι γινεται

επαγγελμα -μεροκαματο αποκτα τον χαρακτηρα του 'καταναγκαστικου'

εργου και σβηνει την δημιουργικοτητα .

Ενας μουσικος που παιζει σε μαγαζι ,σιγουρα 'εκτελει΄' την ωρα εκεινη

δεν δημιουργει .Η ψυχοφθορος ασχολια του αυτη θα τον κανει στις

ελευθερες του ωρες να θελει να καταπιαστει με οτιδηποτε αλλο εκτος

της μουσικης ,δηλαδη στην ουσια παυει να ασχολειται ουσιαστικα

με αυτο που αγαπα.

Δεν εχω προσωπικη πειρα ,αλλα η λογικη αυτο λεει , και αν παιζει το

ειδος που τον εκφραζει εχει καλως , αλλα αν οχι, μιλαμε πλεον για

καταπιεση .

Παλαιοτερα θεωρουσα 'ωραια φαση' καποιος να παιζει σε ενα σχημα την νυχτα ,τωρα οχι . Βεβαια αν αυτο ειναι οικονομικη διεξοδος ,δεν κρινω τον ανθρωπο που το κανει για να βγαλει χρηματα .

Θεωρω καλυτερους και γνησιοτερους μουσικους τους χομπιστες ,γιατι

αυτοι προοδευουν προς την κατευθυνση που θελουν απο τους session

παικτες της μουσικης μεροκαματο . Βεβαια και εξαιρεσεις θα υπαρχουν

και μπορει να κανω και λαθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kourosava' date=' καλωσήρθες πίσω στον κόσμο της μέρας!

 

Εγώ από νύχτα έχω πάρει μια "μυρωδιά" δυό σεζόν σε μπουζουξίδικο, ως σερβιτόρος όμως...

 

Σε αντίθεση με τους προλαλήσαντες, θα ομολογήσω πως δεν θα έλεγα όχι στην προοπτική της νύχτας...όχι σαν μονόδρομο εργασιακά, αλλά...μια τζουρίτσα...μια-δυο σεζόν σε ένα μικρομεσαίο μαγαζί με παλιό καλό λαϊκό και ρεμπέτικο δεν θα με άφηνε αδιάφορο...

 

(το μαγαζί όπου δούλευα έκλεισε πριν προλάβω να...προβιβαστώ.. :lol: )[/quote']

 

oπως λενε και οι Αμερικανοι : "IT SURE BEATS 9-5!!" :wink:

 

Να φανταστώ ότι αυτό σημαίνει κάτι σαν "προτιμότερο από δουλειά γραφείου;" :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου