Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Fuzz, Αλλά Ποιο?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπίσης, ο κύριος της αγγελίας του Fulltone της κάνει λίγο pimping - και με το δίκιο του - αλλά ούτε συλλεκτικό είναι (βρίσκεται σε αφθονία & διατίθεται σε καθόλου "συλλεκτικές" τιμές πια), και πανομοιότυπο σε ποιότητα κατασκευής με τα νεώτερα είναι, και όμοιο ηχητικά.

Επειδη η αγγελια ειναι δικη μου και με προσβαλλει τουλαχιστον αυτο που εγραψες, θα ηταν καλυτερο να δεις πρωτα πως φτιαχνονταν τα παλια (γερμανιου & πυριτιου mismatched), δες με τι τρανζιστορ φτιαχνονται τα καινουρια (BC108C), τι αλλα υλικα μεσα (carbon comp αντιστασεις,roederstein πυκνωτες) εσωτερικο trimmer για το bias των τρανζιστορ κλπ, και μετα να μιλησεις...

Αν δεν γνωριζεις κατι, δε χρειαζεται να πεις κατι απλα για να το πεις...

 

Επι του θεματος, για μενα ειναι μονοδρομος το Fuzz Factory του ZVex...

Περιεργο, αλλα οταν ο μαθεις, δεν πιστευω πως θα θελεις να παιξεις με αλλο.

Πολυ καλο επισης το Fire Red του Mad Proffesor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(α) Tα παλιότερα δεν είχαν ποτέ τρανζιστοράκια γερμανίου παρά μόνο πυριτίου, ως διαφοροποίηση μεταξύ των δυο μοντέλων της Fulltone. Αυτά με το Ge ήταν τα 69, που επίσης επανεκδόθηκαν. (β) Tα παλιότερα είχαν και ΒC108, και άλλους τύπους πυριτίου. (γ) Τα υπόλοιπα εξακολουθούν να ισχύουν, όσο γίνεται βέβαια γιατί ο ήχος διαφέρει κάπως από το ένα στο άλλο. Αν επιμένεις να πω τη γνώμη μου, και τα τρία παλιότερα που έχω παίξει ο ίδιος (για να μη νομίζει κάποιος πως μιλάω για κάτι που έχω δει μόνο σε φωτογραφίες) ήταν πολύ φτωχά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι ήταν ένα θετικό βήμα το ότι έχουν σταματήσει να υπάρχουν σχόλια στις αγγελίες (για όποιον θυμάται το τί γινότανε στο παρελθόν).

 

Τώρα αν είναι ή δεν είναι συλλεκτική η αξία του Fulltone ας το αποφασίσει η αγορά. Φαντάζομαι ότι όποιος δεν την ψάχνει αλλά πάει και τα ακουμπάει χαλαρά, μάλλον τα 'χει και του περισσεύουνε κι ολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης το παληκάρι που "ανέστησε" το θέμα έχει ενισχυτή των 150 ευρώ. Εκτός κι αν βρήκε κάποιον καλό άνθρωπο να του χάρισε ουσιαστικά κάτι καλό, είναι εντελώς μάταιο να συζητάμε για fuzz μιας και μάλλον πρόκειται για solid state/modelling ενισχυτή και το παιδί μάλλον δεν ασχολείται με experimental post κλπ καταστάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το παληκάρι που "ανέστησε" το θέμα έχει ενισχυτή των 150 ευρώ. Εκτός κι αν βρήκε κάποιον καλό άνθρωπο να του χάρισε ουσιαστικά κάτι καλό, είναι εντελώς μάταιο να συζητάμε για fuzz μιας και μάλλον πρόκειται για solid state/modelling ενισχυτή και το παιδί μάλλον δεν ασχολείται με experimental post κλπ καταστάσεις...

Ο εξοπλισμός μου είναι fender strat με fralin vintage hot μαγνήτες και ο ενισχυτής vht special 6

::)  8)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το παληκάρι που "ανέστησε" το θέμα έχει ενισχυτή των 150 ευρώ. Εκτός κι αν βρήκε κάποιον καλό άνθρωπο να του χάρισε ουσιαστικά κάτι καλό, είναι εντελώς μάταιο να συζητάμε για fuzz μιας και μάλλον πρόκειται για solid state/modelling ενισχυτή και το παιδί μάλλον δεν ασχολείται με experimental post κλπ καταστάσεις...

Παρεμβαινω μονο για το θεμα solid state ενισχυτης και fuzz πεταλι με το παρακατω βιντεο και πεταλι το οποιο δοκιμαζουν με ψηφιακο  ενισχυτη (Roland cube)  και ακουγεται τουλαχιστον στα δικα μου αυτια μια χαρα  :) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συνφορουμήτης hadgi σου απάντησε για μένα.

Εντάξει ο ενισχυτής δεν είναι super duper απίθανος αλλά πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον μια καλή βάση καθαρού για να βάλεις πάνω τα πετάλια. Εξάλλου όπως είπα και πριν ψάχνω ένα πολύ πολύ απλό και ζεστό vintage fuzz και ότι δεν μ' ενδιαφέρει να βγάλω την απίστευτη ποικιλία ήχων (simplicity rules)

 

bloody_sunday το συγκεκριμένο mxr m173 το είχα στα υπ' όψιν καθώς διάβασα που έλεγες καλά λόγια γι' αυτό σε άλλο thread (λαμβάνω σοβαρά υπόψιν την γνώμη σου) αλλά μετά το ξανασκέφτηκα γιατί δεν ήταν ge fuzz, άρα υποθετικά όχι τόσο ζεστό αλλά και πάλι ισχύει αυτό που έλεγες πιο πριν.

Εγώ θα σημείωνα τα εξής: πρώτον, ότι όσο απομακρυνόμαστε από τα κλασσικά και απλούστατα σχέδια (πχ. fuzz faces ή tonebenders), προστίθενται και άλλα στάδια στο κύκλωμα, επιπλέον components και ο κλασσικός ήχος που θα είχαν δυο ή τρία τρανζιστοράκια Ge ή Si μπασταρδεύεται, ειδικά αν πρόκειται για πολύ τροποποιημένο κύκλωμα ή για υβρίδιο (Si και Ge).

 

Δεύτερον, πως υλοποίηση από υλοποίηση διαφέρει, πχ. το Si fuzz face που βγάζει η Fulltone είναι πολύ πιο άγριο από ένα άλλο όπως το ανοιχτό γκρι MXR, κι έτσι αποκτά πια νόημα η σύγκριση ήχου Si με Ge κυρίως αν μιλάμε για μοντέλα της ίδιας εταιρίας. Θα μπορούσα για παράδειγμα άνετα να βρω ένα Si fuzz face του Α που να ακούγεται πιο "ζεστό" και ήπιο από ένα Ge του Β (που λέγεται πως ακούγονται συνήθως έτσι). Εγώ προσωπικά προτιμώ περισσότερο τα Si μιας και δύσκολα μου κάθεται ένα ήπιο και "ζεστό" Ge.

 

Επομένως θα έλεγα πως είναι πιο χρήσιμο να τα τσεκάρουμε ως ανεξάρτητα φαζ χωρίς να κοιτάμε τόσο τις ταμπέλες τους. Πχ. το Shinei και το Superfuzz χρησιμοποιούσαν - αν δεν απατώμαι - τρανζιστοράκια γερμανίου αλλά ένας κλώνος που έχω (το Wattson) είναι ένα από τα πιο άγρια φαζ που έχω παίξει ποτέ. evilgrin0013.gif

Γι' αυτό τον λόγο σκεφτόμουν το fuzz face που είναι πολύ πολύ απλό και δεν φτιάχνει και καφέ... όπως το fuzz factory. Anyway η δοκιμή τελικά είναι μονόδρομος πριν από την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic mode, on

Για να αποκαταστησω καποια πραγματα και να μην τρελλαθω τελειως πιστευοντας αυτο που διαβαζω και οχι αυτο που βλεπω,

τα πρωτα '70 του Fulltone (οπως το δικο μου), ηταν φτιαγμενα απο τον ιδιο τον Fuller με ενα γερμανιου και ενα πυριτιου (απο εκει πηρε την ιδεα για τα μετεπειτα mismatched...), τα μετεπειτα ειχαν ενα γερμανιο και ενα πυριτιου BC108, τα ακομα πιο μετα ειχαν δυο BC108C, επειδη ομως ηταν σπανια να βρεθουν, απο καποιο σημειο εβγαζε με ο,τι πυριτιου εβρισκε...

Τα σταματησε για 2-4 χρονια και τα ξαναβγαζει φετος οπου δεν προσδιοριζει τι πυριτιου χρησιμοποιει.

Εβγαλε και purple version με αλλες τροποποιησεις, αλλα μην παμε και σε αυτα.

Το ιδιο εγινε με τα '69 που επισης εχω (και κραταω).Αρχικα εβγαινε με δυο ΝΚΤ275,επισης με εσωτερικο trimmer,αλλα και εξωτερικο bias pot, μετεπειτα με ενα ΝΚΤ275 και ενα Toshiba 2Ν2219 (παλι με trimmer), πιο μετα με δυο γερμανιου οπου δεν εγραφαν τιποτα (χωρις trimmer εσωτερικο), τα σταματησε για πανω απο 4 χρονια και απο τον φιλο bloody_sunday ειδα στο site του Fulltone οτι τα ξαναβγαζει, οπου επισης δεν αναφερει τι και πως χρησιμοποιει...

Και υποτιθεται οτι μετα απο τοσα versions τα αρχικα '69 & '70 που του εκαναν το ονομα (μαζι με το Soulbender), θα ειναι τα ιδια με του τοτε...

Οι τοσες αλλαγες μεταξυ τους, ειναι επισης ο λογος που ο ιδιος ο Fuller λεει οτι δεν κανει επ' ουδενι modifications σ'αυτα τα πεταλια και εχει πιο αυστηρο warranty, απ'ο,τι στα υπολοιπα.

off topic mode, off

 

 

Επι του θεματος, το Fuzz Factory δεν κοστιζει καποια λεφτα επειδη ψηνει και καφε, απλα επειδη εχει τοσες επιλογες που αλλα δεν εχουν.

Επιλογες, οχι features.

Απλα η πλειοψηφεια του ελληνα κιθαριστα περιμενει ενα κουτακι που θα του κανει τα παντα μονο του.

Το Fuzz Factory, προσωπικα, ειναι το αγαπημενο μου και δεν λειπει απο κανενα live που παιζω, η ηχογραφηση, γιατι ειναι απο τα λιγα, νεας "κοπης" που ειναι αρκετα ευαισθητα στο δεξι και καθαριζουν τοσο καλα με το volume ή το tone της κιθαρας και συνεργαζεται τοσο καλα με το wah.

Επισης ειναι ισως το μονο που εχω παιξει ποτε, το οποιο ταιριαζει τοσο καλα με ολες τις κιθαρες μου, σε ολους τους ενισχυτες.

Δλδ, το '70, καλο με strat, καλο με SG, με Les Paul... εεε...

Με Tele... εεε... εεε...

Το '69 καλο μονο με Strat.-

Το Throbak (Stone Bender) καλο με Les Paul, με τις αλλες, ε, οχι τοσο...

To Phoenix Custom, επισης, καλο με Strat & SG, με τις αλλες, οχι τοσο...

Και παει λεγοντας...

 

Επισης δες για τα Throbak.

Αρκετα ποιοτικα και καλα.

Πουλαει και direct και σε σχετικα καλες τιμες.

 

Γενικα το fuzz, ειναι το πιο απλο πεταλι, αλλα για να πετυχεις αυτο που θες, το πιο δυσκολο πραγμα.

Μην ξεχνας επισης οτι τα εντελως vintage based fuzz, ειναι θερμοευαισθητα και φωτοευαισθητα (σε περιπτωση που παιζεις συχνα live), καθως τα τρανζιστορ γερμανιου ειναι ευαισθητα στις αλλαγες θερμοκρασιας, λογος για τον οποιο καποιοι βαζουν εσωτερικο (ή εξωτερικο) bias pot.

Σκεψου το ως εξης.

Υπαρχουν ενα σωρο γερμανιου (π.χ.) που εχουν χρησιμοποιηθει και χρησιμοποιουνται, OC44,OC70,OC75,AC128,NKT275,AF137,OC80A,OC47,ASY70 και παει λεγοντας...

Απο την στιγμη που ολα αυτα εχουν διαφορετικα gain stages, εχεις και διαφορετικες επιλογες.

Εχε υπ' όψιν σου πως τα γερμανιου, ειναι τοσο ασταθη, που 2 στα 50, ειναι σε ιδιες τιμες, ωστε να χρησιμοποιηθουν μαζι.

Εχε υπ'οψιν σου επισης, πως ο,τι εχουμε ακουσει απο ηχογραφημενους ηχους, ειναι κατα πλειοψηφεια τροποποιημενο.

Ο ιδιος ο Krammer ελεγε πως ειχαν δωσει στον Mayer το wah και τρια fuzz του Hendrix για να τα τροποποιησει, γιατι δεν επαιζαν οπως ηθελε και τα τρια fuzz ηταν ασχετα μεταξυ τους.

Σαφως και η κατασταση πλεον δεν ειναι ετσι, αλλα ειναι ευκολο, ειδικα με τα fuzz να μπερδευτεις.

Για επιλογη, πιστευω οτι μεσω μηνυματων σε οποιοδηποτε forum, δυσκολα θα βρεις ακρη.

Μονοδρομος ειναι το να βγεις, να παρεις και τα υπολοιπα πεταλια σου (για συνδυασμο μεταξυ τους) και να τεσταρεις, να ακους και να δοκιμαζεις.

Ο,τι και να σου γραψουμε απο δω, δεν προκειται να βρεις ακρη, ισως κατευθυνση, ακρη οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνας επισης οτι τα εντελως vintage based fuzz, ειναι θερμοευαισθητα και φωτοευαισθητα (σε περιπτωση που παιζεις συχνα live), καθως τα τρανζιστορ γερμανιου ειναι ευαισθητα στις αλλαγες θερμοκρασιας, λογος για τον οποιο καποιοι βαζουν εσωτερικο (ή εξωτερικο) bias pot.

 

ενδιαφέρον. Το ίδιο ισχύει και για το fuzz factory? Έχω την εντύπωση οτι θέλει να ζεσταθεί λίγο (= να λειτουργήσει για λίγη ώρα) για να πετύχω τη ρύθμιση που προτιμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου