Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Fuzz, Αλλά Ποιο?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις παραθέσει fuzzfaces και ένα πανάκριβο muff style.

Δεν έχουν καμία πραγματικά σχέση μεταξύ τους, αν θες κάτι σε fuzzface

θα σου πρότεινα από αυτά που έχω παίξει, Analogman Sunface white dot high gain,

εξαιρετική επιλογή, με πολύ ωραίο clean up.

Θα μπορούσες να δείς και σε tonebender style, σε MkII στιλ,

πάλι απο αυτά που είχα θα σου πρότεινα Lumpy's Tone Shop MkII,

και κάτι πιο δυσεύρετο όπως DAM MkII.

Σε muff στιλ βέβαια είναι μονόδρομος για μένα, Skreddy all the way.

 

Είναι τρελό το πως μπορείς να χαθείς με τα fuzzes και το πόσες καλές επιλογές έχεις.

Παίζει τεράστιο ρόλο η κιθάρα και ο ενισχυτής καθώς και όλα τα ενδιάμεσα.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tωρα που το θυμήθηκα...αν μπορεις καπως να βρεις να δεις/ακουσεις και το

starlight του crazy tube circuits αξιζει τον κοπο.Εντυπωσιακο πεταλι με πολυ

"χαρακτηρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μία μικρή παρατήρηση, σε όλα τα βίντεο που έχω δει και εδώ και στο Youtube, πρόσεξα οτι μερικές εταιρίες έχουν μπερδέψει το Fuzz με το Distortion ???

 

Οπως ειμαι σιγουρος οτι ξερεις, Το fuzz ειναι ενα ειδικο ειδος distortion. Μαλιστα σε stompbox ειναι ο μπαμπας του distortion. Παροτι και καποιοι παλιοι ενισχυτες cranked up θυμιζανε fuzz. Ειδικοτερα, αν απλως μεταφραζεις τους αγγλικους ορους, θα δεις οτι το φαζ αναφερεται με πολυ περιγραφικο τροπο σε ενα ειδος distortion. Η ελεκτρο χαρμονιξ ασ πουμε ολα τα λεει distortion kai oxi φαζ γιατι απλα το ευρος ηχων  του πεταλιου ειναι μεγαλο.

 

Υπαρχει και γενικα μια θαμπη γραμμη στην ταμπελοποιηση των ειδων distortion κατι που ειναι φυσικο αφου δεν ειναι ευκολο να προσδιορισεις κατι τοσο υποκειμενικο οπως ο ηχος. Παντως το fuzz ειναι ονομα και πραγμα. Ποτε δεν υπηρχε λεξη για μουσικο εξοπλισμο πιο διανα. Μερικα distortion kai od μπορει υπο ειδικες συνθηκες να ακουγονται σαν φαζ. Ειδικα με τη χρηση eq.

 

 

Παντως αν το ψαξεις και στο google οι περισσοτεροι συμφωνουν στο οτι od kai distortion αφορουν και χαρακτηριζουν ηχους που θυμιζουν επιπεδα παραμορφωσης ενος λαμπατου ενισχυτη, ενω το φαζ τον χαρακτηριστικο μαλιαρο ηχο των germanium. Ολα αυτα ειναι παραδοχες, βεβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα γιατι μου αρεσε αυτο το fuzz factory  ? ? ? :P

 

Γιατι ειναι ισως ενα απο τα ωραιοτερα φαζ της αγορας. (διορθωθηκε το "καλυτερα", -εχεις δικιο sunday)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fuzz ειναι ενα ειδικο ειδος distortion. Μαλιστα σε stompbox ειναι ο μπαμπας του distortion. Παροτι και καποιοι παλιοι ενισχυτες cranked up θυμιζανε fuzz.

 

Υπαρχει και γενικα μια θαμπη γραμμη στην ταμπελοποιηση των ειδων distortion κατι που ειναι φυσικο αφου δεν ειναι ευκολο να προσδιορισεις κατι τοσο υποκειμενικο οπως ο ηχος. Παντως το fuzz ειναι ονομα και πραγμα. Ποτε δεν υπηρχε λεξη για μουσικο εξοπλισμο πιο διανα. Μερικα distortion kai od μπορει υπο ειδικες συνθηκες να ειναι φαζ. Ειδικα με τη χρηση eq.

Εγώ ξέρω τι είναι fuzz, τι OD & τι Dists, αλλά αυτό που ανέφερα εγώ είναι οτι πολλά "Fuzz" που είδα στα βίντεο, μου θύμιζαν περισσότερο Distortion παρά fuzz.

Βέβαια όπως είπες κι εσύ, ρόλο σ'αυτό μπορεί να παίζουν τα "εξτρά" κουμπάκια τύπου tone, mid cut, boost, q κλπ που για μένα δεν έχουν θέση σε ένα πετάλι fuzz.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα γιατι μου αρεσε αυτο το fuzz factory  ? ? ? :P

 

Είναι από τα πιο ιδιαίτερα fuzzes, εξαιρετικό κατα τη γνώμη μου,

λίγο δύσκολο για live αν δεν εξοικιωθείς μαζί του. Έχει βέβαια τόσο μεγάλο εύρος ήχων...

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο μερος που μπορει κανεις να το δοκιμασει ? :P Ειναι αρκετα βαρυ απ οτι ακουσα στο βιντεο, αλλα πολυ ηχοι που βγαζει εχουν πολυ ενδιαφερον !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σ'αυτό, αλλά το ίδιο λογικά ισχύει και για το MXR αφού το BC108 είναι ge, έτσι δεν είναι?

 

Όχι, αυτά είναι πυριτίου και είναι πιο consistent - για αυτό άλλωστε και ξεκίνησε η χρήση τους σαραντακάτι χρόνια πριν στα Fuzz Faces... Να σημειώσω πως δεν εξυπακούεται ότι όλα τα φαζ Ge είναι "ό,τι κάτσει". Ο κάθε κατασκευαστής υπόσχεται consistency και ποιοτικό ήχο (και φυσικά χρεώνει ανάλογα, από λογικά έως γελοιωδώς). Το θέμα είναι ότι δεν ανταποκρίνονται όλοι το ίδιο σε αυτή την υπόσχεση. Υπάρχει βέβαια μια ηχητική διαφορά μεταξύ Si και Ge αλλά για να την αντιληφθείς θα πρέπει να έχεις ακριβώς το ίδιο σχέδιο με τα ίδια components από τον ίδιο κατασκευαστή, με μόνη διαφορά τα τρανζιστοράκια. Α, και ένα DAM ΜΚΙΙ εκτός ****φαρδίας θα σου στοιχίσει σχεδόν όσο ένα Cornish αν το βρεις στο eBay ή με τουλάχιστον ένα χρόνο αναμονή.

 

Το Fuzz Factory δεν είναι ένα από τα "καλύτερα" φαζ της αγοράς. Είναι απλά ένα πολύ χαρακτηριστικό, "τρελό" και διαφορετικό φαζ από σχεδόν όλα τα άλλα (κάτι σπάνιο σε μια αγορά που υπάρχει μηδέν πρωτοτυπία). Το Starlight θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μια επιλογή, αν και προσωπικά δεν μου αρέσει και τόσο. Αμφότερα μπορούν να βρεθούν στο κέντρο της Αθήνας - παλιότερα τα είχε πάρει το μάτι μου στο Guitar Store αλλά μπορεί να υπάρχουν και αλλού.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ανέφερθεί  το Dunlop Fuzz Face JH !  :)  :D

το έχω και είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος!έχει  πολύ οργανικό ήχο και γενικά "καθαρίζει" πολύ όμορφα με το ποτενσιόμετρο του οργάνου ! το πετάλι αντιδρά πολύ όμορφα ανάλογα με το τη κιθάρα βάλεις πάνω καθώς παίζει super όταν παίξεις με πιο υψηλό volume στον ενισχυτή , πολύ σημαντικό το ότι δεν χάνει καθόλου όγκο ο ήχος!

( για μένα ένα μικρό ελατοματάκι είναι το γεγονός έλειψης υποδοχής 9ν. για να το έχεις στη πρίζα, αυτό βέβαια δεν είναι τίποτα καθώς με μικρή "πατεντίτσα" θα είναι οκ.)

ελπίζω να βοήθησα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου