Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Fuzz, Αλλά Ποιο?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Τον τελευταίο καιρό ψάχνομαι για ένα Fuzz πετάλι, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο καθώς

1ον εδώ (Ρόδο) δεν βρίσκω κάποιο σε μαγαζί,

2ον Καλά τα βιντεάκια του youtube μεν, αλλά...

 

Αυτά που μου έχουν τραβήξει περισσότερο την προσοχή είναι τα παρακάτω:

 

1)Dunlop FuzzFace Red

2)Dunlop FuzzFace Jimi Hendrix

3)MXR M173 Classic (βασισμένο στο BC108)

4)Pete Cornish P-2 Fuzz

5)Visual Sound Angry Fuzz

 

Για να μην σας επηρεάσω δεν θα σας πω τι γνώμη έχω σχηματίσει για το καθένα απο αυτά, γι'αυτό θα περιμένω τη δική σας γνώμη, ειδικά αν έχετε και προσωπική εμπειρία θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Τέλος από πλευράς ήχου με ενδιαφέρει να έχει vintage χαρακτήρα που να μένει στο Fuzz και όχι να πηγαίνει προς Distortion.

Επίσης με ενδιαφέρει πάρα πολύ, να "ακούει"-ανταποκρίνεται στο Volume της κιθάρας.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που εχεις καταληξει αλλα, αμα μιλας για φαζ, οποσδηποτε τσεκαρε και τα:

 

-Electro harmonix big muff kai little big muff kai big muff 4 germaium

Το πρωτο ειναι απο τα πιο θρυλικα πεταλια με μεγαλο φασμα ηχοχρωματων αλλα κυριως φαζ. Το δευτερο ειναι η μικρη βερσιον του με αντιστοιχο ηχο. Το τριτο ειναι καινουργιο με δυο καναλια, ετσι ωστε να εχεις και overdrive kai fuzz ή high gain(και εχει και ενα ωραιο φιτσουρ με ηχο φαζ μισοτελιωμενης μπαταριας).

 

- Τ-rex mudhoney kai T-rex mudhoney 2

Απιστευτος ηχος- απλα δε παιζεται.

 

Τα τ-ρεχ που σου προτεινω εχουν φασμα απο od εως καραφαζ.΄

- Z-vex fuzz factory   -   Αν θελεις μονο φαζ αλλα με μεγαλο φασμα μεσα στον φαζ ηχο αλλα και με δυνατοτητα οσκιλασιον -

 

 

Παντως με το Fuzzface hendrix για φαζ hxo δε μπορεις να κανεις και πολυ λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος από πλευράς ήχου με ενδιαφέρει να έχει vintage χαρακτήρα που να μένει στο Fuzz και όχι να πηγαίνει προς Distortion.

Επίσης με ενδιαφέρει πάρα πολύ, να "ακούει"-ανταποκρίνεται στο Volume της κιθάρας.

 

Ειδικά με αυτά, σου προτείνω το Fuzz του Jam! Vintage Fuzz ήχος, και καταπληκτική απόκριση στο volume της κιθάρας

Αν έχει κάποια σημασία, μιλάει με τα καλύτερα λόγια και ο Greg Koch για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το fuzz του JAM που έχει όλα αυτα που περιγράφεις, μπορεις να δείς και αυτά http://www.mjmguitarfx.com/

 

Εχω παίξει το London και ενθουσιάστηκα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε william.Το fuzz για μενα ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση.Ενω υπαρχουν ουσικαστικα 3-4 διαφορετικοι τυποι ολα τα πεταλια μεταξυ τους μου φαινονται διαφορετικα.Ειναι κριμα που δεν μπορεις να δοκιμασεις καπου μερικα να δεις πιο σου καθεται καλυτερα.Ετσι οπως το περιγραφεις,vintage sounding responsive κτλ σε κοβω για

φαζ γερμανιου.Οχι οτι τα silicon δεν ειναι ωραια και vintage απλα τα germanium ειναι πιο melow ενω τα silicon πιο "αγρια" ηχιτικα για τα δικα μου αυτια.Ολα τα πεταλια που ανεφερες ειναι μια χαρα fuzz και σιγουρα τεσταρισμενα απο πολυ κοσμο οποτε καλο θα ηταν να κανεις μια safe αγορα οπως fuzzface(silicon απο τι θυμαμαι).Δες παντως και τα big muff.Οχι της ehx γιατι distortioniζουν και δεν θα σου αρεσουν.Ψαξε να ακουσεις καποιον κλωνο οπως το red muck του jam και διαφορα αλλα παρομοια.

 

Σου βαζω μερικα λινκ που μου τραβηξαν το ενδιαφερον οταν κι εγω εψαχνα για fuzz.

Καλη ακρόαση και καλο ψαξιμο.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά με αυτά, σου προτείνω το Fuzz του Jam! Vintage Fuzz ήχος, και καταπληκτική απόκριση στο volume της κιθάρας

 

Το μόνο ίσως που πρέπει να σκεφτεί κανείς είναι ότι το πολύ καλό φαζ του jam δεν αρέσκεται σε no true bypass πετάλια πριν απ'αυτό . Το λέει και στο site ξεκάθαρα.

ΑΑΑ και παίζει καλύτερα με μπαταρία  ;) .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο ίσως που πρέπει να σκεφτεί κανείς είναι ότι το πολύ καλό φαζ του jam δεν αρέσκεται σε no true bypass πετάλια πριν απ'αυτό . Το λέει και στο site ξεκάθαρα.

ΑΑΑ και παίζει καλύτερα με μπαταρία  ;) .

Yes, έχεις δίκιο, επειδή όμως το βάζω πρώτο έτσι κι αλλιώς, δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα φαζ γερμανίου δεν αρέσκονται στα πετάλια που έχουν buffers πριν από αυτά, και όχι μόνο αυτό του Jam. To αν παίζει καλύτερα με μπαταρία είναι μεγάλη κουβέντα, και φυσικά προκύπτει από το γούστο του καθένα μετά από πειραματισμούς με το εκάστοτε πετάλι. Υπόψιν όμως ότι πολλά από αυτά έχουν σπάνια τρανζίστορς τα οποία ίσως καταστραφούν με κάποιο... λόξυγκα του ρεύματος ή από απροσεξία όταν δεν δεχθούν την συνηθισμένη πολικότητα αλλά την ανάποδη, ο οποίος είναι και ο λόγος που ποτέ σε κανένα φαζ μου δεν βάζω τροφοδοσία από μετασχηματιστή.

 

Όσον αφορά τα φαζ που έγραψε ο William και πέρα από όλα τα θρεντς του θέματος που έχουν προηγηθεί:

 

1)Dunlop FuzzFace Red: το έχουν χρησιμοποιήσει και διάσημοι αλλά υπολείπεται έτη φωτός από άλλες πιο ποιοτικές λύσεις.

2)Dunlop FuzzFace Jimi Hendrix: εξαιρετικό, και σε πιο κόμπακτ μορφή στο αντίστοιχο γκρι MXR.

3)MXR M173 Classic (βασισμένο στο BC108): Ίδιο ηχητικά με το παραπάνω και με έξτρα δυνατότητα για buffer friendly circuit ή όχι, το οποίο επίσης το αλλάζει και ηχητικά.

4)Pete Cornish P-2 Fuzz: Μεγάλη κουβέντα... τρομερή διαφορά τιμής και διαθεσιμότητας από όλα τα υπόλοιπα. Για να πας σε τόσο βαθιά νερά και να το εκτιμήσεις θα πρέπει να έχεις περάσει αρκετό καιρό με πολλά φαζ. Eίναι της κατηγορίας των τροποποιημένων triangle Muff στυλ Γκίλμουρ, με πιο ήπιο ήχο από τις μετέπειτα εκδόσεις.

5)Visual Sound Angry Fuzz: Καλό αλλά τίποτα το ιδιαίτερο στην χαοτική αυτή αγορά (πιθανόν μεγαλύτερη και αυτή των tubescreamers, μιλάμε για σχεδόν χιλιάδες επιλογές)

 

Αντί να σου παραθέσω μια συλλογή από βιντεάκια ή μη ρεαλιστικές προτάσεις (πχ. το Fuzz Factory ή τα μοντέρνα Muff - καθόλου bluesy ούτε "καθαρίζουν", ή το 69 το οποίο και δυσεύρετο είναι, και πανάκριβο, και χωρίς κάτι έξτρα από άλλες λύσεις), θα σκεφτώ λίγο για το ποιο θα μπορούσε να σου κάνει και θα επανέλθω, μόλις γράψεις και το υπόλοιπο σετάπ που χρησιμοποιείς (κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο) και το μπάτζετ που διαθέτεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου