Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Fuzz, Αλλά Ποιο?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια με το φίλο nikitas.t έχω να πώ και γώ για το Dunlop JH-1 FuzzFace, το οποίο τυχαίνει να έχω. Επίσης να συμπληρώσω ότι εκτός του ότι καθαρίζει πολύ ωραία με το volume της κιθάρας, πετυχαίνεις καταλαπληκτικά αποτελέσματα (έχοντας γενικότερα μεγάλο εύρος ήχων ας πούμε) χρησιμοποιώντας το tone της κιθάρας.

 

Επομένως αν ψάχνεσαι σε φάση (γενικότερα) Hendrix, νομίζω ότι μια επιλογή σαν αυτό ή σαν το MXR με το BC-108 (το οποίο είναι καλύτερη λύση από πρακτικής πλευράς - τιμή, μέγεθος κλπ) είναι απόλυτα ενδεδειγμένη.

 

Υ.Γ. Παραθέτω το παρακάτω βιντεάκι, το οποίο για μένα είναι η πιο πιστή και όμορφη αναπαραγωγή αυτού του θέματος του Jimi. Ο ήχος βγαίνει από τα δάκτυλα του τύπου, μια Strat, ένα Marshall JCM 2000 100 watt, ένα Roger Mayer Voodoo Vibe, και ένα Dunlop Fuzz Face.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένεκα των ημερών είπα να αναστήσω λίγο το θέμα. Επειδή λοιπόν είμαι κι εγώ σε αναζήτηση fuzz έχω μια απορία σχετικά με τα γερμανίου. Μετά από πολύ ψάξιμο είδα ν' αναφέρεται συχνά ότι τα fuzz γερμανίου ακούγονται σημαντικά καλύτερα μπροστά από ήδη "αρπαγμένο" λαμπάτο ενισχυτή παρά από καθαρό. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν όντως υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά και αν υπάρχει είναι αρκετή να σε αποτρέψει από το να πάρεις ένα του συγκεκριμένου είδους όταν παίζεις αποκλειστικά με καθαρό ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένεκα των ημερών είπα να αναστήσω λίγο το θέμα. Επειδή λοιπόν είμαι κι εγώ σε αναζήτηση fuzz έχω μια απορία σχετικά με τα γερμανίου. Μετά από πολύ ψάξιμο είδα ν' αναφέρεται συχνά ότι τα fuzz γερμανίου ακούγονται σημαντικά καλύτερα μπροστά από ήδη "αρπαγμένο" λαμπάτο ενισχυτή παρά από καθαρό. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν όντως υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά και αν υπάρχει είναι αρκετή να σε αποτρέψει από το να πάρεις ένα του συγκεκριμένου είδους όταν παίζεις αποκλειστικά με καθαρό ενισχυτή;

 

Δε θα το ελεγα. Προσωπικα βρισκω τον ηχο ενος mild germanium fuzz πανω σε εναν καθαρο ενισχυτη ιδιαιτερα ευχαριστο - αν θες χαμο στο ισιωμα ισως δεν ειναι η καλυτερη λυση, υπαρχουν ομως και αλλοι ηχοι εκτος απο το χαμο στο ισιωμα ;D

 

Φανταζομαι βεβαια οτι αν χρησιμοποιεις fuzz πανω σε αρπαγμενο ενισχυτη ενα germanium ισως ηταν προτιμοτερο απο ενα silicon, το οποιο θα ηταν ισως πιο "αγριο".

Τα fuzz ειναι και ιδιοτροπα πεταλια, οποτε αν δεν μιλαμε για συγκεκριμενα πεταλακια, δυσκολα μπορεις να πεις το παραπανω (οτι τα germanium ειναι προτιμοτερα των silicon πανω σε crunch ενισχυτες) με οποιαδηποτε βεβαιοτητα.

 

Παντως δε θα ελεγα οτι το να παιζεις με καθαρο ενισχυτη θα λειτουργουσε de facto αποτρεπτικα σχετικα με την αγορα ενος Ge fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σημείωνα τα εξής: πρώτον, ότι όσο απομακρυνόμαστε από τα κλασσικά και απλούστατα σχέδια (πχ. fuzz faces ή tonebenders), προστίθενται και άλλα στάδια στο κύκλωμα, επιπλέον components και ο κλασσικός ήχος που θα είχαν δυο ή τρία τρανζιστοράκια Ge ή Si μπασταρδεύεται, ειδικά αν πρόκειται για πολύ τροποποιημένο κύκλωμα ή για υβρίδιο (Si και Ge).

 

Δεύτερον, πως υλοποίηση από υλοποίηση διαφέρει, πχ. το Si fuzz face που βγάζει η Fulltone είναι πολύ πιο άγριο από ένα άλλο όπως το ανοιχτό γκρι MXR, κι έτσι αποκτά πια νόημα η σύγκριση ήχου Si με Ge κυρίως αν μιλάμε για μοντέλα της ίδιας εταιρίας. Θα μπορούσα για παράδειγμα άνετα να βρω ένα Si fuzz face του Α που να ακούγεται πιο "ζεστό" και ήπιο από ένα Ge του Β (που λέγεται πως ακούγονται συνήθως έτσι). Εγώ προσωπικά προτιμώ περισσότερο τα Si μιας και δύσκολα μου κάθεται ένα ήπιο και "ζεστό" Ge.

 

Επομένως θα έλεγα πως είναι πιο χρήσιμο να τα τσεκάρουμε ως ανεξάρτητα φαζ χωρίς να κοιτάμε τόσο τις ταμπέλες τους. Πχ. το Shinei και το Superfuzz χρησιμοποιούσαν - αν δεν απατώμαι - τρανζιστοράκια γερμανίου αλλά ένας κλώνος που έχω (το Wattson) είναι ένα από τα πιο άγρια φαζ που έχω παίξει ποτέ. evilgrin0013.gif

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Για να ολοκληρώσετε και την καλή πράξη της εβδομάδας  ;D μπορείτε να μου πείτε καμιά εναλλακτική για το jam fuzz phrase; Ο εξοπλισμός μου είναι fender strat με fralin vintage hot μαγνήτες και ο ενισχυτής vht special 6 o οποίος παίζει μόνο σε καθαρό και θέλω να πετύχω ζεστό vintage ήχο, όχι τρελά πράματα και χαμό στο ίσωμα. Ζητάω εναλλακτικές καθώς θα είναι το πρώτο μου fuzz, δεν έχω καθόλου εμπειρία απ' αυτά, εδώ που μένω δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω και δεν μπορώ να δώσω πολλά για μπουτίκ του οποίου την αξία ίσως να μην μπορώ να εκτιμήσω ένεκα απειρίας.

Αν πάλι το συγκεκριμένο που προανέφερα είναι όντως τόσο καλό όσο λένε τότε δεν έχω πρόβλημα να τα σκάσω για την αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πετύχω ζεστό vintage ήχο, όχι τρελά πράματα και χαμό στο ίσωμα

Γενικότερα,σε κάθε thread για αγορά εξοπλισμού,το μυαλό μου πάει πρώτα στα μεταχειρισμένα.Αυτήν την περίοδο - και χωρίς να έχω κάποια σχέση με τους πωλητές - θα κοιτούσα και εδώ:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=29255

http://smart.noiz.gr/details.php?id=34352

http://smart.noiz.gr/details.php?id=31872

και για λίγο περισσότερες δυνατότητες (αλλά όχι και τόσο vintage):

http://smart.noiz.gr/details.php?id=32727

 

Αν έχεις υπομονή,σχεδόν πάντα,εμφανίζεται στις αγγελίες μια πολύ καλή ευκαιρία.

Αν δεν έχεις,το fuzz phrase,καθώς και το red muck του jam είναι 2 (από τις εκατοντάδες) καλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το Subdecay και Μad Professor, έτσι κι έτσι (στα αυτιά μου) το Keeley, αρκετά άγριο το Fulltone. Eπίσης, ο κύριος της αγγελίας του Fulltone της κάνει λίγο pimping - και με το δίκιο του - αλλά ούτε συλλεκτικό είναι (βρίσκεται σε αφθονία & διατίθεται σε καθόλου "συλλεκτικές" τιμές πια), και πανομοιότυπο σε ποιότητα κατασκευής με τα νεώτερα είναι, και όμοιο ηχητικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ στα μεταχειρισμένα ψάχνω αλλά και πάλι οι τιμές μου φαίνονται ψηλές. Αν σκεφτείς οτι ο ενισχυτής μου έκανε 140, δεν θέλω να πάρω πετάλι ποιο ακριβό απ' τον ίδιο τον ενισχυτη. (Μάλλον τα fuzz είναι ακριβά ως πετάλια :( ή ο ενισχυτής είναι πολύ φτηνός ;)). Πάντως συνεχίζω να ψάχνω για used μπας και πετύχω ευκαιρία. Επίσης παιδιά για τις προτάσεις σας λάβετε υπ' όψιν ότι όσο πιο απλό το πετάλι τόσο το καλύτερο για εμένα. Δηλαδή π.χ. θα έπαιρνα στα τυφλά το fuzz face (το απλό το κόκκινο dunlop) αν δεν είχα διαβάσει τόσα αρνητικά γι' αυτό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχεις διαβάσει πολλά αρνητικά για αυτό δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει. Μπορείς να το δοκιμάσεις, αλλά καινούργιο στοιχίζει περίπου 20 ευρώ λιγότερο από αυτό http://www.thomann.de/be/mxr_m173_silicon_fuzz_classic_108.htm?sid=2f509c01d01538f937a1a6750d1fc1b3 που είναι πολύ καλό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα fuzz εναι μια πολυ περιεργη ιστορια....

τι θελω να πω.

οτι καλυτερα να δοκιμασεις ενα τετοιο πεταλι με τον εξοπλισμο σου και την κιθαρα σου γιατι "δουλευουν" πολυ διαφορετικα απο εξοπλισμο σε εξοπλισμο!

προσωπικα ηθελα ενα Fuzz πολυ παρεμετροποιησιμο και στο eq του αλλα και γενικα στον ηχο του και ετσι κατεληξα στο Voodoo Lab superfuzz.

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου