Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Fuzz, Αλλά Ποιο?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο ισχύει και για το fuzz factory?

Τουλαχιστον εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.

Δηλαδη, εχω μονιμως τις ιδιες ρυθμισεις και δεν μου περναει απο το μυαλο να τις αλλαξω κατα τη διαρκεια του παιξιματος (εδω και χρονια...).

Με το '69 αντιθετως, σχετικα συχνα, γυρω στην μιαμιση ωρα και βαλε, νιωθεις οτι κατι εχει αλλαξει και αρχιζεις και παιζεις με το εξωτερικο bias...

Με τα Throbak και Cornell, επισης δεν παρατηρουσα αλλαγες.

Εκτος απο θεμα υλικου, ειναι και θεμα πως εχει κανει το υπολοιπο σχεδιο εσωτερικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επι του θεματος, το Fuzz Factory δεν κοστιζει καποια λεφτα επειδη ψηνει και καφε, απλα επειδη εχει τοσες επιλογες που αλλα δεν εχουν.

Επιλογες, οχι features.

Απλα η πλειοψηφεια του ελληνα κιθαριστα περιμενει ενα κουτακι που θα του κανει τα παντα μονο του.

 

Φίλε μου το "ψήνει καφέ" το έγραψα όχι για να το χλευάσω αλλά χάριν αστεϊσμού επειδή το συγκεκριμένο πετάλι έχει πραγματικά αυτές τις πολλές επιλογές.

 

Απ' την αρχή όμως έγραψα ότι ψάχνω ένα πετάλι που να βγάζει ένα απλό, ζεστό και vintage fuzzoήχο. Δεν θέλω να τα κάνει όλα, ούτε από ένα πετάλι να πετύχω όλους τους ήχους fuzz που έχω ακούσει στη ζωή μου, αλλά θέλω κάτι συγκεκριμένο. Γι' αυτό κάτι σαν το fuzz factory δεν μου κάνει, γιατί δεν θα το εκμεταλλευτώ πλήρως και είναι κρίμα να δώσω τόσα πολλά χρήματα.

Τέλοσπάντων, όπως είπαμε και πριν χωρίς δοκιμή όντως είναι δύσκολο να κάνεις επιλογή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξηγηθηκα, γιατι αλλωστε...?

 

Το θεμα, για να προσανατολιστεις κι εσυ καλυτερα, ειναι να δεις πρωτα ποιοι ηχοι με fuzz απο γνωστους κιθαριστες σου αρεσαν και αναλογως να κινηθεις.

Δηλαδη αν σου αρεσει η ταδε σχολη που χρησιμοποιουσε Bender τυπου fuzz, θα ειναι ανοητο να συζηταμε ή να προτεινουμε fuzz face ή γενικα κλωνους διαφορων αλλων fuzz...

 

Αλλα επισης, επειδη αναφερθηκε, το Dunlop, οσο φθηνο και να ειναι, πιστευω πως ειναι πεταμενα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ήχος που έχω στο μυαλό μου είναι σχετικά απλός πιστεύω. Δηλαδή κάτι σε hendrix και srv (ξέρω ο srv δεν χρησιμοποιούσε πολύ fuzz αλλά σε μαρικά κομμάτια ακούγεται ένα πολύ ζεστό και γλυκό). Δεν θέλω πολύ υψηλά gain ούτε να ξύνουν. Γι' αυτό σκεφτόμουν το dunlop ως πολύ απλό-ζεστό και ψιλο "vintage" ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για κατ'εξοχην παικτες γερμανίου...

Θα σου προτεινα το SunFace του Analog Man και το First Fuzz του Cornell (ειναι λιγο πιο πανω σε λεφτα ομως).

Με ΝΚΤ275 και τα δυο και πιστευω απο τα πιο ποιοτικα και σε ηχο αλλα και ποιοτητα κατασκευης.

Υπαρχουν κι αλλα με τον ιδιο τυπο, αλλα ειτε δεν τα εχω παιξει, ειτε πανε αλλου απο αυτο που περιγραφεις ως προτιμηση.

Σχετικα φθηνα και καλα ειναι επισης τα MJM(London Fuzz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω δοκιμάσει προσωπικά αρκετα fuzz, το big muff που πωλειται τώρα είναι aggresive και κατα τη γνώμη μου, κακό κατατεσκευαστικά (φθηνιάρικο) και αυτο ακούγεται.

Όσο έπαιζα με τον silverface του 74' την είχα καταβρεί με ενα BYOC large beaver που είχα συναρμολογίσει μονος μου σε  ram's head spec και είμουν πολύ ικανοποιημένος. επίσεις μπορείς να το φτιαξεις και με spec για triangle big muff. 'Οταν αγορασα τον hiwatt ομως πάλι μου φενόταν λιγο thin ο ήχος και έτσι αποφασισα να παραγγειλω ένα P2 απο τον guru Pete Cornish με δέκα μηνες que.. Μετά απο 10 μήνες σαν "Αγγλος" το είχε ετοιμο.

Έιχα πολλες τύψεις πριν το λάβω για τα λεφτα που εσκασα... λιγο πολύ 600 γιουργια...

και τελικα οταν το ελαβα και το ακουσα... παραγγειλα το ss3 και το g2 την αλλη μερα.  ;D ;D ;D

 

Είμαστε αρρωστοι και το ξερουμε :D. λεω δεν μαμιεται, 10 μήνες αναμονή 100 ευρω στην ακρι καθε μηνα.Να σημειωσω ότι δεν μου τρέχουν και απο τα παντζάκια ωστε να μην παρεξηγηθω, μάλλον θα έλεγα ότι στερούμαι διαφορα κατα καιρούς και ιδιαίτερα στης εποχες μας, οστε να αποκτήσω αυτο το gear.

 

Πάντος το P2 ειναι μακράν οτι καλύτερο εχω ακούσει σε fuzz τελος, δεν θα το αλλαξψ ποτε!. Άμα σου αρέσει και ο δαβιδ!  ;) ;)

 

Καλή Ανάσταση παιδιά!

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχοντας δοκιμάσει μόνο το mad proffesor (πολυ καλό,λίγο πιο άγριο απο ότι ήθελα και όχι τόσο παχύ-προσωπική εκτίμιση) και ενα big muff ( καλό για τα λεφτά του αλλα μακρυά απο αυτό που έψαχνα και αρκετα ισοπεδοτικό) και έχοντας ακούσει αρκετα στο Youtube κατέληξα κατόπιν πρότασης ενός φίλου απο το φορουμ sto mi audio neo fuzz ,το οποίο ήταν αυτό ακριβώς που έψαχνα, παχυ, γλυκό και πολύ ευέλικτο fuzz,καλή κατασκευή και true by pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόλυτο και δυστυχώς καθόλου γνωστό.....

http://oxfuzz.com/Site/Home.html

 

 

 

 

Πρίν λίγο καιρό μου ήρθε απο Αμερική η silicon version.Απλά το καλύτερο fuzz που έχω παίξει.Το προτείνω σε όλους!

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου