Προς το περιεχόμενο

Μπρατσο χωρις βερνικι υπαρχει προβλημα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές το ανακάλυψα, Καλλιθέα-Ταύρος και on-line παραγγελία...

 

http://www.diamanco.gr/el-gr/Products.aspx?Category=&SearchFor=oil&Brands=04911078-80a0-4e39-b05b-61e6eea113d6

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εγω, η πρώτη δουλειά που κάνω μόλις πάρω κιθάρα είναι να "γδαρω" το βερνικι απο το μπρατσο...λίγα πράγματα μισω τοσο παθολογικα όσο ένα neck που κολλάει...μέχρι ώρας δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα....στις ΠΟΛΥ μεγάλες μπιχλες απλά το περνάω απαλά και ήρεμα με σφουγγαρακι extra ψιλό γυαλοχαρτο (της τάξεως του 1300-1500)... Οπως προαναφέρθηκε και απο τους ειδικούς, χωρίς υπερβολική έκθεση σε υγρασία=no problem.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνοντας το με το gunstock oil θα γινει πιο σκουρο το ξυλο,η δεν αλλαζει?

 

Ναι, με τον καιρό θα γίνει πιο σκούρο.

 

Ψάξε να βρεις ένα παλιότερο post με σχετικό ερώτημα, στο οποίο έχω φωτό από 2 ΕΒΜΜ κιθάρες, η μία καινούργια, η άλλη 9 ετών.

 

Να συμπληρώσω ότι η Casey, απ'όσο έχω καταλάβει, έχει αλλάξει ονομασίες στα αντίστοιχα προϊόντα. Αυτό που θα κάνεις είναι να πας σε ένα οπλοπωλείο και να τους ζητήσεις ένα "gunstock oil" και ένα "wax", άσχετα τι γράφει στην ετικέτα. Περνάς πρώτα το λάδι, το αφήνεις λίγο, το σκουπίζεις όλο και μετά τρίβεις με μικρή ποσότητα κεριού. Επειδή δεν χρειάζεται παρά μικρή ποσότητα και από τα δύο και αυτό κάθε μερικούς μήνες, θα σου φτάσουν τα δύο μπουκαλάκια μέχρι να αποκτήσεις εγγόνια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,  :) το ΠΣΚ ξεκιναω εργασια!

Εχω ηδη αφαιρεση το παλιο βερνικι με διαλυτικο νιτρου,εχω αφησει μονο το headstock αν μεινει ως εχει με το βερνικι του,θα εχει διαφορα στο χρωμα με το υπολοιπο που θα το περασω λαδακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

τελικα τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω με το μπρατσο.

πηρα λοιπον tru-oil casey gunstock περασα το μπρατσο,να το τριψω με scotchbrite και να το ξαναπερασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω με το μπρατσο.

πηρα λοιπον tru-oil casey gunstock περασα το μπρατσο,να το τριψω με scotchbrite και να το ξαναπερασω?

 

Η διαδικασία:

1) Αφήνεις το λάδι (μικρή ποσότητα) μερικά λεπτά πάνω και το σκουπίζεις πολύ καλά.

2) Την επόμενη μέρα τρίβεις ελαφρά την επιφάνεια (ένα 600άρι ντουκόχαρτο είναι μια χαρά) και επαναλαμβάνεις

3) Μετά από 3-4 περάσματα, το περνάς με κερί και τρίβεις. Όσο τρίβεις γυαλίζει, αν χρησιμοποιήσεις δε κάτι σαν τα micromesh, θα γίνει καθρέφτης.

 

Πάντα μικρές ποσότητες, σε ένα καθαρό πανί χωρίς καθόλου χνούδι.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου