Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμο low badget για ηχογραφηση στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Θελω να αρχισω να κανω καποιες ηχογραφησεις αλλα οχι τπτ το ιδιαιτερο. Σκεφτομαι να παρω ενα audio interface. πχ με ψηνει αυτο.

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux1.htm

 

Τωρα η ερωτηση μου. Θα χρειαστω κ μονιτορ? Εχω στο pc ηχεια 5.1 αλλα σκεφτομαι να τα αλλαξω κ αυτα κ ειμαι στο διλλημα να αλλαξω αυτα η να παρω μονιτορ κ να τα συνδεσω πανω στο ux1? Ειμαι σχεδον ασχετος με ηχογραφηση κ θελω σιγα σιγα να μπαινω στο κλιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονιτορ είναι χρήσιμα για την όλη εργασία αλλά για αρχή θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τα ηχεία που έχεις.

Η κάρτα που σκέφτεσαι να αγοράσεις έχει και εξομοίωση, έχει και το Ableton οπότε είναι καλή για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει το pod farm. Εχω επισης και το πεταλακι FBV shortboard για τον spider μου, το οποιο μπορω να το χρησιμοποιω σαν midi για το pod farm κ ειναι αλλος ενας λογος που με ψηνει το συγκεκριμενο. Το οτι θα ακουω απο τα ηχεια του pc κ οχι απο μονιτορ κατευθειαν απο το UX1 σημαινει οτι θα εχω κ latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έχεις εκτός αν το πι-σι σου είναι πανάρχαιο και σέρνεται  :)

Πάντως αν έχεις σκοπό να ηχογραφήσεις και με μικρόφωνο τότε καλύτερα να κινηθείς προς το UX-2 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Το pc μ θα με βγαλει ασπροπροσωπο πιστευω Core 2 duo, 4gb ram κ sound blaster xfi gamer fatality( οντας κ gamer  ;D ) πισευω να με καλυπτουν. Για μικροφωνο δεν ξερω. Μπορει να πειραματιστω αλλα αργοτερα. Λες να παω προς UX2? αυτο εβλεπα στην αρχη αλλα λογω του οτι εχει γυρω στα 60ε διαφορα γι αυτο στραφηκα προς το UX1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η UX2 έχει phantom power, ενώ η UX-1 όχι.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος με την 2 μπορείς να ηχογραφήσεις 2 κανάλια ταυτόχρονα (αρκεί να το υποστηρίζει και το DAW).

Και αυτή πάντως για αρχή καλή είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω τσεκαρει αυτα. Καποιες ερωτησεις πανω σ αυτα ( καθοτι ασχετος  ;D ). Το phantom power τι ειναι? Κ επισης οπως ειπες μπορεις να εχεις 2 καναλια. Ειδα οτι το ενα input της κιθαρας λεει normal κ το αλλο λεει pad. Αυτα τι διαφορες εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το phantom καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός :P

To normal είναι για όργανα με κανονικούς μαγνήτες ενώ το Pad για όργανα με high output μαγνήτες (κυρίως active).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ux1 δέχεται μικροφωνο μια χαρα όπως επίσης και δυο όργανα (πχ κιθαρα & μπάσο) ταυτόχρονα με δυνατότητα φυσικά να έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις ενισχυτή, καμπίνας, εφέ, κτλπ. Δε χρειάζεται να πας στο ux2.

 

Όσο αφορά τα ηχεία, τα 2.1 θα έχουν καλύτερο ήχο απο τα μόνιτορς αλλά δε θα σε βοηθήσουν στις μίξεις.

 

Όσο για latency δεν τιθεται θέμα γιατί η επεξεργασία του ήχου γινεται στο ux1 και όχι στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου