Προς το περιεχόμενο

Jam with Lucky Peterson at half note


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρετε τι σκατόψυχος είμαι οπότε τοις μετρητοίς απαγορεύεται να με πάρετε, αλλά θα το πω.

 

Ρε Γρηγόρη, αν ανέβαινα με τον Peterson, θα παρακαλούσε το σανίδι να κατέβω.  ;D

Σου δίνει τόση ενέργεια και είναι κρίμα να μην ανταποδώσεις.

Ρίξε ένα δεύτερο φωνητικό, χώσε μια χορευτική, κανε τα μεγάφωνα να δουλέψουν, ίδρωσε τις χορδές. Δεν πειράζει, και τα φάλτσα στο πρόγραμμα είναι.

Seize the moment......... λέω εκ του ασφαλούς πάντα.

 

Λήξις παραληρήματος.

Και πάλι μπράβο.

 

 

+1 (Γεια σου Κώστα)

ωραίος αν μη τι άλλο gregg, αλλά μου φάνηκε οτι είχες κ άλλα να δώσεις και κρατιόσουν!

(βέβαια εντάξει μιλάμε για κάτι που θα προσεγγίζει το τέλειο)

.. αλλά αυτό δεν επιδιώκουμε? Την τελειότητα της έκφρασης! την δυνατότητα να βγεις και να σερβίρεις την ψυχή σου στο πιάτο! Και να φάνε όλοι απ αυτήν και αντί να στερέψει να μεγαλώσει κ άλλο και να μπολιάσει και να γονιμοποιηθεί! Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολλά παραπέρα από μια αρτιότατη μουσική τεχνική και ικανότητα και είναι αυτό που κάνει τον μεγάλο bluesman-μουσικό-άνθρωπο γενικά (-ξέρω έχει πολυσυζητηθεί αλλά δεν παύει να είναι το σημαντικότερο για έναν καλλιτέχνη για μένανε τον μικρό έστω).

Συγχαρητήρια και πάλι πάντως, κ εις ανώτερα :)

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραία αυτά που λέτε αλλά σας βρίσκω λίγο άδικους. Ο Gregg είναι προφανώς σφιγμένος αλλά δεν παίζει με τον Lucky Peterson κάθε μέρα μπροστά σε κοινό. Όταν με το καλό συμβεί αυτό (το εύχομαι) και λυθεί, ερχόμαστε να κρίνουμε τα περί επιστροφής της ενέργειας και σερβιρίσματος της ψυχής.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραία αυτά που λέτε αλλά σας βρίσκω λίγο άδικους. Ο Gregg είναι προφανώς σφιγμένος αλλά δεν παίζει με τον Lucky Peterson κάθε μέρα μπροστά σε κοινό. Όταν με το καλό συμβεί αυτό (το εύχομαι) και λυθεί, ερχόμαστε να κρίνουμε τα περί επιστροφής της ενέργειας και σερβιρίσματος της ψυχής.

 

+1000

Μπράβο Gregg φίλε μου. Άξιζες να είσαι εκεί πάνω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

......Σε συνέχεια της παρατήρησηςτου JazzJoker και του Ray

 

Έχω ακούσει /δει clip του Gregg και πραγματικά αυτό που έπαιξε στο live (και σαν έκφραση )με τον Peterson είναι το 10% κιθαριστικά των ικανοτήτων του. (ΦΥΣΙΚΑ όπως όλοι τονίσατε αυτό δεν μειώνει σε τίποτα τη σπουδαιότητα της συνεργασίας)   Φαντάζομαι ότι το πρώτο μέλημα του ήταν να είναι 100% σωστός ως  jam session guitarist απέναντι στον Host εν προκειμένω στον Peterson.

Δεν ξέρω πόσα κομμάτια περιείχε το jam, αλλά θέλει  και το χρόνο του να «ζεσταθείς» και να μπεις στο mood (εδώ ολόκληρη Barcelona και πριν το παιχνίδι κάνει 30΄ ζέσταμα) .

Εγώ αν ανέβαινα στη σκηνή με τον Peterson…μάλλον δεν θα μπορούσα να σταυρώσω νότα (είναι και το δέος που σε πιάνει με τέτοιους μουσικούς).

Φαντάζομαι ότι επί του θέματος και λόγω πολλών μεγάλων συνεργασιών ο κύριος Ζάικος είναι καταλληλότερος να μας τα εξηγήσει όλα αυτά.  

Το ζητούμενο είναι ότι ο Gregg ήταν αξιοπρεπέστατος και σεμνός , απλά professional μη θέλοντας να steal the thunder από τον Peterson. Αυτά είναι κατά τη γνώμη μου τα προτερήματα του session μουσικού, «να κάνει τη δουλεία».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ωραία αυτά που λέτε αλλά σας βρίσκω λίγο άδικους. Ο Gregg είναι προφανώς σφιγμένος αλλά δεν παίζει με τον Lucky Peterson κάθε μέρα μπροστά σε κοινό. Όταν με το καλό συμβεί αυτό (το εύχομαι) και λυθεί, ερχόμαστε να κρίνουμε τα περί επιστροφής της ενέργειας και σερβιρίσματος της ψυχής.

 

 

Το περίμενα οτι θα ειπωθεί από κάποιον αυτό καθώς εννοείται!.. δεν "έκρινα" άλλωστε ίσα ίσα (τουλάχιστον με τον τρόπο που κρίθηκε αυτό που εξέφρασα) - ούτε τρώγομαι για αντιπαραθέσεις..αυτό που είπα ήταν το κάτι παραπέρα μου. Στο κάτω κάτω ωραία τα μπράβο και τα συγχαρητίρια και τα όλα αλλά απο αυτά και μόνο δεν "κερδίζει" κάποιος και πολλά.

Αυτά, σε φιλικό επίπεδο πάντα και συγγνώμη για το offtopic gregg.

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω πως για να τον κρίνει κ να τον βοηθήσει με σχόλια μάλλον ο κος Ζάικος θα μπορούσε. Οι άλλοι έχουμε να λέμε ότι να κάποτε παίξαμε μαζί, όταν θα είναι μεγάλος κ τρανός ο γκρεγκ  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δεν μου αρέσει που το συνεχίζω, τελευταίο post από μένα αρκετά κούρασα)

Ένας μουσικός λοιπόν "κρίνεται" μόνο από έναν μεγαλύτερο μουσικό μου λές evilnye.. εγώ είχα την εντύπωση οτι "κρίνεται" απ τον κόσμο όλο, όσο περισσότερο δε τόσο το καλύτερο ειδικά για τον μουσικό πρώτ απ όλα. Πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με τα blues που, όπως τα είχα μάθει εγώ έστω, δεν ήταν εκ γενετής καμία απ της "ελιτιστικές" μουσικές.

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελάτε ρε παιδιά (και κορίτσια  ;D) μη το ξεχειλώνουμε άνευ λόγου και αιτίας...

Όλοι (έστω, οι περισσότεροι) θα θέλαμε νάχουμε την τύχη του Γρηγόρη και να τζαμάραμε μ'έναν τύπο σαν τον Πίτερσον. Πιστεύω πως άπαντα τα σχόλια είναι καλοπροαίρετα και φυσικά ο καθείς έχει κάποιο δίκιο απο τη μεριά του. Όμως ο Γρεγκ δεν παρουσιάζει μιά δουλειά και ζητάει την κρίση μας, μοιράζεται τη χαρά του μαζί μας. Πολλά μπορούν να ειπωθούν, αλλά αυτό δεν είναι το κατάλληλο πεδίο. Και τελικά, όλη αυτή η κουβέντα κατά κύριο λόγο αναδεικνύει το ταλέντο και τις ικανότητες του Γκρεγκ, οπότε, μπράβο μαν, και εις ανώτερα! Καλό δρόμο σε όλους!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου