Προς το περιεχόμενο

KAL DAVID: Eνας μεγαλος λευκος bluesman


kokkotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει καλος ειναι, αλλα δεν τον λες και γ@μω τους κιθαριστες...

Προσωπικα περισσοτερο μου αρεσε η φωνη του.Κιθαριστικα, δεν επαθα και κατι.

Περισσοτερο με τον Finnigan επαθα (λογω Hendrix και αλλων) παρα με τον τυπο.

 

δεν λέω οτι δεν ειναι καλός.......αλλά απέχει απ το "απ τα καλύτερα blues που έχω ακούσει".....γνώμη ;)

+234687263

 

Μεγαλο λευκο μπλουζιστα λες τον Johnny Winter, τον Butterfield...

Και Γ@ΜΩ τους λευκους blues κιθαριστες, λες τον Vaughan, τον Earl, τον Robillard, οχι παντως τον τυπο, οχι λογω δημοτικοτητας, καθαρα και μονο παιξιματος.

Ναι μεν εχει παιξει με καποιους, αλλα δεν θεωρω μπλουζιστα καποιον που αναφερει στο site του οτι εχει παιξει σε διαφημιστικα της Toyota, της Goodyear και του φυστικοβουτυρου Skippy...

Και φυσικα αναλογως και ποια εποχη επαιζε με ποιον.

Γιατι κι εγω ειχα δει τον Mayall στον Λυκαβηττο το '97 και τραβαγα τα μαλλια μου, το support, που ηταν κι εγχωριο, ηταν κλασεις ανωτερο.

Οποιοι ειχαν παει, νομιζω θα συμφωνησουν με το παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tab Benoit, Sean Costello, Joe Bonamassa, John Mayer, Popa Chubby, Walter Trout, Davy Knowles, Kid Ramos, Albert Cummings, John Mooney μερικοί μόνο από τους σύγχρονους λευκούς.

 

Δεν θα βάλω μέσα σύγχρονους μαύρους (Alvin Youngblood, Correy Harris, Keb Mo), ούτε γκρουπ, ούτε θα βάλω μέσα γυναίκες, γιατί θα φύγουμε.

Αν κάνω δε και το λάθος να βάλω και παλιές καραβάνες (ζωντανές και σχωρεμένες, μαύρες και λευκές) θα κλαις μέρες (μιλάω για το "από τα καλύτερα blues" που είπες).

 

Τώρα αν διάβασες στο Wikepedia ότι πέρασε ο παππούς ξώφαλτσα από Etta James και John Mayall μπράβο του και να το χαίρεται. Αλλά, και οι δύο, δεν έχουν παίξει με λίγους μουσικούς, ούτε είναι λίγοι οι μουσικοί στην Αμερική που κάποια στιγμή έπαιξαν με κάποιο όνομα. Μέχρι και ο Superfunk το χει κάνει   ;D

 

Όχι ότι έκανε κάτι άσχημο σε αυτό που μας έδειξες. Μια χαρά ήταν ο παππούς αλλά βρε αδερφέ, όχι "από τα καλύτερα blues". Αν σ' αρέσει βέβαια εσένα τόσο, γούστο σου, καπέλο σου και λογαριασμό δε δίνεις.

 

Με τις καλημέρες μου..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαυστε τον σε ενα απο τα καλυτερα μπλουζ που εχω ακουσει.

Φυσικα και δεν αμφιβαλω για ολα αυτα τα ιερα τερατα της blues σκηνης που αναφερονται παραπανω, ειμαι φανατικος φαν του Johnny Winter και πολλων αλλων κι εγω.Βεβαια κιθαριστικα "Roy Buchanan" δεν λεω, εχω ενα κολλημα με τους μεγαλους αγνωστους οπως αναφερονται. Και πανω σ' αυτο το σκεπτικο ποσταρισα τον KAL, ωστε να μαθουμε κατι γι' αυτον.Δεν το εκανα για ξεκινησω καποιο συγκριτικο τεστ του ποιος οι ποσοι του ριχνουν στ' αυτια, απλα η εκφραση "ενα απο τα καλυτερα μπλουζ, μου βγηκε τελειως αυθορμητα γιατι ακουγοντας το "The Visit" την πρωτη φορα, δεν ξερω, εμενα προσωπικα μου εκανε ενα πολυ συναισθηματικο κλικ, με την σκεψη οτι ναι ρε γαμωτο εχω ακουσει εκατονταδες μεγαλους bluesman, αλλα κοιτα ομως τι μπορει να σου δωσει ενας παντελως αγνωστος σ' εμας. Αυτο ηταν το εντελως αθωο σκεπτικο μου.Ευχαριστω ολα τα παιδια για την γνωμη τους. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill Perry,Charlie Donelan,John McVey,Mike Onesko,Craig Erickson,Catfish Keith,Carl Tremblay,Dave Hole (εξ Αυστραλίας),Ana Popovic,Tino Gonzalez, ο κορυφαίος Jimmy Thackery, Smokin Joe Kubek και πάρα πολλοί. Άλλοι. Σ' ευχαριστώ προσωπικά πάντως. Ο τύπος το έχει.

 

Μεγάλα ταλέντα ειδικά από τη νέα γενιά έχουμε και εδώ. Παρεπιπτόντως είδα χτες τον (Ανδρέα) AndyC να τζαμάρει με τους SBT στο Blues και μου έπεσε το σαγόνι. Απίστευτος και ειδικά σε Slide παίξιμο αλλά Duane Allman.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου